Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 10:13
Ferda dad mravenec - prace vseho druhu :D
Nebude to spíš ten druhý? :-)
To je jiz davno prokazano tim, ze napadne zvyseni poctu zhoubnych onemocneni u deti nelze jednoznacne pripsat mistni atomove elektrarne.
Můžeš to něčím doložit? Pokud vím, studie na toto upozorňují u Černobylu a u Three Miles Island, tedy v případech, kdy došlo k havárii se stupněm nebezpečí 7 a 5 dle stupnice INES. Nechci to nijak zlehčovat, oba případy jsou průser jak Brno, ale tvůj zápisek vyznívá, jako by se to týkalo všech atomek v provozu, ne jen těch, u kterých došlo alespoň k "Havárii s rizikem vlivu na okolí" dle INES stupnice. Pochopil jsem to správně? Umíš to něčím podložit?
Včera nebo kdy zaměstnanci šlapali v silně radioaktivní vodě. Zítra v ní mohou plavat.To je přesně váš způsob uvažování. Dva mrtví ve skladu, to je smůla, nedopatření, nemělo se to stát – takže o tom uvažujete, jako by se to nestalo. Když v jaderné elektrárně šlapali zaměstnanci v radioaktivní vodě, hned o tom uvažujete jako že v ní zítra budou plavat. Takže v myšlenkách porovnáváte žádné mrtvé ze skladu se zaměstnanci plavajícími v radioaktivní vodě – realita je ale jiná.
Nikoho nestraším, pouze zcela realisticky říkám: uvidíme.To není pravda. Vy zcela nerealisticky vyjmenováváte hypotetické důsledky, které buď vůbec nemohou nastat, nebo je velmi nepravděpodobné, že by v současné situaci nastaly (a prakticky by se současnou havárií neměly tolik společného, současná havárie by byla jeden z třeba deseti článků řetězu, který by k té vámi předpokládané havárii vedl). Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak na jednom podvozku v rychlíku přestala fungovat brzda, a vy „zcela realisticky“ malujete, že teprve uvidíme, až se ten rychlík srazí s protijedoucím cisternovým vlakem, kolik bude mrtvých, jak velké území zničí výbuch těch cisteren. Jistě, zcela vyloučit tuto eventualitu nelze, ale mluvit o ní v době, kdy nikde žádný cisternový vlak nejede a ten rychlík pořád brzdí v rámci norem, je velmi předčasné.
Ani to, že "na moje slova stejně dojde"?
Protože to pořád říkáte?
To ostatní myslí taky.
Včera nebo kdy zaměstnanci šlapali v silně radioaktivní vodě. Zítra v ní mohou plavat.Tímhle stylem to doženeš na Šikmou plochu...
A on snad hoří nebo hrozí dalším výbuchem? Hrozí, že zapálí celou Lípu?Úplně stejně, jako ta elektrárna ve Fukušimě. No, možná víc.
Dlouhodobé zamoření životního prostředí je nezpochybnitelné. Bude trvat než se ty radionuklidy rozpadnou, naředí, klesnou na dno oceánu.Aha, tak to my si jen nerozumíme v pojmu „dlouhodobé zamoření“. Já jsem si pod tím představoval něco v řádu let nebo desítek let. Dobře, tak nechť je po vašem, používejme termín „dlouhodobé zamoření“ pro věci trvající řádově hodiny.
I když se lidé do vyklizené zóny vrátí, tak nějakou dobu nebudou nic pěstovatNebudou, protože budou odstraňovat následky cunami. Než to udělají, po nějakém zamoření nebude památky.
Nezanedbatelná radiace se dostala do zdrojů vody pro Tokio.Dostala, jednou byla naměřena hodnota přesahující legislativní limit pro kojence (pro dospělé to bylo ještě v normě). Při následujících měřeních už je to zase v normě. Další dlouhodobý následek. Mnohem víc bych se bál toho, co všechno se do těch zdrojů dostalo kvůli zemětřesení a co do nich spláchla cunami.
Říkám že budoucnost je nejasná (narozdíl od vás, který si myslíte, že jasná je a že se prakticky nic nestalo).Já neříkám, že je budoucnost jasná a že se nic nestalo. Stala se dost vážná přírodní katastrofa, a ukázalo se, že alespoň tato jaderná elektrárna je dost bezpečná, protože i takovouhle katastrofu přestála mnohem lépe, než všechno možné široko daleko. Budoucnost je sice nejasná, ale mnoho věcí, mezi které patří i vámi předkládané scénáře, lze s vysokou pravděpodobností vyloučit.
K životu nebezpečnému ozáření zaměstnanců už došlo.Můžete tohle vaše tvrzení podložit alespoň nějakým odkazem?
Sledujte zprávy.To píšete asi po sté, ale zatím jste neuvedl ani jeden odkaz na zdroj, ze kterého čerpáte. Nepotřebuji obecné odkazy na média, sleduji nejrůznější zdroje. Mne by zajímaly odkazy na konkrétní články, kde se píše o dlouhodobém zamoření, o životu nebezpečném ozáření atd.
Nevidím nikde prostor pro polemiku s tím co píšu.Polemizovat lze třeba s tím, co předkládáte jako fakta, ovšem bez jakéhokoli zdroje – vizte předchozí odstavec. Polemizovat lze také s tím, co uvádíte jako pravděpodobný vývoj událostí – ve skutečnosti je takový vývoj velmi nepravděpodobný.
Ne, já mluvím o rocích. Podívejte se na poločasy rozpadu.Myslíte jód 131 s poločasem rozpadu 8 hodin?
Jestli chcete vědět aktuality (neuškodilo by vám to), sledujte zprávy.Stále čekám na odkazy. Média, která sleduji, totiž informují o něčem úplně jiném, než co píšete vy.
Do té doby aspoň netvrďte, že se nic neděje, když všichni včetně expertů myslí opak.Já netvrdím, že se nic neděje. Jenom se děje něco úplně jiného, než si myslíte vy.
Fukušima je závažná havárie, která navíc ještě neskončila, a všechny její následky (včetně počtu nemocných a mrtvých, celkového znečištění a velikosti případné neobyvatelné zóny) zatím nejsou známé.Nejsou. Ale už jsou odhady současných následků a odhady toho, jak se ta situace může vyvíjet (s různou pravděpodobností). Přičemž to, co prezentujete vy, je velmi nepravděpodobné, je tedy velmi neseriózní předkládat to jako pravděpodobný průběh budoucích událostí.
To co prezentuju já jsou totiž zcela nekontroverzní věciPředevším jsou to nesmysly. To, že nedokážete poskytnout jediný odkaz a napsat, jak jste daný text interpretoval, o něčem svědčí.
Nejsem to já kdo se tváří, že zná budoucnost nebo pravděpodobnosti různých scénářů, nýbrž vy.Ale ony ty pravděpodobnosti různých scénářů jsou aspoň přibližně známé, a černobylský scénář, se kterým tady neustále operujete (tedy že se významné množství radioaktivního materiálu z reaktoru dostane do vnějšího prostředí) patří k těm velice málo pravděpodobným.
Jak nepíšou?Nepíšou. Žádná média nepíšou o dlouhodobém zamoření životního prostředí ani o ozáření s následky na zdraví. Pokud to někde píšou, dejte sem odkaz – já vám těžko můžu dávat odkazy na něco, co neexistuje.
Jak jsem napsal, odkazy vám odmítám dávat.Ano, odmítáte, protože žádné nemáte. Dřív se to ještě dalo považovat za omyl, ale teď, když jste zjistil, že o tom, co tvrdíte, nikde nepíšou, a stejně na tom trváte, už je to lež.
Měl byste se informovat sám, abyste netvrdil, že ve Fukušimě se nic nestalo. Tohle je jeden z nesmyslů, které jste vypustil.Kde jsem něco takového napsal? Nikde.
Já že operuju s Černobylským scénářem? Ale jděte. Jak operuju?Kdo tady psal o dlouhodobém zamoření životního prostředí? Vy snad ne?
Významné množství radioaktivních materiálů se do prostředí již dostalo.A z toho podle vás plyne co?
Vy vůbec nesledujete zprávy. Jste úplně mimo.Já zprávy sleduju, ale jinak, než vy. Když je někde napsáno „došlo k ozáření zaměstnanců“, já to čtu jako „došlo k ozáření zaměstnanců“, ale vy jako „došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců“. V tom je mezi námi dvěma ten rozdíl.
As previously reported, three workers at the Fukushima Daiichi nuclear power plant were exposed on 24 March to elevated levels of radiation. The IAEA has received additional information on the incident from the Japanese authorities. For two of the three workers, significant skin contamination over their legs was confirmed. The Japanese authorities have stated that during medical examinations carried out at the National Institute of Radiological Sciences in the Chiba Prefecture, the level of local exposure to the workers' legs was estimated to be between 2 and 6 sieverts. While the patients did not require medical treatment, doctors decided to keep them in hospital and monitor their progress over coming days.Ostatní co tam dělali, dělají nebo budou dělat taky nejsou bez rizika. Jak se jim bude dařit se teprve uvidí. Celou dobu Fukušimu bagatelizujete a nejspíš byste byl připraven bagatelizovat i Černobyl. Největšími nesmysly co vypouštíte jsou ovšem vaše obvinění, že říkám věci, které vůbec neříkám. Ti chlapi dostali 2 až 6 sievertů do nohou. To rozhodně bezpečné není.
