Portál AbcLinuxu, 22. května 2025 14:52
Dneska si povíme jeden příběh. Hlavní hrdina bude třeba... třeba Tom.
Tom si jednou koupil notebook a protože nemá dost vlastní invence, tak si vybere stejný jako má jeho kamarád, říkejme mu třeba Cx. Cx se o svůj stroj staral (a stará), občas ho otře, ale hlavně, snaží se, aby tam všechno fungovalo. Takže Cxův stroj suspenduje a speedstepuje. Od speedstepu se odvíjí jedna vlastnost notebooku a to je jeho teplota. Protože Tomův stroj nespeedstepuje, a protože Tom je línej, že si tam ten novej bios F.08 nedá, aby to fungovalo, tak Tomův stroj dává občas i 80°C. Jenže, Cxův stroj tyhle teploty nemá, ani když jede naplno a tedy na maximální freqenci a napětí (maximálně 60°C). Je to zajímavý jev, ale má svůj důvod. Vysoká teplota sebou přináší dva problémy, které u desktopu nikdy nenastanou a nebo jsou bez problému řešitelné.
První z těchto problémů je prach. Díky dlouhodobému běhu větráčku na maximální otáčky se do notebooku dostane ohromné množství prachu, které utkví v žebrech chladiče přes který pak už nemůže tak pěkně proudit vzduch. To způsobuje, že Tomův notebook topí na 80°C a Cxův na stejnou zátěž na 60°C. Druhým problémem, který se v případě Toma tak neprojevuje je teplota baterky. Notebooky jsou protažený měděnejma nebo hliníkovejma chladičema. Ono se to hřeje všechno a tak je nutný to dostat ven z každýho rohu. To samosebou zvětšuje teplotu baterky. I když se to nemusí zdát, tak zvětšení o nějakých 5-10-15°C vede ke zkrácený životnosti o měsíce. Posledním problémem, který se v dnešní době neprojevuje už vůbec viditelně je ten, že elektronika, která je permanentně ohřívána na nějaký tvrdší teploty má menší životnost, než ta kterou chladíme. Bavíme se ovšem o rozdílu 10 a 15 let ne-li víc a za tu dobu si každý prořídí něco nového :)
Nebuďte proto líní jako Tom a starejte se o své notebooky. Rozdělat notebook je mnohem složitější než rozdělat desktop, takže to chceme dělat co nejméně. A třeba to ušetří i nějaký ty finance. Tom si totiž ani teď, když ví, že má problém s teplotu nepůjde stáhnout nový bios a nevyčistí si chladič, takže jednou může notebook udělat vuala (baterka stopro).
Tiskni
Sdílej:
Mně to přijde pěkný, sice takovej příběh mi nesedí, takovéhle okaté porovnání, ale budiž.
Co bys od tý Epie chtěl? Mam ji na "serveru", pasivní chlazení má, jedná se o
$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 10 model name : VIA Esther processor 1000MHz stepping : 9 cpu MHz : 997.586 cache size : 128 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu vme de pse tsc msr pae mce sep mtrr pge cmov pat clflush acpi mmx fxsr sse sse2 tm pni est tm2 rng rng_en ace ace_en ace2 ace2_en phe phe_en pmm pmm_en bogomips : 1997.48 clflush size : 64pouštim na tom apache, ssh, časem přibudou další služby. Desktopový použití ... když jsem nabootoval slaxe z usb, tak mi přišel slušně svižnej. Pro web, víc jsem nezkoušel.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.