Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 02:10
Vybíráme si, co a kde budeme nakupovat. Vybíráme si partnera/partnerku. Vybíráme si kamarády. Vybíráme si mezi různými variantami trávení volného času. Vybíráme si zaměstanání... Na druhé straně jsme my sami vybíráni -- vybírají si nás školy jako své studenty/zaměstanavatelé jako své zaměstnance/potenciální partnerky (partneři)...
Ale protože jsme na portálu věnujícího se hlavně GNU/Linuxu, tak mi nedá zmínit se o svobodné volbě operačního systému. U klasických počítačů/notebooků je většinou z čeho vybírat -- na většinu počítačů lze dostat úspěšně nějaká linuxová distribuce či nějaké *BSD aj. Co ale chytré telefony, e-book čtečky, tablety apod?
Většinou nám výrobci brání, abychom do jejich zařízení (chytrého telefonu, e-book čtečky, tabletu apod.) dostali svobodný operační systém. Ať už neposkytováním dokumentace (specifikace hardwaru)/zdrojového kódu, tak také poskytováním pouze binárního blobu, a to ještě pod striktní licencí (EULA). A bohužel není ani výjimečné, kdy výrobce označí své zařízení, že je postavené na Linuxu (tzv. "Linux based"), a přitom (později) zjistíme, že zařízení sice obsahuje nějak modifikovaný Linux, ale výrobce se neráčí zveřejnit zdrojový kód, čímž porušuje licenci GNU GPL, a je mu to v podstatě jedno.
Možná mi řeknete, že výrobci si chrání svoje know-how/patenty apod. Je to pravda. Jenže hodně výrobců si z nás také dělá "nevolníky" tím, že nám dává v podstatě dvě možnosti: buď jejich produkt koupit a dodržovat jejich striktní licenci plus nemožnost změnit operační systém, nebo si jejich produkt nekoupit. A to už stojí za zamyšlení.
A můj názor je, že by člověk měl mít právo na změnu operačního systému, např. v tabletu, a výrobce by tomu neměl bránit. Poskytování dokumentace a zdrojového kódu pod svobodnou licencí by mělo být samozřejmostí. A porušování GNU GPL či jiné svobodné licence by se mělo pořádně trestat (citelné sankce).
A co vy na to?
Tiskni
Sdílej:
a není prakticky žádný důvod navyšovat cenu poskytováním možnosti změnyPoslední dobou se u mnoha zařízení spíše navyšuje cena zakazováním možnosti změny pomocí různých forem DRM a spyware.
Je to pravda. Jenže hodně výrobců si z nás také dělá "nevolníky"Je to o vzdělanosti a informovanosti zákazníků – čím víc bude hloupých ovcí, tím víc to bude výrobcům procházet. Řešení je ve zvyšování vzdělanosti/informovanosti lidí.
A porušování GNU GPL či jiné svobodné licence by se mělo pořádně trestat (citelné sankce).Souhlas. Existují metriky, jak spočítat náklady na vývoj softwaru. Ať firmy platí, když používají svobodný SW v rozporu s licencí a chovají se k němu tak, jako by ho napsali sami – ať platí tolik, kolik by je to stálo vyvinout na zelené louce.
Souhlasím. Pěkně napsáno.
čím víc bude hloupých ovcí, tím víc to bude výrobcům procházetMeanwhile at AbcLinuxu.cz...
Je to o vzdělanosti a informovanosti zákazníkůTo obavam se nestaci. Spousta vzdelanych a informovanych lidi uprednostni pohodlnost nebo wow effect pred svobodou...
Je to o vzdělanosti a informovanosti zákazníků – čím víc bude hloupých ovcí, tím víc to bude výrobcům procházet. Řešení je ve zvyšování vzdělanosti/informovanosti lidí.To neni reseni. To mohlo byt resenim v dobe, kdy se to nedelalo na prumyslove urovni. Mohl sis jit koupit nejaky vyrobek a poznat, jestli je dobre udelany, protoze se vetsina veci vyrabela "na kolene". A stejne tak bylo mozne koupit ho od jineho vyrobce, protoze vetsinou na tom nebyli domluveni. Ale dneska se z podvadeni stal prumysl. Nemas sanci pri pohledu na umely material poznat, jak je kvalitni. Vsechno proste zacalo byt prilis slozite na to, abys mohl ty vady jednoduse identifikovat. Je to trochu paradox. Funkcnost kapitalismu stoji na lidske cti. To by samo o sobe nebyl problem, protoze vetsina lidi chce jednat poctive. Jakmile ale vetsinu produkce ovladaji velke firmy, prestanou se tak chovat. Podvadeni se tak stane uspesnou strategii.