Vynechme media, která je pravda že píšou hlavně o současném dění místo dlouhodobých dopadů, a koukněme na stupnici INES. Podle Francouzů a dalších jde o stupeň 6. Taková havárie má širší dlouhodobé dopady.Místo slovního popisu vzít jeden symbol na nějaké stupnici je opravdu zajímavý způsob získávání informací. Ale dobře. Doporučím vám tento odkaz: Mezinárodní stupnice jaderných událostí. Vy tady píšete o úniku velkého množství radioaktivního materiálu a o dlouhodobém vlivu na životní prostředí. Když se na tu stupnici podíváte, zjistíte, že těmto vašim vymezením by odpovídala sedmička. Jak sám píšete, havárie je ale hodnocena v nejhorším případě šestkou.
Ani Three Mile Island nebylo bez nichA jaké že to byly ty dlouhodobé následky na životním prostředí?
K těm ozářeným, koukněte třeba na stránky IAEA:Přečetl jste si to? Až do konce?
Významné množství radioaktivních materiálů se do prostředí již dostalo.
Ještě nějakých jiných než jód (poločas 8h) a cesium (sice 30let, ale je ho tam výrazně méně než jódu)? Tím nechci říct, že by toto bylo úplně bezvýznamné, to jistě ne, jen se ale ptám, jestli uniklo něco významně závažnějšího. Protože tohle bude relativně rychle rozpadlé a radiace rychle klesne.
sledujte zprávy
Možná bys fakt měl poskytnout nějaké linky, protože na seriozních webech (pro mě SÚJB) se nic takového nepíše. A z bulváru info netahám.
Osobně ale pesimisticky myslím, že někteří z nich časem rakovinu vlivem Fukušimy určitě dostanou.
Vím, že jsi napsal osobně, je to tedy tvůj názor, ale na to fakt musím reagovat.
Na základě jakých důkazů (experimentů, pozorování, zkrátka vědecké práce) si myslíš, že určitě dostanou? A kolik jich určitě bude? Jedna desetitisícina obětí zemetřesení? Zatím se všechny odhady (pokud je zrovna nedělá Greenpeace) působení dané havárie na člověka snižují. Probíral se zde Černobyl, jsou ale i jiné i případy. V žádném případě se nepotvrdily ty pesimistické počáteční odhady (vygenerované na základě předběžné opatrnosti -- což je dobře, být připravený na nejhorší) a ze zpětného realistického pohledu to vůbec nedopadlo tak špatně, jak se původně očekávalo.
K životu nebezpečnému ozáření zaměstnanců už došlo.
Pokud si správně pamatuji ty dávky, on tam někdo dostal pravděpodobně smrtelných 20Sv?
Nezanedbatelná radiace se dostala do zdrojů vody pro Tokio.
jód v jednotkách až desítkách Bq/l a cesium maximálně v jednotkách Bq/l. Zdroj SÚJB.
Limity (kojenci 100 Bq/l, dospělí 300 Bq/l) překračovány nebyly. Zdroj tentýž.
Jenom pro ilustraci o čem se bavíme. Zcela běžný vzduch kolem nás který dýcháme obsahuje cca 5Bq/m^3 (nejspíše radonu).
Ty píšeš "nezanedbatelná radiace" a přesto by to sneslo nálepku vhodné pro kojence. Jo, už chápu.
The level of radiation is greater than 1,000 millisieverts. It is certain that it comes from atomic fission…But we are not sure how it came from the reactor.Ale ono se není co divit, že nikdo neví jak to vlastně je. Podle nejnovějších záběrů totiž z těch dvou nebo tří budov nezůstalo nic jiného jen hromada trosek.
Jenom pro ilustraci o čem se bavíme. Zcela běžný vzduch kolem nás který dýcháme obsahuje cca 5Bq/m^3 (nejspíše radonu).
To bude ale asi vzduch venku a mimo lokality jako Jáchymov nebo Příbram. Zkusil jsem trochu hledat a např. zde se uvádí, že při průzkumu v letech 1993-94 byla průměrná hodnota v českých bytech 58 Bq/m³ a 220000 lidí žilo v domech s ekvivalentní objemovou aktivitou přes 200 Bq/m³.
A on snad hoří nebo hrozí dalším výbuchem? Hrozí, že zapálí celou Lípu? Samozřejmě, bouchnout může klidně jakákoli benzínka. Neříkám, že nemůže.Evidentně nejsou sklady benzínu a benzínky dobře zabezpečené proti požáru.
To by vám mělo napovědět, že vaše představa, že někde unikne radioaktivní materiál, který se šíří dál, zasahuje čím dál větší území a je stále stejně nebezpečný nebo dokonce čím dál nebezpečnější, ...Ale fuj. Že se nestydíte takhle svinsky podsouvat takové nesmysly. Proti mým tvrzením nic kloudného namítnout neumíte, tak si vymyslíte pitomost a snažíte se oponovat té.
Píšu samé samozřejmosti.Nepíšete samozřejmosti. Přečtete si překroucený nadpis nějakého článku, překroutíte ho ještě dvakrát tolik, a to napíšete.
Vy se domníváte, že výbuch v Lípě je větší katastrofa než ty ve Fukušimě. Fajn, asi máte specifický žebříček hodnot.Ano, mám specifický žebříček hodnot. Dva mrtví jsou pro mne větší nehoda, než několik zraněných. Spousta lidí, včetně vás, to raději posuzuje podle toho, jak moc se u toho můžou bezdůvodně bát.
To je ale divné, že celý svět upřeně sleduje vývoj ve Fukušimě a na nebohou Českou Lípu všichni kašlou včetně CNN.Není to divné. Neopodstatněný strach z jaderných elektráren (nebo neopodstatněná důvěra ve vše ostatní) je bohužel velmi rozšířená, a média to ráda přiživí.
Je zcela zřejmé, že se ve vodách kolem Fukušimy nějakou dobu nebude lovit.Zřejmé to je jenom vám. Proč by se tam nemělo lovit?
Nikdo zatím neví, jaké koncentrace radionuklidů se najdou v rybách z Japonských vod.Ale ví. Nenajde se nic nebezpečného. Kde by se to taky v těch rybách vzalo a jak by to v nich zůstalo?
Pravděpodobné je ovšem to, že hodně lidí (ať už důvodně nebo ne) nebude chtít ryby od tamtud vzít do pusy, a to nějaký čas.To máte pravdu. Ovšem s jadernou elektrárnou to vůbec nesouvisí.
Ale fuj. Že se nestydíte takhle svinsky podsouvat takové nesmysly. Proti mým tvrzením nic kloudného namítnout neumíte, tak si vymyslíte pitomost a snažíte se oponovat té.Dobře, zmýlil jsem se. K vašim nesmyslným závěrům docházíte nějakou ještě podivuhodnější cestou. Mohl byste nám ji tedy prozradit? Že byste třeba napsal nějakou informaci, kterou jste se někde dočetl, a jakým způsobem jste od ní dospěl k vašim závěrům? To, co tady píšete, se totiž v žádných seriózních médiích nepíše, a ani to z informací tam uvedených nejde nijak rozumně vyvodit.
Lžete nebo nesledujete zprávy. Radiace v oceánu poblíž Fukušimy je už teď veliká.
Slovem "veliká" označujete hodnoty, které jsou všechny pod polovinou limitů pro pitnou vodu pro kojence? Nebo jinak: pod hodnotou, kterou v roce 1999 překračovalo 9 procent veřejných vodovodů v ČR?
dost nad jakékoli limity (jaké přesně jsou teď nevím
To bude možná právě ten problém (že to nevíte). Ve skutečnosti totiž už dva dny žádná z těch hodnot limit nepřesahuje. V sobotu (přesněji v pátek - ze sobotního rána byla ta zpráva) ještě byla ve dvou bodech velmi mírně překročena hodnota pro ¹³¹I (40 Bq/l, nejvyšší hodnoty byly někde kolem 50 Bq/l), limit pro ¹³⁷Cs (90 Bq/l) překročen nebyl (a to ani zdaleka).
Jestli havárie ve Fukušimě něco ukázala, tak především to, že zpravodajským prostředkům se nedá věřit, a to bohužel ani těm veřejnoprávním.
Jestli havárie ve Fukušimě něco ukázala, tak především to, že zpravodajským prostředkům se nedá věřit, a to bohužel ani těm veřejnoprávním.
+1. Bohužel.
BBC nesleduji. U nás se kecalo například o "radioaktivním mraku", což byla ve skutečnosti masa vzduchu (ok, pokud chceme, tak mrak, i když to není meteorologicky správný termín), s obsahem radiace nepřevyšující běžnou úroveň. Technicky tak lze těžko hovořit o radioaktivním něčem, když tam žádná zvýšená není (nebudeme se hádat o těch pár atomů na m^3, že ne?).
Byla detekována stopová množství radionuklidů jódu (I 131) a césií (Cs 134, Cs137) řádově v mikro Bq (1Bq je jednotkou aktivity radionuklidů) v kubickém metru vzduchu. Ze systému rychlé výměny informací mezi členskými zeměmi EU víme, že podobné hodnoty byly naměřeny ve Švédsku, Finsku, Polsku a Bulharsku. Zdroj SÚJB.
Mikro Bq. Tedy milióntina. Běžná hodnota je 5Bq. Správa o radioaktivním mraku se ve světle těchto hodnot dá směle nazvat poplašnou.
Počet mrtvých následkem Fukušimy bude znám až za několik (možná i desítek) let.Aha, takže se dostáváme do oblasti, že následky ozáření zkrátí život o několik let. Takže jednomu technikovi JE takhle zkrátí život ozáření, jinému přejídání se, dalšímu pasivní kouření, a jinému aktivní kouření zkrátí život ještě více. A teď si představte, že (mimo to ozáření) se tomu dnes a denně vystavují na celém světě miliony lidí – a vy se toho vůbec nebojíte.
