Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 17:29
Tiskni
Sdílej:
tak do důchodu naspoří 4225 kKč, tak by pak měl na přilepšenou asi 282 kKč ročně, čili cca 23500 měsíčně, to odpovídá aktuální hrubé mzděV roce 2010, vzhledem k jevu zvanému inflace, je docela pravděpodobné, že za 23500 měsíčně si toho v roce 2042 nijak moc nekoupím a což teprve za dalších 15 let.
alespoň letosTo bude ten klíč. Teď kdo, kromě ekonomů, tohle s klidem extrapoluje na období 40 let?
předpokládám, že studie je vztažena k současným hodnotámJenomže "spoření" znamená, že se vám dnešní prostředky nijak podstatně nezhodnocují, naopak velice pravděpodobně znehodnocují tím víc, čím čas postupuje. Spořit 20 a více let je ve finančním systému vždycky prohra, nehledě na možné jiné objektivní vlivy jako jsou přírodní katastrofy, války, převraty, hosp. krize a kdovícoještě. To je pointa toho článku. Samozřejmě úplně jiná, než si pravděpodobně představují autoři studie, ti si asi myslí, že lidi v panice začnou spořit polovinu a více své dnešní mzdy, z čehož budou žít právě ty instituce, které tyto studie mediálně produkují. V tom je tenhle článek vlastně ironický, i když za to na první pohled nemůže...
necelé 4 kKč měsíčně dá průměrný pracující stranou celkem bez problémůMáte alespoň rámcovou představu, kolik činí minimální mzda (a to než se toho institutu vzdáme a přenecháme jeho výši "trhu")? Samozřejmě, že mu bude "stačit" úměrně menší část pro zachování životního "standardu". Otázka je, jestli odložit třeba jenom tisíc nebo dva je tak jednoduché. Nehledě na to, že můžete mít "smůlu" a dožít se třeba 85 let... no jo, krát dvě to mělo bejt. No tak se vrátíte do práce, no. Schopní a pracovití si dobré místo najdou v 77, nebo ve 30. Ono se to snadno mudruje, když člověk dělá v IT, jako velká část z nás zde (nebo jinou dobře placenou práci, jako asi skoro všichni zde). Příp. je student, kterého z podstatné části živí rodiče a práce je na pěkné přilepšení. Ale není od věci se někdy zkusit rozhlédnout kolem sebe a zamyslet se u toho.
měl jsem za to, že uváděná čísla mluví o průměru, takže počítám pro průměr (a z něj odvozená přídavná jména několikrát opakuju - i když zrovna u tý aktuální hrubý mzdy mi vypadlo, že jde o průměrnou) - stejně tak minimální věk je 0 a ne 77, se kterými počítám, a odchod do důchodu je (bude) 59 až 63, a ne 62, se kterýmžto číslem počítám že tady spousta lidí žije z ruky do huby si vědom jsem, ale to je trošku jiné téma ...necelé 4 kKč měsíčně dá průměrný pracující stranou celkem bez problémůMáte alespoň rámcovou představu, kolik činí minimální mzda
Nehledě na to, že můžete mít "smůlu" a dožít se třeba 85 let... no jo, krát dvě to mělo bejt.to je jenom další argument pro to, co říkám, že správně mělo být na (v důchodu) a ne za rok (šetřit každý rok před důchodem)
Ono se to snadno mudruje, když člověk dělá v IT, jako velká část z nás zde (nebo jinou dobře placenou práci, jako asi skoro všichni zde).obracíš se na špatnou osobu, já tyhle věci chápu, naopak jsme na stejné lodi, taky často kritizuju, že "sytý hladovému nevěří" v tomto případě ale mluvím pouze o interpretaci těch čísel, co jsou nám předhozena a pokud má někdo průměrný plat, tak by mu mělo přijít na konto aspoň 18 kKč měsíčně - v Brně se dá bydlet v běžném 1+nic za 7 kKč měsíčně, zbývá 11, já prožeru a prochlastám 3-4 kKč měsíčně, zbývá minimálně 7, roční lítačka je za 4430, tj. necelé 400 za měsíc, zbývá 6,5, dejme 500 stranou na ošacení, zbývá 6 a náš cíl byl ušetřit 4 kKč, takže i s tím nám stále ještě zbývají krásné 2 kKč měsíčně jako kapesné na vyhození do luftu (za 3-4 měsíce našetřit na pračku, za další na ledničku, za půl roku na nový počítač ...) ale že ten průměrný plat spousta lidí ani zdaleka nemá, to je opravdu jiná otázka
já tyhle věci chápu, naopak jsme na stejné lodi, taky často kritizuju, že "sytý hladovému nevěří"Já to z toho nepochopil. Tak se omlouvám, že jsem vystartoval. Ale opravdu, myslím, že pro většinu populace to bude trošku složitější. Lidé s minimální mzdou jsou realita... A také ten výpočet, kolik mi zbude vypadá trochu jinak s rodinou (ale i tam by průměrně mzdy ušetřit šlo).
