Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:05
md5 suma z CD vypočítat asi lze, protože to radí v instalačním manuálu k Debianu, viz Spolehlivost CD.
Zkoušel jsem jednou vypočítat md5 sumy jednotlivých souborů na CD a v tom obraze a souhlasily.
#!/bin/sh CD_DRIVE=/dev/cdrom if [[ "$#" -ne "1" ]] then echo "Specify a file to use..." 1>&2 exit 1 fi if [ -f "$1" ] then echo "File already exists..." 1>&2 exit 1 fi ISO_INFO=`isosize -x ${CD_DRIVE} | sed -e 's#sector count: *\([0-9]*\), *sector size: *\([0-9]*\)#\1 \2#'` SEC_COUNT=`echo ${ISO_INFO} | cut -d ' ' -f 1` SEC_SIZE=`echo ${ISO_INFO} | cut -d ' ' -f 2` echo "dd if=${CD_DRIVE} of=${1} bs=${SEC_SIZE} count=${SEC_COUNT} conv=noerror,sync" dd if=${CD_DRIVE} of=${1} bs=${SEC_SIZE} count=${SEC_COUNT} conv=noerror,sync
Děkuju. Vyzkouším.
Ale proč tedy v instalační příručce Debianu píšou pro kontrolu správnosti vypálení toto:
dd if=/dev/cdrom | head -c `stat --format=%s obrazCD.iso` | md5sum
dd
před vstupen do md5sum
oříznou na požadovanou velikost tím uprostřed: head -c `stat --format=%s obrazCD.iso`
a zbaví se tak případného balastu.
md5sum /dev/cdrom
vracat to iste cislo ako bolo uvedene na susackej stranke o instalacnom obraze. Keby sa jednalo o zarovnanie blokov, tak by to nevracalo pri 1. a 2. pokuse ine hodnoty ako po 3.
To je dost divný, že se povedlo až na třetí pokus.
castecne OT prispevek
vcera sem v jedny jabberovsky konferenci resil a nevyresil podobnej problem - sata dvd vypalovacka (lg h22ns a jeste neco) na sw sata raid radici na desce asrock (aspon myslim ze to byl asrock) a fungovalo vsechno krome vypalovani - tj. cteni a mazani ok. vyzkouseno uz bylo vsecko - kabely, reklamace, nastaveni v biosu a nic z toho. vypalovacky sou skoro takovy mrchy jako tv karty. me moje lg h22l prestala cist nektery media, bez duvodu. (taky sem zkousel rozebirat a cistit ji, upgradovat firmware a tak a vsechno se to minulo ucinkem) na ostatnich vypalovackach v ostatnich pc sly normalne. vymenil sem ji za h22n z jinyho kompu ktera to nedela, akorat je bila a do cernyho case moc nezapada.Moc zajímavý. Díky za info.
jeste muzes zkusit vypalovat pod rootem (vim ze s jadrem 2.6.12 neslo palit pod userem protoze tam zanesli nakou chybu), ale nemyslim si ze by byl problem tady. ikdyz buhvi jaky patche davaji ubuntaci do jadra a co to muze zpusobit ...
A jakou značku doporučujete? LG už asi nechci.
Tak to je pro mě špatná zpráva.
Zrovna přede mnou leží pack 25ti médií CD-R Verbatim Made In China. Zatím jsem vypálil první, který naštěstí fungovalo (vypálil jsem hudební CD).
Přešel jsem na archivní dvd gold Verbatim, cd distribuce pálim na malý dvd-rw. Taková je evoluce u mne Plus zbyly mi nějaký TDK dvd-r, už jsem to ventiloval.
Jako projev kvality hodnotim i to, za jak dlouho se v mechanice načtou média.
Netinstall Debiana davam na flash disk, tolik k evoluci u me Pro starsi PC bez bootu z flashky mam samozrejme CD instalacky. A co se tyce dat, tak ta hniji na domacim serveru
Ja bych spis rekl, ze je neco schnileho u LG, mel jsem LG a po roce zacala kazit media (CD i DVD), ted mam Pioneer a Lite-On a spokojenost.
Je možný, že je něco shnilýho u LG.
Ty mechaniky jsou SATA nebo PATA (EIDE)?
Ta stara LG byla na IDE. Ted uz mam SATA. Napada me jeste, zkousel jste to palit minimalni rychlosti, treba DVD se osobne neodvazuju palit vic jak 4x?
No, vždycky jsem pálil na Ultra Speed CD-RW, vždy rychlostí 24x, tedy plnou, co média podporují. Jsou to média Verbatim Made in Taiwan.
DVD +/- R pálím 8x, DVD +/- RW 4x, hudební CD (na CD-R) 16x, datový CD taky 16x, DVA-RAM nevím.
Výjimka: Mám takový "choutky", a tak na Ultra Speed CD-RW vypaluju rychlostí 24x.
Můžu to zkusit (pálit tou minimální rychlostí). Ale ve Windows jsem taky pálil 24x rychlostí a vše bylo OK.
Děkuju. Zkusím.
Nevíte někdo, jak se jmenuje balíček cdrtool v Ubuntu 9.04? aptitude search
ho nenašlo a Google taky není moc sdílný.
Díky. Jdu na to.
Postupoval jsem podle jejich návodu, ale aptitude update
skončí takto:
Ign http://ppa.launchpad.net jaunty Release.gpg Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Translation-cs Ign http://ppa.launchpad.net jaunty Release Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Ign http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources Err http://ppa.launchpad.net jaunty/main Packages Err http://ppa.launchpad.net jaunty/main Sources
Asi halt budu muset kompilovat ze zdrojových kódů. To mám teda radost.
ja ty chyby mohu potvrdit (take LG s ide) pod linuxem (vypalovani s growisofs). Dela se na tom denni zaloha serveru a 3 x to jde a pak 2x ne - zakaznik trvale volal, nechtelo se mi sahat do servru a menit mechaniku, tak jsme nakonec koupili to nero pro linux (ma ted uz konecne command-line interface).
Moje zkusenost za poslednich 7 let vypalovani na linuxu je takova, ze se na to neda dlouhodobe spolehnout
cdrtools od Schillinga jsou sice lepsi, ale ten cirkus s nim, kdyz si chci ten jeho program koupit je silenej>Koupit?
mno, tak to bylo pred lety, kdyz CD byly volne a pro DVD se muselo platit. Vim, ze pro DVD je to mozne dostat nyni zadarmo, ale Schily musi dat nejakou aktivaci ci co? Coz je ten samy vopruz. Myslim, ze je to mozny i ted koupit a pak je snad vstricnejsi. Ale reseni to taky neni. Jak pise kolega nize, nakonec skoncime vsichni u nera.
V sobotu jsem si přes paypal zaplatil Nero Linux (20€) , jsem ho delší dobu testoval (64bit) a naprostá spokojenost. IMHO jediný program pro Linux, který umí pálit bluray (mám k dispozici palírnu). Taky mám eide dvd vypalovačku (cca 5let) a s oss programy byly věčně potíže. Zkus ho, třeba s ní bude tvoje mechanika fungovat korektně. Teď už čekám jen na moje vlastní seriové číslo.
LG GSA-4163B, taky na PATA, má už kolik let a pálí bez jedinýho problému.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.