Strach z JE je podle mě zcela opodstatněný. Co teď dělá Fukušima je toho důkazem. V jejím případě se stalo to čeho se nebáli ani ti největší vystrašenci.Nezaměňujte to, co se skutečně děje, s tím, co si vy představujete. To jsou dvě diametrálně odlišné věci. Nevím, čeho se bojí největší vystrašenci – já za nejhorší považuju, že z reaktoru do vnějšího prostředí unikne velké množství radioaktivního materiálu. To se nestalo.
A nebude se tam lovit už jen z toho důvodu, že maso od tamtud nebude nikdo chtít jíst.To ale nemá nic společného s JE, ale s hysterickými lidmi, jako vy. Kdybyste se takhle báli červeného balónku, a červený balónek se objevil nad mořem, nebudou jíst ryby tam ulovené – a raději si dají nějakou trojokou zářící všemi barvami ulovenou někde pod výpustí chemičky.
Lžete nebo nesledujete zprávy.Očekávám odkazy.
Radiace v oceánu poblíž Fukušimy je už teď veliká.Už teď zase není. Jenže naředění nebo dokonce poločas rozpadu jsou věci zcela mimo váš svět.
A nikdo neví, co bude dál.Ale ví. Ví, že se v oceánu ta voda velice rychle naředí, takže pokud neunikne velké množství nebo nebude unikat trvale, situace se relativně rychle vrátí do normálu. To není žádné zlehčování, vypouštění jakýmkoli způsobem znečištěné vody samozřejmě není v pořádku, ale je dobré uvědomit si, že to ještě neznamená trvalé nebo dlouhodobé následky.
Má východiska, uvažování i závěry jsou zcela v pořádku, pouze nějaký Jirsák patrně žije v nějaké paralelní realitě a nerozumí textu, nezná fakta, neumí myslet a neustále dokola žvatlá svoje hlouposti bez jakékoli opory ve skutečnosti.Tak nám ta východiska a uvažování ukažte. Já mám zatím pořád podezření, že nerozlišujete mezi raioaktivitou nějaké látky a dávkou, kterou dostane člověk, který se někde v okolí pohybuje. Taky mám podezření, že vůbec neberete v úvahu, že se spousta látek snadno rozředí, a do třetice vůbec neberete v úvahu poločas rozpadu. Takže si někde přečtete, že někde byla naměřena zvýšená radioaktivita vody, a hned z toho děláte závěr, že je dané území zamořené na desítky let a lidé pohybující se v blízkosti jsou smrtelně ozářeni. Takové závěry jsou ale chybné.
Velké množství radionuklidů již uniklo„Velké množství“, to je opravdu přesný termín.
Že by toho mohlo uniknout tolik se pokud vím nikdo nebál.Tak to víte špatně. O možnosti roztavení větší či menší části paliva se psalo, stejně jako o možnosti porušení ochranných obálek.
Lidé šlapali ve vysoce radioaktivní vodě a jsou v nemocnici.No sláva, konečně nějaký fakt, který známe oba dva. A co z toho vy vyvozujete?
Proto ta evakuace, proto to nevycházení, proto to nepití vody.To všechno jsou preventivní opatření. Když je riziko 0,00001, ale dá se ještě snížit evakuací, tak se v případě JE sníží. Já vím, je to nezvyklé, jinde se nic neděje, i když je riziko daleko větší.
Nikdo neví co bude dál, protože nikdo neví, kolik toho z té elektrárny ještě vyteče.Když budete napouštět do umyvadla vodu, a odtok bude mít větší kapacitu, než přítok, nemusíte být věštec, abyste věděl, že to umyvadlo nepřeteče. Nemusíte vždy vědět, jak některé věci dopadnou, ale některé výsledky můžete předem vyloučit.
Teče to do moře, teče to možná do spodních vod. To je vážná situace a nikdo kromě Jirsáka a pár dalších ignorantů o tom nepochybuje.Já nepochybuju o tom, že je to vážná situace. Vy ale nepíšete o vážné situaci, ale o dlouhodobém zamoření, o zraněných a mrtvých. A odmítáte prozradit, jak jste k takovým závěrům dospěl.
Jak vidím, a to není jen podezření, nevíte o ničem k čemu se tu vyjadřujete skoro nic.To máte pravdu. Vyjadřuju se tu k vašim fantaziím, o kterých skutečně nevím skoro nic, protože jste je nedokázal vůbec ničím doložit.
Nejsem to já, kdo by měl dokladovat svoje tvrzení, protože to moje (že je to velká havárie rozsah jejíž následků ukáže až budoucnost) je podpořené všemi zdroji.Když jste své tvrzení takhle výrazně zmírnil, už se s ním dá pomalu souhlasit. I když mám ještě jednu výhradu – přesný rozsah následků sice ukáže až budoucnost, ale některé extrémy (jako dlouhodobá kontaminace životního prostředí významným množstvím radioaktivního materiálu) jde s docela velkou jistotou vyloučit už nyní.
Vyvozuju z toho, že již došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců.Aha, takže z faktu, že došlo k ozáření zaměstnanců, vyvozujete, že došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců. To je opravdu zvláštní logika. Podle vás vlastně nemůže dojít k „bezpečnému“ ozáření.
Samozřejmě že jsou to preventivní opatření. A velmi dobře zdůvodněná.A prováděná při takové úrovni rizika, při které by se v jiných oborech vůbec nic neřešilo a ještě by tam posílali školní zájezdy na exkurze, ať vidí něco zajímavého.
Když vyčíslujete rizikaKde jsem je vyčísloval? Pořád nechápete, že je rozdíl vědět přesně, jak něco dopadne, a dokázat vyloučit některé extrémně nepravděpodobné varianty.
Co předem vylučujete?Za současného stavu situace je nepravděpodobné, že dojde k dlouhodobému poškození životního prostředí radioaktivním materiálem nebo závažnému ozáření většího množství osob. Vyloučit, že jeden člověk bude mít smůlu, zakopne a spadne někam samozřejmě vyloučit nejde.
Ale jo, výše jste pochyboval, že to je vážná situace.Kde?
Dokonce jste řekl, že je srovnatelná s výbuchem v České Lípě.Ano, je. V České Lípě jsou dva mrtví, ve Fukušimě snad dva nezvěstní. Takže na počet zmařených lidských životů může být Fukušima pořád ještě menší neštěstí, každopádně je to srovnatelné. Jenom v ČR dojde k několika automobilovým nehodám za rok, při kterých zemřou více než dva lidé. Ovšem typické řazení nebezpečnosti bude, že auta jsou v pohodě, sklad benzínu je nebezpečný, a u jaderné elektrárny je příjemné překvapení každý den, kdy neexplodovala.
Jakým fantaziím? Co jsem měl doložit?fantazie o tom, jak dojde k dlouhodobému zamoření životního prostředí, k vážným ozářením ohrožujícím zdraví nebo život. Měl jste doložit, že už se ve Fukušimě něco takového stalo, nebo jaký je scénář toho, jak se k takovým nehodám ze současného stavu dospěje.
Aha, takže z faktu, že došlo k ozáření zaměstnanců, vyvozujete, že došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců. To je opravdu zvláštní logika. Podle vás vlastně nemůže dojít k „bezpečnému“ ozáření.Lžete. Nic takového jsem neřekl ani nevyvodil.
Kde?Tady, v celé diskuzi.
fantazie o tom, jak dojde k dlouhodobému zamoření životního prostředí,To není fantazie.
k vážným ozářením ohrožujícím zdraví nebo život.K tomu již došlo, minimálně u tří zaměstnanců. V nemocnicích bylo dekontaminováno i několik evakuovaných obyvatel, i když nevím kolik banánů dostali.
Měl jste doložit, že už se ve Fukušimě něco takového stalo,Ne, neměl. To jsou známá fakta dostupná jak v médiích, tak v oficiálních zprávách.
Další významné znečištění (krom toho, ke kterému už došlo) vyloučit nelze. Proto ho taky nikdo nevylučuje, až na vás.Taky nelze vyloučit, že přiletí Superman, otočí Zeměkouli několikrát na západ, aby se vrátil čas, a až se to celé bude odehrávat znova, zastaví včas cunami na moři. Ovšem nikdo tento scénář neprezentuje jako pravděpodobný a jako skoro jistou věc.
Teď jsem zmaten. Platí tedy váš komentář č. 151 nebo ten 147?Lžete. Nic takového jsem neřekl ani nevyvodil.Aha, takže z faktu, že došlo k ozáření zaměstnanců, vyvozujete, že došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců.Vyvozuju z toho, že již došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců.Lidé šlapali ve vysoce radioaktivní vodě a jsou v nemocnici.No sláva, konečně nějaký fakt, který známe oba dva. A co z toho vy vyvozujete?
Tady, v celé diskuzi.Aha, takže odkaz opět nebude. Není divu, není na co odkazovat.
To není fantazie.Odkaz opět nebude.
K tomu již došlo, minimálně u tří zaměstnancůA zase bez odkazu.
To jsou známá fakta dostupná jak v médiích, tak v oficiálních zprávách.A opět bez odkazu, protože není na co odkázat. Takže tu pořád plácáte nesmysly o tom, jak se něco stalo a něco se ještě určitě stane, a ani jedinou věc nejste schopen podpořit nějakým odkazem.