Ale opravdu, myslím, že pro většinu populace to bude trošku složitější. Lidé s minimální mzdou jsou realita...jistě, většina je hluboko pod průměrem ... a popravdě, nechápu, jak to ty lidi dělaj, že přežijou (no, možná třeba byt po rodičích = žádný nájem nebo splátka, jen "inkaso", ale to vlastně žijou na dluh, barák nemá neomezenou životnost; na menším městě neplatím dopravu, dojdu pěšky, atd.)
A také ten výpočet, kolik mi zbude vypadá trochu jinak s rodinou (ale i tam by průměrně mzdy ušetřit šlo).no, s rodinou sice přibudou některé výdaje, ale zatímco příjem (ten průměrný :) se zdvojnásobí, jiné výdaje dvakrát nevzrostou - jestliže tady v Brně náklady na 1+nic jsou 7 kKč, tak náklady na 2+1 nejsou 14 kKč, za to už by byl 3+1 i s rodinnou spotřebou, obdobně s jídlem, za 100 Kč jsem schopen navařit 4 porce něčeho slušného = 2 večeře a 2 obědy na přihřátí druhý den, ale pro sebe si nevyvařuju = v mém průměru 3-4 kKč na jídlo jsou i nějaká obědová meníčka v hospodách, kde tu stovku dám vpodstatě za jedno ...
zatímco příjem (ten průměrný :) se zdvojnásobíTen druhy prijem na obvykle na docela dlouho vypadne (tedy kdo jel na minimalni mzdu, tak pravda rodicovska neni propad). Ja jen i ze sve zkusenosti mohu rici, ze jako student a sam mlady muz bydlici v jednom pokoji spolecne pronajimaneho bytu, jsem mel uplne jiny rozpocet (to by byvalo mozna slo i s tou minimalni mzdou) nez nyni ve vlastnim malem 3+1 s prvnim ditetem (a snad casem bude "hure") a manzelkou na rodicovske. Samozrejme, ze svou roli asi bude hrat i to, ze nyni mam lepsi prijem nez tehdy a tak jsem o neco mene konzervativni ve vydajich.
no, rodina != žena na mateřské ... ono to "docela dlouho" je dost relativní bavíme-li se o šetření na důchod v období o délce skoro 40 letPři třech dětech klidně téměř 1/4 toho času. Ale na druhou stranu samozřejmě děti jsou ta nejlepší forma penzijního zajištění... alespoň jedno snad bude zdárné. ;)
jinak zajímavá otázka, zda se do běžně uváděného průměrného platu započítává i ta mateřská apod.?Ne, nepočítá (ani důchody a jiné dávky).
Ale na druhou stranu samozřejmě děti jsou ta nejlepší forma penzijního zajištěníTady jsem měl ještě dodat: protože je to vlastně PAYG systém, který pružně reaguje na okolnosti a umí korigovat i zcela nečekané skoky. :D Já "odvádím" teď v daném ekonomickém kontextu. Děti budou "odvádět" v tom svém.
tak kdyby člověk spořil ročně 115 kKč, tak do důchodu naspoří 4225 kKč, tak by pak měl na přilepšenou asi 282 kKč ročně, čili cca 23500 měsíčně to odpovídá aktuální hrubé mzděNo a kdybyste tyhle svoje výpočty aplikoval na roky 1990 a 2010, tak byste zjistil, že např. průměrné mzdy roku 1990 byste potřeboval na průměrný důchod roku 2010 uspořit tři celé, protože nominální hodnota tehdejší průměrné mzdy je asi tak 15% mzdy dnešní. Máte nějaký reálný důvod předpokládat, že totéž v bleděmodrém nebude platit pro léta následující?