Driv se treba k elektronice bezne dodavala schemata.Věřím, že tohle se právě může vrátit. Čím více bude vzdělaných lidí, kteří se v tom chtějí hrabat, tím vice bude takových zařízení. Když uživatel nic neumí a chce to jen strčit do zásuvky a zmáčknout jedno ze dvou tlačítek, tak se nediv, že výrobci této poptávce přizpůsobují nabídku. Když ale bude poptávka jiná, i nabídka se přizpůsobí. Otevřenost a svoboda jsou stejně tak hodnotou a konkurenční výhodou jako třeba funkce, odolnost, cena nebo pestrobarevná krabice.
Tak cim si vysvetlujes, ze prestoze se vzdelani lidi zvysuje, obecne, ten trend je presne opacny?Kde bereš jistotu, že se vzdělání lidí zvyšuje?
Většinou nám výrobci brání, abychom doTo zařízení není jejich, ale naše. My jsme si ho koupili a zařízení přešlo do našeho vlastnictví. Měli bychom mít právo s ním nakládat dle libosti, ale nemáme. Nejenom že nemáme možnost nainstalovat vlastní OS, ale nemáme ani administrátorská oprávnění v systému, co je tam nainstalován. A co je horší, to zařízení bývá připojené k Internetu a výrobce/operátor nad ním drží nadvládu. Může mazat naše data (Amazon versus 1984), rušit inzerované funkce (Sony versus Linux), mazat aplikace, apod. A my jim za to ještě platíme.jejichnašeho zařízení (chytrého telefonu, e-book čtečky, tabletu apod.) dostali svobodný operační systém.
Souhlasím.
Zakaznik si kupuje produkt tak jak je - s danymi podminkami uziti, na ktere pristoupi uzavrenim kupni smlouvy.A vážně tohle všechno každý kupující ví, když to kupuje? Já tedy nevím, ale lidé (majitelé těchto zařízení) bývají velice překvapeni, když jim tohle říkám. První problém tržní ekonomiky - subjekty nejsou dokonale informováni. Jinak samozřejmě máš pravdu, nemusíme kupovat/používat mobilní telefony, tablety, čtečky, fejsbuky, Gůgly a podobné věci, ale nepoužíváním mnoha těchto věcí se diskvalifikujeme ze společnosti. Jde to tak daleko, že nepoužívání Facebooku ti může znemožnit nebo značně zkomplikovat uplatnění na trhu práce (true story). Volný trh je hezká věc, která mnohdy funguje, ale ne vždycky a ne optimálně. Má svoje slabiny a ty je třeba respektovat a neignorovat neustálým opakováním dogmatu, že dokud jde o směnu na volném trhu, je apriori všechno v pořádku. Zejména v situaci, kdy spotřebitel ani nemůže svou peněženkou volit, protože neexistuje akceptovatelný produkt v dané kategorii a společností nebo okolnostmi je člověk nucen tento typ produktu vlastnit.
Problém je v tom, že se takto chová většina firem. Takže vlastně ani svobodu volby nemáte.
Ne, nenutí. Jenže zrovna mobilní telefon je zařízení, bez kterého jako byste nebyl. = Musíte ho mít. Jste v podstatě donucen si ho pořídit a používat. No a telefonů se svobodným systémem je jako šafránu.
Ukaž mi prosím telco¹ bez hovězích podmínek→
a svobodné zařízení následně použitelné k telefonování→
Např. OpenInkpot má seznam podporovaných zařízení. Podporovaných zařízení je ale žalostně málo. A když už podporované je, tak je to model, který se už jenom těžko sežene. Bavím se o čtečkách e-knih.
Škoda, že neexistuje nějaká stránka, kde by byly jednotlivé modely a stav jejich podpory alternativního OS jako je to u stránky se seznamen hardware u OpenWRT a RockBoxu.Cyanogenmod nemá žádný seznam zařízení?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.