Aha, takže z faktu, že došlo k ozáření zaměstnanců, vyvozujete, že došlo k nebezpečnému ozáření zaměstnanců.Máte pravdu, v tom prvním komentáři jste o ozáření zaměstnanců ani nepsal. Psal jste jenom o tom, že šlapali ve vysoce radioaktivní vodě, což nemusí znamenat ani to ozáření. Takže jak jste z té věty vyvodil, že došlo k nebezpečnému ozáření?
"Vyvodil" jsem, že byli nebezpečně ozářeni ze zprávy, která říkala, že byli nebezpečně ozářeni. Je prostě fakt (zpráva), ne můj výplod.Přičemž ta zpráva neexistuje, takže není možné ji odkázat. Mimochodem, 2 – 6 Sv sice je vážné ozáření, ale pořád ještě to není smrtelná dávka. Porovnejte si to s tím skladem benzínu…
Počkejte až se ty mrtvé někdo pokusí sečíst. Zatím havárie neskončila a neuběhlo dost času, aby se její vliv mohl projevit.Počet mrtvých nebo smrtelně ozářených nyní: 0. O budoucnosti nic nepíšete. Tak o jakých mrtvých jste psal?
Co odhadnou odborníci si budeme muset počkat.Nemusíme. Stačí si to přečíst. A měl jste to udělat už dávno, pak byste nepsal nesmysly o tom, že je to pravděpodobné.
Oni totiž neví z čeho vycházet, protože havárie není u konce.Ale vědí. Jaderný reaktor není žádná záhadná skříňka, ve které se dějou čáry a kouzla. Palivo může být uvnitř buď v palivových tyčích, nebo částečně či úplně roztavené, ale určitě se netransportovalo paprskem ven a nepřetáhla vás ta tyč někde přes záda. Takže mohou odborníci posuzovat varianty, kdy je palivo v palivových tyčích, kdy je ho menší či větší část roztavená, a teleportaci zkoumat nemusí jako velice nepravděpodobnou.
Moje tvrzení žádné odkazy nepotřebují, protože jsou naprosto nekontroverzní, logická.Co je logického na tvrzení, že nehoda bude mít dlouhodobý vliv na životní prostředí, nebo že způsobí oběti na životech? To můžete podepřít buď odkazem na nějaký důvěryhodný zdroj, nebo to logicky dokázat z nějakých známých faktů (nebo aspoň faktů prezentovaných důvěryhodnými zdroji). Ani jedno z toho jste neudělal.
Ne, nestačí. Žádné seriózní odhady zatím neexistují. Pokud myslíte, že jo, sem s nimi.tu
Neví se pořádně ani kolik radionuklidů uniklo, natož kolik jich ještě může uniknout.Kolik přibližně uniklo se ví z měření, kolik jich může uniknout se ví z toho, kolik jich v reaktoru je a jaký je stav reaktoru.
Dokud tam budou, bude trvat vliv na životní prostředí.Jenže vliv nikoho nezajímá. Důležité je, jaký vliv budou mít.
Tohle jsou naprosté přece samozřejmosti.V tom případě vás lituju, že ty naprosté samozřejmosti neumíte žádným způsobem doložit.
SUJB se ale v tom odkazu k tomu o čem tu polemizujem vůbec nevyjadřuje.No právě. Kdyby tam hrozilo akutní riziko zamoření životního prostředí nebezpečnými dávkami, tak asi nebude doporučovat nosit roušky.
Že není solidní odhad toho co ještě unikne je zřejmé z toho, že nikdo neodhadl dnes nebo včera zjištěný únik vody.Zvláštní je, že to bylo od začátku uváděna jako jedna z nejpravděpodobnějších příčin problémů.
Ano, je důležité jak rozsáhlý a vážný ten vliv bude, a to se teprve uvidí.Tak tady laskavě přestaňte šířit hysterické výmysly o tom, jak je prakticky jisté, že dojde k dlouhodobým následkům na životním prostředí a k mnoha úmrtím následkem ozáření. Protože tyhle varianty jsou dost nepravděpodobné.
Není to o tom že bych neuměl, ale že nejsem ochoten.Jenže to už vám tady nikdo nevěří.
Já prostě na vaši úroveň uvažování klesnout nehodlám.Jistě, dokládat svá tvrzení, to je pod vaši úroveň. To vidím celou dobu.
Rozumným preventivním opatřením pro české občany nacházejících se v Japonsku v uvedených oblastech stále zůstává doporučení omezit všechny aktivity venku v terénu (např. sportovní, pracovní) a tím snížit dýchání zvířeného prachu z terénu. Pokud byl pobyt v prašném venkovním prostředí nezbytný, pak je vhodné použít nějaké roušky, ať již respirátory či jiné improvizované překrytí úst a nosu při dýchání. Co se týká režimu uvnitř budov, není třeba zvláštních opatření, pouze je vhodné věnovat větší pozornost očištění obuvi při vstupu, aby se bláto a prach zbytečně nezanášely dovnitř.Tohle mi přijde jako jasné sdělení od SUJB, že životní prostředí docela ovlivněno je.
Ozáření v jednotkách Sievertů skutečně není nic, o co bych stál, ale jestli toto budou ty nejtěžší zdravotní následky havárie, jedná se skoro o zázrak. V Japonsku si zemětřesení a tsunami vyžádalo tisíce životů a my se tady bavíme o kontaminaci několika jednotlivců, navíc povrchové, i když se jedná o poměrně velké dávky. Skutečně si uvědomujete, že se tady do roztrhání těla dohadujete o tom, že si na JE Fukušima I několik jednotlivců možná, a to jen v tom pesimistickém případě, zkrátilo život o několik let? Je to neštěstí, pro jejich rodiny tragédie, ale to, že si po několika dnech na tisíce mrtvých Japonců zde v Evropě nikdo ani nevzpomene a místo toho se do zblbnutí zabývá povrchovou kontaminací několika jednotlivců, to je fanatismus nejhrubšího zrna.
Ekonomické škody na elekrárně jsou obrovské, likvidace ekologických škod také bude stát hodně peněz, ale to v celé zasažené oblasti, ne jenom na těch několika čtverečních kilometrech. O zamořené a neobyvatelné oblasti nemá smysl diskutovat, vše již bylo zmíněno, nastudujte si něco o poločasech rozpadu a vyhledejte si relevantní informace o tom, jaké hodnoty jakého prvku byly kde naměřeny.
Jednotky sievertů že nejsou nic.
??????
Ozáření v jednotkách Sievertů skutečně není nic, o co bych stál
Jednotky sievertů že nejsou nic. Takže byste si jich klidně dal třeba devět?
Přečtěte si to ještě jednou. Případně vícekrát, bude-li potřeba.
Ne, tady skutečně nejde o "spontánně vzniklou" havárii v jaderné elektrárně. Opravdu mi budete tvrdit, že jakékoliv vnější vlivy neměly na vznik havárie vliv? Na tom se bohužel neshodneme. Škoda, pak bych do toho opravdu mohl zemětřesení a tsunami přestat tahat. Já tam ale tu souvislost prostě vidím.
Ostatně, podle všeho je to zatím druhá největší havárie v civilní JE v historii.Což právě svědčí o velmi dobré bezpečnosti jaderných elektráren, když počtem obětí se druhá nejzávažnější havárie v jaderné elektrárně (navíc způsobené nejhorší přírodní katastrofou v historii Japonska) vyrovná nějakému výbuchu ve skladu benzínu, a její následky jsou mnohem menší, než následky třeba loňské havárie u maďarské hliníkárny. Aby to zase někdo špatně nepochopil, dodávám, že to posuzuji podle současného stavu a předpokládaného vývoje, nebo-li „pokud nedojde k nečekanému výraznému zhoršení situace“.
Ach můj bože. Hele, můžu otázku poněkud na tělo? Ty máš z toho radioaktivního materiálu dost hrůzu (fóbii), je to tak?
Jako to je (pokud je tomu tak) v pohodě, mě zase nikdo nedostane výš než 5m nad zem (a taky se za to už nestydím). Ani na žebříku se necítím ok. Ale i přes to nerozšiřuju kolem sebe nesmysly o tom, že každá stavba vyšší než 5m je smrtelně nebezpečná (přestože existuje nenulové riziko že spadne a zabije mnoho lidí).
Technologií, které způsobí dalekosáhlé znečištění je hodně. Byla tu řeč o hliníkárně a nějaké chemičce v Indii. Našla by se i havárie v Sevesu. Atd. Jako nepanikařme jenom tím jádrem, když tu jsou příklady bohužel daleko větších zamoření (s nesrovnatelně většími počty obětí) z jiných oblastí průmyslu. Takto bychom totiž mohli bojovat proti čemukoliv.
A opět nastává otázka, jestli to je přijatelné riziko. Podle mě je to nutné riziko. Protože pokud bychom neriskovali, tak dodnes žijeme v jeskyních. Resp ani z moře bychom nevylezli .
Jako nepanikařme jenom tím jádrem, když tu jsou příklady bohužel daleko větších zamoření (s nesrovnatelně většími počty obětí) z jiných oblastí průmyslu.Nebo to lze vzít i obráceně. Právě proto, že se tím jádrem tak panikaří a spousta lidí se toho z neznalosti bojí, je tato technologie tak bezpečná. Tak možná pojďme dělat paniku i kolem jiných provozů a zajistíme tak jejich bezpečnost (a třeba se dostanou až na úroveň jaderné technologie).
Co zas máš? Vždyť jsem nenapsal nic spornýho.