Pravděpodobně nebude. Je třeba nezapomínat, že v roce 1990/91 proběhla zcela zásadní reforma a bylo velké znehodnocení penězNo, co byste asi odpověděl roku 1985. Asi totéž
je inflace zdravý jev. Žene více peněz do ekonomiky, která se může rozjíždět.Na rozdíl od spoření, které peníze z ekonomiky odčerpává (pro ty, kdo namítnou, že spořené peníze z fondů a bank do ekonomiky jdou: nejdřív si odpovězte na otázku, jestli jdou do té lokální ekonomiky, která spoří, anebo do ekonomiky někde na druhém konci světa, která nespoří a tudíž "se může rozjíždět").
pokud nepříjde nějaká pohromaJak jsem psal výše. Ukažte nějaké období za posledních 120 let, kdy se tak po dobu 40 let (tedy zhruba předpokládaný čas od začátku spoření po užívání jeho zasloužených plodů), abych nadšeně řekl, kašlu na ty, co si to na rozdíl ode mě nemohou dovolit, zde jsem má zářná budoucnosti, kupředu
<zde_doplňte_vhodnou_nohu_podle_aktuální_ideologie>.
Máte nějaký reálný důvod předpokládat, že totéž v bleděmodrém nebude platit pro léta následující?nemám, a tudíž na to mohu odpovědět stejně jako prve: předpokládám, že studie je vztažena k současným hodnotám (aneb "jak by to bylo, kdyby se nic nezměnilo, protože nechceme věštit, co a jak se změní" - kdyby tomu tak nebylo, tak se opět budu opakovat, že ty důchody za x let by se měly počítat v eurech a ne korunách atd.)
necelé 4 kKč měsíčně dá průměrný pracující stranou celkem bez problémů,Pokud myslíte "aspoň průměrně vydělávající", tak těch je menšina.
akorát typicky to rozhází za blbosti nebo "blbosti", místo aby to schovával na důchodTypická blbost je "schovat" si dnešní 4.000 na dejme tomu 20 let. To je jako kdybyste si schoval v roce 1990 tehdejších 600 Kč (šestina průměrné mzdy) a dneska se za ně chtěl rozšoupnout.
stejně jako není mnoho lidí, kteří jdou do důchodu přesně v 62 letech a dožijí se přesně 77 ...necelé 4 kKč měsíčně dá průměrný pracující stranou celkem bez problémů,Pokud myslíte "aspoň průměrně vydělávající", tak těch je menšina.
To je jako kdybyste si schoval v roce 1990 tehdejších 600 Kč (šestina průměrné mzdy) a dneska se za ně chtěl rozšoupnout.no tak pokud máme slovíčkařit místo zajímat se o pointu, tak v roce 1990 jedině 600 Kčs :-p
no a tyto se berou kde?A Vy neverite na (ekonomicke) perpetuum mobile? :D
mně by jen zajímalo, kde se ty nadinflační výnosy berou .nadinflacni vynosy nejsou problem - financni vynosy jsou odrazem realnych vynosu a ty rostou spolu s rustem realne produkce. Financni instituce proste maji podil (skrz akcie a dluhopisy) na zisku z realne produkce. Samozrejme nepopiram, ze v nekterych pripadech je zisk ciste virtualni a vznika jako dusledek spatneho ohodnoceni aktiv (bublina).
to ovšem stále nevysvětluje, kde se ty peníze navíc berou - pokud "reálnou produkcí" nemyslíme mincovnu či tiskárnu bankovekmně by jen zajímalo, kde se ty nadinflační výnosy berou.nadinflacni vynosy nejsou problem - financni vynosy jsou odrazem realnych vynosu a ty rostou spolu s rustem realne produkce. Financni instituce proste maji podil (skrz akcie a dluhopisy) na zisku z realne produkce.