Jen jsem nevěděl jak adekvátně reagovat na ty následky pro celé další generace. Což je přesně to (takovéto komentáře), co považuji za hysterii. Místo nějakých nekonkrétních následků pro celé generace (což nenastalo ani v nejhorší havárii, tedy rozhodně ne vlivem radiace, ale pokud už, tak spíše vlivem stresu z uměle vyvolané paniky) se možná bavme konkrétně. Fakt nemá smysl (tady) se bavit o nějakém obecném neuchopitelném vlivu pro nějakou těžko definovatelnou skupinu lidí.
Co víš o biologii? Říká ti něco zkratka DNA?
Moc ne, i když mám státnice i z lékařské fyziky, tak se to přece jen týkalo víc věcí jako pozitronové emisní tomografie a magnetické rezonance než kódování genetické informace.
Myslím, že strach z toho, že vlivem radiace dojde k nárůstu vrozených vad, je docela oprávněný.
Co ten strach opravňuje? A které radiace? Jasně, strach z vrozených vad oprávněný je. Jen jaksi nevidím důkaz, že k tomu nárůstu dochází. Na místě, kde by k tomu potenciálně mohlo dojít, nemá nikdo bydlet.
Zvlášť ve světle poslední zprávy, že v půdě v areálu elektrárny našli plutonium, které asi pochází z MOX paliva třetího bloku.
Jo, tu jsem slyšel (ČRO1), počkám si na SÚJB. Tohle (pokud je to pravda a nebylo to stejně důkladné měření jako to o 10M překročených limitech *) konkrétně ukazuje na větší poškození palivových proutků. Do dalších spekulací se pouštět nehodlám.
*) Ale nedělám si z toho srandu. Ten přepracovaný člověk má jednak nárok na chyby a když uviděl na displayi nějaký šílený údaj, tak celkem rozumně utekl. Chybou bylo tento údaj vynést za brány elektrárny bez dalšího ověřujícího měření.
zkušenosti z míst zasažených radiací v minulosti
No a na to jsem se právě ptal. Po místech v Bělorusku a Ukrajině se bezstarostně (protože tam chybí jejich úhlavní nepřítel člověk) prohánějí zvířata (a nezdá se, že by jim ta kontaminace nějak vadila). Hiroshimou myslíš co? Lidi zasažené přímo při explozi bomby? To je zcela mimo téma. Nebo lidi žijící na tamějším území?
Doufám, že lidi navrhující reaktory si vezmou poučení
V to doufat ani nemusíš, to je zcela jisté. Každá událost se podrobně analyzuje a na jejím základu se navrhují opatření. Ono dneska už existují opět ještě bezpečnější (a efektivnější) reaktory, vývoj se nezastavil.
Já jsem přesvědčen, že obloha je hnědá (to není spektrální barva, tak si to můžu relativně bezpečně dovolit ). Sorry, takhle nějak vnímám to tvé jsem přesvědčen a všechny podobně podložené věci. Chjo, já prostě chci nějaké materiály k tomu.
Uznávám ale, že tyhle věci jsou předmětem trvající debaty. Někdo může říct, že to je nedostatečně prokázané a já říkám, že chybí data.
Chybí data, to jako chybí data, která by potvrzovala tvoje domněnky? Ok, tak směle do jejich systematického hledání. Pro mě je dat dost a jsem právě na té straně, která hovoří, že je to neprůkazné. Ale jak máš v patičce, to se ukáže časem.
Skutečně si uvědomujete, že se tady do roztrhání těla dohadujete o tom, že si na JE Fukušima I několik jednotlivců možná, a to jen v tom pesimistickém případě, zkrátilo život o několik let? Je to neštěstí, pro jejich rodiny tragédie, ale to, že si po několika dnech na tisíce mrtvých Japonců zde v Evropě nikdo ani nevzpomene a místo toho se do zblbnutí zabývá povrchovou kontaminací několika jednotlivců, to je fanatismus nejhrubšího zrna.
+1 Podle posledních zpráv se jedná o 18tis mrtvých vinou zemětřesení a tsunami. A tady se někdo hádá o možná dvou lidech v nemocnici. Také to nechápu.
K nepochopení je na tom to, že se jedná o (podle nějakých zpráv, netrvám na tom čísle) 18 000 mrtvých v důsledku zemětřesení apod. A my se tady bavíme o havárii, která zatím vedla ke dvěma (0.011%) lidech v nemocnici. Navíc to jsou lidé, kteří s rizikem v rámci svého povolání musejí počítat (stejně jako hasiči třeba). A celá diskuse je o tom, že ta jaderná technologie je hrozně nespolehlivá, nebezpečná a že nás všechny zabije (jasně, přeháním). Faktům navzdory.
Souhlasím s Jirsákem, toto je druhá nejtěžší civilní jaderná havárie a my se bavíme o dvou lidech v nemocnici v důsledku havárie, jejíž příčina je přírodní událost zcela výjimečných parametrů. To je velmi dobrá vizitka pro jadernou technologii.
Mimochodem, to už měla větší následky (z hlediska počtu mrtvých) i havárie v A1.
ale o tom jestli je Fukušima zanedbatelnou nepříjemností nebo něčím víc
Ach jo. Mohl bych chtít odkaz na komentář, kde někdo naznačuje, že šlo o zanedbatelnou nepříjemnost, ale neudělám to. To tady totiž nikdo netvrdí. Já myslím, že jsou zde technici (myslím třeba sebe), kteří si na základě co nejdůvěryhodnějších dat chtějí udělat o celé věci rozumný obrázek. A to je v podstatě můj postoj k celé věci. Již zcela na začátku (hned po zemětřesení) jsem zde psal, že mě zajímá stav těch reaktorů. A to stále trvá. Objektivní posouzení situace.
Jirsák to tu naznačil x-krát, a proto jsem se do něj pustil.
Tak teď myslím se pustí on do tebe, protože nic takového jsem tu od něj nečetl.
jako ubližují nuklidy z testů jaderných zbraní a různých havárií
K tomu jsou nějaké konkrétní podklady? Tohle přiznám se slyším poprvé, obzvlášť informaci, že ubližují nuklidy z testů jaderných zbraní. Jak se to ví (že daná, předpokládám genetická, porucha je vlivem právě z těchto materiálů)? (Jen pro info, atmosférické zkoušky jaderných zbraní (no, i ty ostatní), považuji za šílený nápad.)
Možnost havárie s rizikem vlivu na okolí je u kde čeho. Při výbuchu skladu benzínu v České Lípě zemřeli dva lidé, ve Fukušimě jsou zatím myslím dva pohřešovaní.(Připodobňuje Fukušimu k výbuchu benzínky. Totéž dělá později víckrát.)
Fukušima už má také to nejhorší za sebou. Nezůstane žádná neobyvatelná země. Pokud nedojde k nějaké „konvenční“ nehodě, žádné další oběti nebudou.(Tvrdí, že nebudou žádné další oběti.)
Havárie sice stále probíhá, ale to nejhorší už bylo překonáno. Měření se provádějí průběžně, takže pokud by došlo k nějakému velkému úniku radioaktivity, už by se o tom vědělo.(Zpochybňuje výskyt velkého úniku radioaktivity.)
Píšete o zamořeném území, nemocných, mrtvých. V současné době přitom není nic, co by tomu nasvědčovalo, ani nic, co by nasvědčovalo, že k tomu povede další vývoj.(Tvrdí, že nedošlo a nedojde k zamoření, nemocím a úmrtím.)
Žádná média nepíšou o dlouhodobém zamoření životního prostředí ani o ozáření s následky na zdraví.(Bez komentáře.)
I když mám ještě jednu výhradu – přesný rozsah následků sice ukáže až budoucnost, ale některé extrémy (jako dlouhodobá kontaminace životního prostředí významným množstvím radioaktivního materiálu) jde s docela velkou jistotou vyloučit už nyní.(Tvrdí, že lze vyloučit dlouhodobou kontaminaci ŽP významným množstvím radionuklidů.)
...
Možnost havárie s rizikem vlivu na okolí je u kde čeho. Při výbuchu skladu benzínu v České Lípě zemřeli dva lidé, ve Fukušimě jsou zatím myslím dva pohřešovaní.(Připodobňuje Fukušimu k výbuchu benzínky. Totéž dělá později víckrát.)
Ne. Pouze srovnává tvůj pohled na událost, kde prokazatelně došlo k úmrtí s tvým pohledem na jinou událost, kde ještě nikdo naštěstí nezemřel.
Fukušima už má také to nejhorší za sebou. Nezůstane žádná neobyvatelná země. Pokud nedojde k nějaké „konvenční“ nehodě, žádné další oběti nebudou.(Tvrdí, že nebudou žádné další oběti.)
To sice tvrdí, ale to je taky nejpravděpodobnější varianta. Neobyvatelná země, ok pojďme to kvantifikovat. Celé Japonsko? 30km zóna (kde bydlí lidé i v případě daleko horší katastrofy na Ukrajině a Bělorusku)? Co přesně znamená neobyvatelná země?
Havárie sice stále probíhá, ale to nejhorší už bylo překonáno. Měření se provádějí průběžně, takže pokud by došlo k nějakému velkému úniku radioaktivity, už by se o tom vědělo.(Zpochybňuje výskyt velkého úniku radioaktivity.)
To zpochybňuji taky. Opět je možná problém jen v kvantifikaci "velkého úniku".
Píšete o zamořeném území, nemocných, mrtvých. V současné době přitom není nic, co by tomu nasvědčovalo, ani nic, co by nasvědčovalo, že k tomu povede další vývoj.(Tvrdí, že nedošlo a nedojde k zamoření, nemocím a úmrtím.)
Ne, tvrdí, že v současné době nic nenasvědčuje, že k tomu dojde. A opět s tím souhlasím, nic tomu nenasvědčuje.
Žádná média nepíšou o dlouhodobém zamoření životního prostředí ani o ozáření s následky na zdraví.(Bez komentáře.)
Taky bez komentáře, zcela jistě se najde nějaký bulvár, který o dlouhodobém zamoření píše. (Slova jako nikdy, žádná, všichni apod by se obecně neměla používat, protože je velmi snadné dokázat nepravost tvrzení -- stačí najít jediný případ.)
I když mám ještě jednu výhradu – přesný rozsah následků sice ukáže až budoucnost, ale některé extrémy (jako dlouhodobá kontaminace životního prostředí významným množstvím radioaktivního materiálu) jde s docela velkou jistotou vyloučit už nyní.(Tvrdí, že lze vyloučit dlouhodobou kontaminaci ŽP významným množstvím radionuklidů.)
Tak přiznám se, že s tímto jediným komentářem jsem měl trochu problém. Ale opět píše, že to lze s velkou jistotou vyloučit a s tím opět nelze než souhlasit. Je to vysoce nepravděpodobné. Opět mám ale problém s kvantifikací typu "dlouhodobou kontaminací" a ještě více s "významným množstvím".
Ne. Pouze srovnává tvůj pohled na událost, kde prokazatelně došlo k úmrtí s tvým pohledem na jinou událost, kde ještě nikdo naštěstí nezemřel.A jak odporuje to cos napsal tomu co jsem napsal já? Jirsák říká, že benzínka v Lípě byla horší než Fukušima, protože už zabila dva lidi. To považuju za vadné. Jak velká ta zóna bude, nevím. Kdyby se to nezhoršilo, snad by se mohli všichni vrátit. Problém je, že se to zhoršit může. Že je to nepravděpodobné? To je velmi odvážné tvrzení. Já ten únik považuju za velký (podle své definice slova velký). Některé atomové agentury jej považují za významný. Já myslím, a všechno tomu nasvědčuje, že nějaký počet nemocí a úmrtí je bohužel nevyhnutelný, minimálně mezi likvidátory. O zamoření není pochyb, a sice v atmosféře, pitné vodě, půdě, moři a potravním řetězci, viz např. aktuality IAEA. Každé zamoření cesiem je dlouhodobé. A toho cesia uniklo hodně. Navíc podle čerstvých zpráv uniklo plutonium.
Přesně toho jsem se obával (a napsal tento komentář).
Slyšíš poprvé o vlivu jaderných testů a jaderných havárií na zdraví lidí? To se mi nechce ani věřit.
Pokud to napíšeš takhle, tak samozřejmě neslyším poprvé. Jako pokud někdo kouká do odkrytého reaktoru, tak jistě umře na akutní nemoc z ozáření. Ale o tom se snad nebavíme při diskusi o dětech.
Já jsem měl na mysli vliv například těch atmosferických testů na běžné zdraví obyvatel dejme tomu v Evropě (zkrátka někde na neutrální půdě) a ne v místě zkoušky a přímého zásahu gama a neutronového záření.
Samozřejmě, nelze říct přesně která mutace nebo rakovina je způsobena čím, ale je jisté, že umělé i přirozené radionuklidy v prostředí nějaké působí.
Tak pokud je to jisté, tak přece nemůže být takový problém přijít s nějakým dokladem, ne?
Tak teď myslím se pustí on do tebe, protože nic takového jsem tu od něj nečetl.Myslím, že nepustí. Frdrx ve svých komentářích tak důsledně píše nesmysly, že se nebudu pokoušet tuto vzácnou jednotu narušit a donutit ho, aby aspoň jednou napsal pravdu.
kde se předem psalo o možnosti roztavení velké části paliva výbuších vodíku, poškození budov, úniků z primárního okruhu do moře a vody, požárech, odhalení vyhořelého paliva v bazénech, a to všechno u čtyř reaktorů ze šesti.
Všechny tyto a mnoho dalších potenciálních možností vývoje havárie se bralo v úvahu už při konstrukci elektrárny. Každé. Jsou to možnosti vývoje situace, se kterými se v provozu JE počítá.
Všechny tyto a mnoho dalších potenciálních možností vývoje havárie se bralo v úvahu už při konstrukci elektrárnyNo jestli se tyto možnosti zohlednili dieselagregátem a akululátorama, tak to potěš koště. To by mě asi moc chladným nenechávalo. Ještě mohli přihodit solární panely pro případ, že by všechno ostatní selhalo o svítilo by sluníčko
Ta JE byla připravená na (uvedu to jako příklad) vlnu 6.5m, přišla 7.5m.A já ještě jednou opakuju, že tohle je jen výmluva. Zemětřesení s elektrárnou ani nehlo (nebo asi nijak vážně když to nikomu nestálo za zmínku), max. tak spustilo SCRAM a ta vlna také asi nebyla nic moc, když následně chlazení fungovalo ještě 8 hodin. Dovedu si představit ještě mnohem větší. Chyba je jen v tom, že nikdo nedomyslel co s tím pak. Toť vše.
o kterých se jiným průmyslovým oblastem ani nezdá (a to tady už neúnavně komentoval Jirsák).Dieselagregát? To mi teda jako adekvátní ochrana pro JE, o které se jiným průmyslovým oblastem ani nezdá, nepřijde.
Obraťme to, jak velkou zeď (například) by tam měli postavit? Kilometr? Taková elektrárna by byla neúnosně drahá. A co když by přišla vlna o výšce 1100m?Klidně mohlo přijít něco mnohem horšího. Třeba termonukleární výbuch pod hladinou nebo výbuch sopky pod hladinou. Pak by se nad 7.5m jeden jenom pousmál. Nemá cenu vymýšlet velikost stěny, protože klidně může přijít i něco horšího (třeba válka). Co má cenu, je umístit životně důležité systémy do ochranné obálky a zajistit (nejpravděpodobněji za pomoci nějakého fyzikálního jevu, ne dieselagregátama nebo baterkama) aby byl schopen reaktor v případě katastrofy sám sebe ochladit bez zásahu lidské ruky. Do doby než toto bude zajištěno, nepovažuju JE za bezpečnou.
Ta vlna nebyla žádný drobek, uvádí se 23 metrů.No odhad se udává nějakých 46 ft, zeď 5.7 metres. Těch 23 metrů by to bylo právě v případě, že by nastal UNDEX.
Co s tím pak bylo domyšlené – pak agregátySuper. A kdyby nastala válka a neměl by do nich kdo dolévat palivo (třeba z toho důvodu, že by ani nikdo takový nezbyl) a nebo by prostě a jednoduše přestal Muamar dodávat barely s naftou nebo by strejda Putin
zavřel kohoutky, tak co? Nasadit na místo obří armádu křečků v kolech a doufat, že bude sláma a seno růst dostatečně rychle? To už mi i ta varianta s plynovou turbínou přišla přijatelnější.
Problém byl tedy spíš v tom, že těch 8 hodin nestačilo k zajištění náhradního napájeníOdhady toho kolik zbytkového tepla je uvolněno při samovolném rozpadu už jsem tu uváděl. Možná trošičku zainteresovanější odhad hned pod tím. Rozhodně se to nezdá být tak málo aby bylo nutné přivádět energii z náhradního napájení. Stačí jen zajistit zužitkování a ne vysvícení pánu bohu do oken.
Klidně mohlo přijít něco mnohem horšího. Třeba termonukleární výbuch pod hladinou nebo výbuch sopky pod hladinou. Pak by se nad 7.5m jeden jenom pousmál. Nemá cenu vymýšlet velikost stěny, protože klidně může přijít i něco horšího (třeba válka). Co má cenu, je umístit životně důležité systémy do ochranné obálky a zajistit (nejpravděpodobněji za pomoci nějakého fyzikálního jevu, ne dieselagregátama nebo baterkama) aby byl schopen reaktor v případě katastrofy sám sebe ochladit bez zásahu lidské ruky. Do doby než toto bude zajištěno, nepovažuju JE za bezpečnou.
A tohle jako myslíš vážně? Ten výbuch sopky má daleko větší následky, než nejhorší možná havárie BWR. Termonukleární exploze totéž. Nechceš ještě tu JE zabezpečit proti srážce s cizí planetou (tj by tady zůstala láva ze dvou kompletně zničených planet a vedle toho funkční nepoškozená JE )? Proč se zabýváš ochranou něčeho menšího (JE), když musíš řešit následky nesrovnatelně větší katastrofy (sopka)?
životně důležité systémy do ochranné obálky a zajistit
No to samozřejmě jsou.
za pomoci nějakého fyzikálního jevu, ne dieselagregátama nebo baterkama
Na těchto principech je založena bezpečnost našich VVER. Přesto je nutno to chladit a pro chlazení je nutné tak nějak dotáhnout chladící medium.
BWR reaktor nemá žádný primární okruh. Ani sekundární. Má jen jeden.
A ta paní se jmenuje Drábová, ne Drábková.
Že se opíráte zrovna o hodnocení na INES stupnici podle francouzů, kteří to k místu havárie mají přes půl zeměkoule, a ignorujete zbytek světa, zejména tedy japonce, kteří to mají z první ruky. Nicméně bych alarmismus čekal spíše z Rakouska, proto nehodlám s hodnocením Francie nijak polemizovat, ale oficiálně je to pokud vím stále pětka (taky nic moc, já vím).