vydělat víc peněz než je v oběhu ... nebo lze?Samozrejme ze lze - uz treba proto, ze 'vydelat' je udaj za jednotku casu (za rok se vydela vic nez za mesic), zatimco pocet penez v obehu je 'okamzita' velicina, takze to jsou nesoumeritelne veliciny. Urcita souvislost tam ale je. Zjednodusene receno realne HDP * cenova hladina = pocet penez * rychlost obehu penez. Takze pri rustu realneho HDP (rust realne produkce) musi bud klesat cenova hladina (deflace), rust pocet penez v obehu nebo rust rychlosti jejich obehu. Nejjednodussi (a pro ekonomiku nejmene bolestive) je nechat rust pocet penez v ekonomice (coz se vytrvale deje). Samotny rust poctu penez v ekonomice je, pokud je spravne udelan, neutralni zalezitost - rust poctu penez neznamena automaticky rust neciho majetku. Penize jsou kryte zavazky (dluhopisy) a jak roste realna ekonomika, tak prirozene roste i pocet takovych zavazku. Hypoteticky priklad - CEZ by namisto penez mohl svym zamestnancum platit poukazama na odber elektriny, protoze vsichni elektrinu vyuzivaji a CEZ je duveryhodna organizace, tyto poukazy by prijimali i ostatni a v podstate by plnily funkci penez. Jak by rostla realna produkce (vyroba a spotreba elektriny), CEZ by mohl prirozene vydavat vetsi mnozstvi techto poukazu a tedy by i bylo vetsi mnozstvi poukazu v obehu. Realne penize funguji podobne, akorat se nejedna o zavazek jedne firmy dodat jednu komoditu, ale je to distribuovano skrz statni dluhopisy a dane na vsechny firmy a jejich produkci v ekonomice.
sorry za nešťastnou formulaci - pochopitelně jsem v tomto kontextu nemyslel "vydělat" jako přírůstek, ale jako "shromáždit", tj. majetek + zisk a pro kolegu - "peněz v oběhu" nemíním jen bankovky a mince, ale i ty virtuální penízevydělat víc peněz než je v oběhu ... nebo lze?Samozrejme ze lze - uz treba proto, ze 'vydelat' je udaj za jednotku casu (za rok se vydela vic nez za mesic), zatimco pocet penez v obehu je 'okamzita' velicina, takze to jsou nesoumeritelne veliciny.
Samotny rust poctu penez v ekonomice je, pokud je spravne udelan, neutralni zalezitost - rust poctu penez neznamena automaticky rust neciho majetku. Penize jsou kryte zavazky (dluhopisy) a jak roste realna ekonomika, tak prirozene roste i pocet takovych zavazku. Hypoteticky priklad - CEZ by namisto penez mohl svym zamestnancum platit poukazama na odber elektriny, protoze vsichni elektrinu vyuzivaji a CEZ je duveryhodna organizace, tyto poukazy by prijimali i ostatni a v podstate by plnily funkci penez. Jak by rostla realna produkce (vyroba a spotreba elektriny), CEZ by mohl prirozene vydavat vetsi mnozstvi techto poukazu a tedy by i bylo vetsi mnozstvi poukazu v obehu. Realne penize funguji podobne, akorat se nejedna o zavazek jedne firmy dodat jednu komoditu, ale je to distribuovano skrz statni dluhopisy a dane na vsechny firmy a jejich produkci v ekonomice.ovšem to je de facto popis inflace - prostě se vydá víc peněz já se ptám na ten nadinflační zisk
sorry za nešťastnou formulaci - pochopitelně jsem v tomto kontextu nemyslel "vydělat" jako přírůstek, ale jako "shromáždit", tj. majetek + ziskSktecny majetek se neshromazduje v penezich, tech je celkove malo na to aby je nekdo nekde shromazdoval. Vyznamny majetek se hromadi v jinych aktivech (prime vlastnictvi podilu v podnicich, akcie, nemovitosti ...). Ty maji celkove mnohoradove vetsi hodnotu nez je pocet penez v ekonomice (protoze jsou koneckoncu vysledkem mnoha let produkce ekonomiky).
ovšem to je de facto popis inflace - prostě se vydá víc peněz já se ptám na ten nadinflační ziskAle to prave neni pravda - inflace je rust cenove hladiny. To jsou dve, sice souvisejici, ale presto oddelene zalezitosti. Pokud bude rust poctu penez odpovidat potrebam ekonomiky, tak k rustu cenove hladiny nedojde a tedy nedojde k inflaci (nebo jen k vyrazne nizsi inflaci nez jaky by rust poctu penez). Naopak, pokud by realna ekonomika rostla a nove penize nevznikaly, tak by nejspis dochazelo k deflaci.