Zapomínáte na jednu důležitou věc - v Japonsku došlo k jednomu z největších zemětřesení v historii, aby chvíli poté spláchla pobřeží vlna, jakou tam také nemají každý den. Kdyby k podobné nehodě došlo v běžném provozu, určitě by nebylo sporu o tom, že to někdo pěkně posral. Ve chvíli, kdy dojde k přírodní katastrofě, při které padají budovy a oběti se počítají v minimálně na tisíce, je to co se děje ve Fukušimě prostě slabej odvárek, ať už co do počtu zraněných / obětí, nebo co do dopadů na životní prostředí. Jestli při zemětřesení někde spadla administrativní budova a zahynuli v jejích troskách lidé, znamená to, že bychom měli všechny kanceláře v Evropě podrobit přísným testům a cca. polovinu jich natrvalo zavřít? Ti lidé měli kliku, že pracují v provozu, kde jsou všechny kritické budovy seismicky odolné, teď zbývá jenom zajistit porouchané nestabilní zařízení. Na to, jaká přírodní katastrofa se stala, je havarijní situace zvládána dobře. Pokud by tam byla chemička, byla by nejspíš na kaši, většina toho bordelu by byla spláchnutá do moře, dopad do životního prostředí by byl možná větší, ale nikomu kromě místních by to žíly netrhalo, rozhodně by to každý den neplnilo titulní stránky novin.
Jestli si potřebujete kopnout do jaderné energetiky, udělejte to ve chvíli, kdy dojde k události na nějaké jaderce při běžném provozu. Plivat na Fukušimu proto, že ve chvíli, se počty obětí přírodní katastrofy se počítají na tisíce a většina ostatních průmyslových provozů v oblasti totálně lehla, má jaderné zařízení vážné technické potíže, je argumentační hyenismus.
Že došlo k zemětřesení jsem nezapomněl, tím si buďte jist.
Takový pocit nejen z této diskuse rozhodně nemám. Tam došlo k přírodní katastrofě nevídaných rozměrů a (nejen) tady je diskuse o bezpečnosti jaderné technologie jako takové bez ohledu na tu přírodní událost. Ale na to už jsem poukazoval dříve a v jiné diskusi.
Fukušima samotná nebyla jediná zasažená. Jako jediná tolik, nejvíc, utrpěla.
Z toho uděláte jaký závěr?
Takže jste si jistý, že žádný z té stovky zaměstnanců nezemřeJá jsem si dost jistý, že všichni zemřou, včetně tebe a mně :). A trvalé následky mám od rány floorbalkou do nosu, mám to i úředně potvrzené :).
V Český Lípě je po všem. Žádné další oběti nebudou, nezůstane žádná neobyvatelná země. Následky Fukušimy budou trvat ještě hodně dlouho ...Hmmm, jenže oni existují i "nejaderné" katastrofy, které dokáží zaneřádit své okolí hůře a na delší dobu než srovantelná jaderná havárie. Pokud totiž neuniknou ven dlohožijící radioizotopy z palivových tyčí (což se zatím stalo jen v Černobylu), je většina uniklých radionuklidů relativně krátce žijící, např. jód-131, proti kterému jsou ony slavné tablety s jodidem draselným, má poločas rozpadu pouhých osm dní. Takže pokud nenastane ta nejhorší varianta, účinky na okolí budou omezeni maximálně na desítky let, což je, z hlediska existence ekosystémů, chvilka. Oproti tomu těžké kovy a anorganické jedy se nerozpadají a jsou po stovkách až miliónech let úplně stejně jedovaté jako v okamžiku, kdy unikly do okolí. Například takové olovo se z ekosystému za běžných okolností bude v důsledku malé rozpustnosti dostávat velmi, velmi dlouho, a jsou i mohem horší těžké kovy, například kadium, rtuť nebo arsen. A co teprve organické jedy, ty mohou být ješte horší, mnohem, mnohem horší. Vlastně vůbec nejhorší průmylová katastrofa vůbec (včetně Černobylu(!)) byl výbuch v chemičce v indickém Bhópálu, který má zatím na kontě přes půl milionu obětí, přes patnáct tisíc mrtvýh a vzhledm k zamoření okolí to nejsou konečná čísla, protože půda i voda v okolí jsou stále zamořené. I u nás jsou podobná místa, například ve Spolaně Neratovice jsou dodnes budovy zamořené rtutí po výrobě chloru a hydroxidu sodného a donedávna i dioxiny po výrobě jedné ze složek nechvalně prosnulého herbicidu Agent Orange. Za závěr by dal tento citáz z knihy Dobrá znamení od Terryho Pratchetta a Neila Gaimana, kde Znečištění, jeden ze čtyř Jezdců Apokalypsy (který nastoupil za Mor po jeho odchodu na podpočinek po objevu antibiotik) a antropomorfická personifikace (jak už jste asi uhádli) znečištění, prohlásí během pokusu rozpoutat nukleární válku:
"Nejsou to jen ty atomové věcičky," oznámil Znečištění. "Je v tom i spousta chemie. Tisíce litrů jistých tekutých látek... v malých nádržích, po celém světě. Jsou to nádherné vodičky... většina z nich má ve jménech osmnáct slabik. A samozřejmě ještě spousta starých známých. Říkejte si, co chcete, ale i když plutonium nadělá zármutku na celá tisíciletí, arsenik je věčný."
Jak napsal Filip Jirsák, kromě Černobylu o žádné takové havárii jaderné elektrárny, jejíž následky by přesahovaly hranice a generace, nevím. Tedy za předpokladu, že se nebudeme bavit o hodnotách na hranici měřitelnosti a o několik řádů nižších, než je přirozené pozadí. Samozřejmě je tu riziko plynoucí z provozu, ale to je tu v případě prakticky jakéhokoliv průmyslového provozu. Seismická odolnost jaderných zařízení, bezpečnostní systémy a procedury a havarijní plány naopak výrazně převyšují to, co je standardem v jakémkoliv jiném provozu. To jsem si nepřečetl v letáku ČEZu, nechci tím svinit diskuzi, ale v případě zájmu můžu jmenovat řadu přikladů.
Odpůrci jádra argumentují nebezpečnými rakovinotvornými látkami uvolňujícími se do životního prostředí při jaderné havárii (INES 5 a více, těch bylo celosvětově celkem 5 i s Fukušimou, z toho 3 na jaderných elektrárnách). Zapomíná se přitom, že exhalace rakovinotvorných i radioaktivních látek je u uhelných elektráren nedílnou součástí běžného provozu. Zamyslel se někdo nad tím, kolik exhalací z uhelné elektrárny by bylo produkováno na pokrytí stejného elektrického výkonu? Kolik by bylo nutné zabrat zemědělské půdy a nainstalovat solárních panelů na pokrytí takového výkonu? Kolik by pak stála elektřina (a s ní i všechno ostatní) a potraviny kvůli záborům zemědělské půdy? Nebo který energetický zdroj je ten jediný správný?
Nevadí mi, že je někdo odpůrcem jádra, nevadí mi ani to (a dokonce to chválím), že si lidé dělají vlastní názor na něco, v čem nejsou odborníky, dokonce mi nevadí ani když si dělají názor na věci, kterým vůbec nerozumí. Vadí mi, že každý, kdo má do prdele díru je po přečtění jednoho článku na idnesu či novinkách rázem odborníkem na jadernou bezpečnost a své závěry prezentuje jako neotřesitelná fakta. Jádro je vděčné téma pro senzacechtivé novináře, protože se ho řada lidí bojí. Já se na jednu stranu nedivím, když to sviňské záření není vidět Tak to prostě je a bude, jaderná energetika bude navždy opředena strachem. Nepíšu neopodstatněným, protože by mi to možná jednou někdo otlouk o hlavu
Jak napsal Filip Jirsák, kromě Černobylu o žádné takové havárii jaderné elektrárny, jejíž následky by přesahovaly hranice a generace, nevím.
Tak kolem Mayaku také není zcela čisto. Tam jsou nejspíš nejzamořenější území na planetě.
Zapomíná se přitom, že exhalace rakovinotvorných i radioaktivních látek je u uhelných elektráren nedílnou součástí běžného provozu. Zamyslel se někdo nad tím, kolik exhalací z uhelné elektrárny by bylo produkováno na pokrytí stejného elektrického výkonu? Kolik by bylo nutné zabrat zemědělské půdy a nainstalovat solárních panelů na pokrytí takového výkonu? Kolik by pak stála elektřina (a s ní i všechno ostatní) a potraviny kvůli záborům zemědělské půdy?
Souhlas. Ještě jsi zapomněl na pěstování biomasy určené ke spálení / zpracování na "palivo" (opět na úrodných půdách, zatímco většina obyvatel světa hladoví).
Nevadí mi, že je někdo odpůrcem jádra
Mě jo. Je to technologie jako každá jiná a je k disposici. Není logické tuto technologii odmítat jen na základě neodůvodněné fóbie. Tuto technologii můžeme používat a nebo se také rozhodnout ji nepoužívat (imho vysoce nepravděpodobné, takto silný zdroj energie - myslím teď přímo rozpad jádra - jen tak něco nenahradí), najde-li se jiná cesta.
já se na jednu stranu nedivím, když to sviňské záření není vidět
To ihmo taky není důvod. Elektřina taky není vidět, každý má doma k disposici napětí a výkony, které jsou životně nebezpečné. Přesto tuto neviditelnou elektřinu každý denně používá. Se "zářením" (nevím, jestli je korektní například proud elektronů či neutronů nazývat zářením, to je jen elektromagnetické), je to stejně. Osobně vidím problém ve vzdělání. Lidé neví co to je a proto se toho (možná přirozeně) bojí. Přitom se různé radioaktivní materiály používají skoro denně v různých detektorech kouře atd. (což možná lidi taky neví) a to nemluvím o moderním lékařství, které by se bez gamma záření + různých radioaktivních markerů neobešlo. Pokud se k tomu přidá ještě šílenství, že nás to všechny okamžitě zabije (viz tady dříve diskutovaných 600 000 obětí Černobylu), je dílo zkázy dokonáno.
Tak kolem Mayaku také není zcela čisto.Jenže to nebyla jaderná elektrárna, takže to většině odpůrců jaderné energetiky nevadí. Moc nechápu, čím to je, ale lidé opravdu nemají strach z radioaktivity, ale čistě jen z jaderných elektráren.
ad. Mayak - to není havárie elektrárny, ale jinak souhlas.
ad. zdroje - idea pěstovat elektřinu na poli, ať už jako biopalivo, nebo jako "zasetím" solárních panelů, mi přijde zvrhlá. Totéž řepka. Žrádlo je čím dál dražší a mi budeme pěstovat benzín Jako já nejsem proti, ale bez dotací - pak ať si na svém poli pěstuje každý co uzná za vhodné (co se mu nejvíce vyplatí pěstovat nebo co je jeho srdci nejbližší).
ad. strach - ano, nejvíce se bojí (a bohužel nejvíce provolávají nesmysly) ti, kteří tomu ani zbla nerozumějí. Já se tomu strachu nedivím. Bohužel je strach dobrý obchodní artikl, bez strachu by se lidé těžko vzdávali osobních svobod a ani těch novin by se tolik neprodalo :) Možná by pak lidé nepřemýšleli nad "nebezpečným radioaktivním mrakem, který se na nás žene z Japonska a všechny nás nejspíš zabije" a měli by čas přemýšlet, jestli se u nás zbytečně moc nekrade a jestli by nebylo fajn některé soudruhy bičem vypráskat od koryt :) Proto je strach uměle přiživován nafukováním následků čehokoliv úplně ad absurdum. Zaplať pánbůh, že tu lidi ještě nezblbli tolik, jako naši jižní sousedi s jejich technickým muzeem ve Zwetendorfu :)
Zajimave je, ze zatizeni zarenim je tak male, ze specialiste vylucuji, ze to zareni by mohlo byt ten primy duvod onemocneni. Proste sance onemocnet je skutecne vyssi, ale nikdo nevi proc.zajimave... obzvlast kdyz se do toho jeste promitne fakt, ze mista, kde se JE stavi jsou vybrana tak, aby tam bylo co nejmensi prirozene zareni
K těm výzkumům, netuším, co třeba autosugesce (i když přivodění si leukémie autosugescí by bylo už asi trochu divné) nebo vyšší screening?Už vím, neutrina, to budou určitě neutrina!
Jak jen to ... fungovat by chtěli všichni. Platit za to nechce nikdo.
Neměl mít dad něco se strojírenstvím a tedy technickým a logickým myšlením? Že by tu nebyla až taková souvislost?
Nic ničím nepodložené, jen výroky do prázdna.
PS. Jakou "energii" doporučuješ ty?
Něco k věci. Kdo chce, tak panikařit může stejně.
Je pozoruhodné, jak se skutečné údaje liší od toho, co nám do hlavy tlačí sdělovací prostředky.
Jedné věci tam ale nerozumím: v části o mořské vodě se uvádí, že limity pro ¹³¹I jsou 40 Bq/l a pro ¹³⁷Cs 90 Bq/l. Přitom o něco výš jsou uvedeny limity pro pitnou vodu 100 Bq/l pro kojence a 300 Bq/l pro dospělé (což potvrzují i jiné zdroje, které jsem našel). Sice se ty první hodnoty asi vztahují ke konkrétním izotopům, zatímco ty druhé k celkové aktivitě, ale stejně to vyznívá, jako by limity pro mořskou vodu byly přísnější než pro pitnou…
Tím důvodem je doprava.Já měl za to, že JE se staví u pobřeží nebo u řek z toho důvodu, že zjednodušené chlazení a není u nich potřeba blbnout s obříma chladícíma věžema. Popř. v případě havárie zjednodušený přísun chladícího média (v moři ho bude vždycky dost).
Někdy před dvěma lety jsem byl na exkurzi ve Slovnaftu a ... třeba pro tu jednu rafinérskou věž, která je asi 60m (?) vysoká a má asi 1500 tun, pro tu vybourali vše, co jí stálo v cestě, je z Koreje a vezli ji ze Španělska po souši.. Tak snad si poradí i teď?
Bližší údaje nemam, nebylo poznat, že byla svařovaná. Koho to zajímá, ať se poptá. Až budu mít čas, pozjistim sám.
Kdyby to nebylo v celku, tak o tom nemluvěj. Nebo jo? O kolosu o 1500 tunách? A o tom, že museli vše vybourat, co bylo v cestě?
bych doporučil třeba :Já bych spíš doporučil zase nelinkovat podobné kraviny.
Avšak síla zemětřesení značně předčila meze, na které byla elektrárna dimenzována. To se týká i výšky vlny tsunami, která minimálně o metr přesáhla ochranné hráze a zaplavila prostor elektrárny.To je prostě kravina. Nějaké zemětřesení nebo jeho síla je ve sledu událostí zcela irelevantní položka a spíš mi přijde jako výmluva. Stejně jako zatopení. Stejně tak to mohlo být tak, že 40 let nepoužívané generátory se vlivem zubu času (z.B. koroze) nerozběhly a zatopení se hodilo jen do krámku společnosti, která už tak byla v průseru. První co je potřeba v takové diskusi je dát si čaj, uklidnit tep, snížit krevní tlak a zcela odříznout jakékoliv emoce. Stejně jako nějaké zjednodušování nebo omílání blábolů, které vznikly někde v reportérské helikoptéře nebo na ulici. Data a rozum. To je jediná položka, kterou celá věc vyžaduje. A třeba z
Správné vysvětlení z diskuze pod článkem od Stanislava Mana:mi přijde že nějak chybí jakékoliv data (a navíc je to živě). Hodně se mi třeba líbí web IAEA NFCIS. Za registraci každému kdo má zájem, spousty dat, kalkulačky, vysvětlení principů a názor nech si udělá každý sám. Něco podobného by IMHO mělo existovat pro kontrolované JE a hlavně pro tolik sledovanou Dai-Ichi. Článek je podobný jako dadův zápisek nebo polovina zdejší diskuse: Pěkný, s obecnými argumenty (ať už pro nebo proti) ale bez jakýchkoliv dat, takže bezcenný.
Stejně tak to mohlo být tak, že 40 let nepoužívané generátoryNa to jste přišel jak? U takovýchhle zařízení se normálně dělá zkouška třeba jednou za měsíc – nastartují se a nechají se nějakou dobu běžet, aby se ověřilo, že vše funguje.
Článek je podobný jako dadův zápisekMezi těmi články je drobný rozdíl. Když je zkusíte porovnat s tím, co se píše jinde a zamyslet se nad tím, zjistíte, že Dad určitě píše nesmysly – u toho druhého článku to říct nemůžete.
Na to jste přišel jak? U takovýchhle zařízení se normálně dělá zkouška třeba jednou za měsíc – nastartují se a nechají se nějakou dobu běžet, aby se ověřilo, že vše funguje.Technici na JE společnosti TEPCO pravidelně falšovaly výsledky rutinních testů na svých JE. Někde se spekuluje, že tomu mohlo být také kvůli umělému prodlužování životnosti technologicky zastaralých bloků. Viz TEPCO Scandal a nebo pokud jde přímo o Dai-Ichi. Předpokládám, že pak je dost vysoká pravděpodobnost, že se nějaké testy provedly. Ale jinak jaká je pravděpodobnost, že se někde provedou rutinní testy, které odhalí nedostatky a ty se potom opraví a nebo se výsledná zpráva prostě zfalšuje. Čistě ekonomicky falšování vyjde levněji. Proto si nedělám žádné iluze.
Mezi těmi články je drobný rozdíl. Když je zkusíte porovnat s tím, co se píše jinde a zamyslet se nad tím, zjistíte, že Dad určitě píše nesmysly – u toho druhého článku to říct nemůžete.Sorry, ale přepisování nějakých nesmyslů, které si vymysleli média jako nejpravděpodobnější scénář mi moc daleko od toho dadova zápisku nepřijde.
Auto taky zvýší svou rychlost desetmilionkrát, a nikdo se nad tím nepohoršuje.Takovým autem bych nechtěl jet
MYslím, že si v něm už jel. Koneckonců, jde to i na kole ...
Když auto stojí, nebo se rozjíždí, tak v určitém momentě jede rychlostí jedna stotisícina kilometru za hodinu. Když pak jedeš 100km/h zvýšil jsi rychlost od tohoto momentu desetmilionkrát. Některé podobné úvahy (zejména v článcích o jaderných elektrárnách, dopravě, ekologii a dalších tématech) mají asi stejný smysl...
Vo vzorkách z 19. až 20. marca namerali jeho aktivitu 0,7 mBq v litri vody, zatiaľ čo vo vzorke z 27. až 28. marca to bolo už 0,43 Bq na liter, čo je spomínaný nárast koncentrácie približne 500-krát.
Už to napsali jiní. Tyhle údaje (0,7 mBq) mimo jiné znamenají, že na 1428l vody připadá jedna radioaktivní částice (která se má rozpadnout za 1s). Jestli to dobře počítám, tak je to jeden radioaktivní atom (jádro) na 8 plných van vody.
Tak či onak, hodnota po tom "extrémním 500 násobném zvýšení" je stále přibližně na úrovni 700x pod hygienickým limitem pro pitnou vodu. Ještě jinak, aby se dosáhlo hygienického limitu, muselo by se jednat o zvýšení cca 430 000x.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.