Sktecny majetek se neshromazduje v penezich, ...no, ale nebyly tento blog a diskuse především o penězích? Člověk by měl na důchod odkládat minimálně 5 % příjmu když už ne 10 % od první výplaty a diverzifikovaně investovat, a ne to strkat do nejistého produktu na dlouhou dobu s nejistými podmínkami a státní podporou s efektivním úrokem dlouhodobě kolem inflace. Pokud si myslíte, že v důchodu s těma 300-500 000 penzijka vyžijí, tak ať si to vydělí 12 měsíci a 10-20 lety a dostanou se na částku v hodnotě kolem 2 nebo 3 tisíc. ... byly investice do kapitálového trhu nejvhodnější volbou ... z toho soudím, že řeč byla stále o penězích - vono třebas deset cihel ze stojícího baráku za pytel brambor nevyměním, že?
Ale to prave neni pravda - inflace je rust cenove hladiny. To jsou dve, sice souvisejici, ale presto oddelene zalezitosti. Pokud bude rust poctu penez odpovidat potrebam ekonomiky, tak k rustu cenove hladiny nedojde a tedy nedojde k inflaci (nebo jen k vyrazne nizsi inflaci nez jaky by rust poctu penez). Naopak, pokud by realna ekonomika rostla a nove penize nevznikaly, tak by nejspis dochazelo k deflaci.nějak mi to furt nedochází ... takže já zvýším produktivitu, zlevním výrobu, a místo abych prodával levněji, tak prodávám za stejnou cenu víc výrobků, a odněkud přijde pohádkový dědeček, který mi za ty výrobky navíc dá nějaké peníze navíc, které předtím v oběhu nebyly, protože na množství vyrobeného předtím stačily ty peníze, co byly v oěhu předtím ... fajn, a kde je vezme ten pohádkový dědeček?
z toho soudím, že řeč byla stále o penězíchPokud se nemylim, rec byla o akciich a akciovych fondech ('Když se podíváte na vývoj akciových trhů nebo akciových fondů ...'). Ty majetek shromazduji v akciich, coz je zjednodusene receno podil na realnem majetku (tovarny ...). Zisk maji bud diky dividendam (tedy podilu na realnem zisku tech tovaren) nebo zhodnoceni akcii (coz muze byt dusledek bubliny, anebo take dusledek toho, ze podnik cast sveho zisku nerodelil akcionarum, ale investoval do sve expanze). Samozrejme, kdyz maji tyto fondy vyplacet podilnikum vynosy, tak to delaji v penezich (ktere ziskaji bud z dividend, nebo prodejem casti svych aktiv), ale to jde o castku umernou rozdilu mezi pritokem a odtokem penez od podilniku, nikoliv umernou akumulovanemu majetku.
nějak mi to furt nedochází ...Zamysli se nad tim prikladem s CEZem, ten je ilustrativni. 'Penize' v podstate muze vytvorit 'z niceho' kazdy, kdo je dostatecne duveryhodny a ma majetek ci produkci, kteryma muze kryt smenky, ktere vyda. To ze vytvori 'penize' (smenky) 'z niceho' je v podstate neutralni zalezitost - ziskal na jednu stranu penize (aktiva), na druhou stranu zavazek vuci jejich drziteli (pasiva). Realne by ale smenky kryte jednou komoditou ci nejakym majetkem byly neprakticke, protoze by klisala jejich cena podle zajmu o tu komoditu ci majetek. Centralni banky proto vydavaji penize kryte dluhopisy, a to obvykle dluhopisy statnimi. Ty jsou kryte schopnosti statu vybrat dane a to je kryte realnou produkci ekonomiky. Tedy realna ekonomika vzroste, stat vybere vic na danich, dane pak reprezentuji cast realne produkce urcene pro stat, z nichz cast pak defacto (skrz statni dluhopisy a centralni banku) kryje penize. Zjednodusene receno, penize vzniknou 'rozmenenim' dluhopisu (komercni banka prinese do centralni banky (statni) dluhopis a centralni banka ji ho (docasne) vymeni za penize).
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.