Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Chtěl jsem si přizpůsobit mocp tak, aby podporoval playlisty s oblíbenými písničkami. Klávesa F1
bude mít za úkol přidat právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 1 (klávesa F2
přidá právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 2...). Klávesa F10
vyčistí aktuální playlist a přidá (po vyčištění) do něj (rekurzivně) hudební soubory z aktuálně vybraného adresáře, z aktuálně vybraného souboru playlistu či přidá právě vybraný hudební soubor. Playlisty s oblíbenou muzikou budeme ukládat do fast dir 1
(do něj se dostaneme přes klávesu '!').
Vybíráme si, co a kde budeme nakupovat. Vybíráme si partnera/partnerku. Vybíráme si kamarády. Vybíráme si mezi různými variantami trávení volného času. Vybíráme si zaměstanání... Na druhé straně jsme my sami vybíráni -- vybírají si nás školy jako své studenty/zaměstanavatelé jako své zaměstnance/potenciální partnerky (partneři)...
Mám na mysli jak licence zdrojových kódů programů psaných vámi, tak licence zdrojových kódů "cizích" programů. Pokud se já zamyslím nad touto otázkou, tak "nejlepší" licence pro mě jsou ty "GPL kompatibilní" (tedy hlavně samotná GNU GPL nebo LGPL). Nepohrdnu ani upravenou BSD licencí či nějakou s ní kompatibilní.
A co vy?
Dostal jsem chuť pohrát si se svou čtečkou e-knih Jinke Hanlin V3+. Pohrát si myslím tím, že bych do ní dostal nějaký vlastní prográmek či jinou distribuci Linuxu. Přišlo rozčarování -- jenom kvůli stažení zdrojových kódů se musíte zaregistrovat. Pokud chcete používat SDK, tak se připravte např. na toto omezení:
Tento můj zápisek pojednává o přidávání trasových bodů do navigace Garmin Oregon (vyzkoušeno na typu 300) pomocí shellu (Bash), bez aplikace Map Source. Myslím, že tento postup, pokud si ho přiohnete, lze aplikovat na libovolnou navigaci, která používá formát GPX.
Jako úplně první bylinu jsem vyzkoušel asi v roce 2000 kopřivu (sbírá se kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka). Konkrétní zkušenost je ta, že jsem pil nálev z čerstvě natrhaných jarních kopřiv a do toho jsem přidával Švédské kapky. Trpěl jsem velkou únavou, možná i únavovým syndromem -- a ta kopřiva s Švédskými kapkami mě z toho dostaly.
Druhou pro mě významnou bylinou byla lichořeřišnice větší, která mě zbavila zlatých stafylokoků v dýchacích cestách. A známý je také účinek zkvalitnění vlasů, resp. podporuje růst nových vlasů.
Další pro mě významnou bylinkou je Gotu kola -- vylepšila mi soustředění, schopnost učit se, paměť.
Jako poslední uvádím bylinku jména Bělotrn kulatohlavý, která mi velmi pomáhá v boji s depresemi a vůbec podporuje/posiluje centrální nervový systém.
Takto jsem velice stručně představil bylinky, které hrajou/hrály v mém životě důležitou roli.
Rozhodnul jsem se, že si na jaře pořídím nové krosové kolo. Mám v zásadě tyto požadavky:
Už jsem pochytil to, že nezáleží moc na značce kola jako na komponentech, ze kterých je kolo složeno. A právě v tom se špatně orientuju. Nedokážu rozlišit, co je/není dobré, kvalitní...
Taky nejsem úplně pevně rozhodnutý, zda kolo pořídím přes nějaký e-shop nebo v kamenné prodejně.
Budu rád za tipy, rady... od vás. Předem díky.
Poznámka: Kolo budu ze 70 % využívat na silnicích.
Mám báječnou paměť, jenže krátkou. (Fernandel)
Pravda vítězí, pravil Pyrrhos. (Jiří Žáček)
Mozek je aparát, jehož pomocí si myslíme, že myslíme. (Tuwim)
Mám rád citáty, které mě pobaví. A tak jsem zde uvedl 3 citáty, které mě dostaly. :-)
A co vy?
Někomu pomůžou kofeinové nápoje (káva, energy drinky aj.). Někoho může nakopnout třeba zelený čaj, určitá hudba...
Mně celkem pomáhá silnější kafe a taky hudba — hudba z filmu Čistá duše (A Beautiful Mind), hudba z filmu Titanic a také z filmu Top Gun...
Co nakopne vás?
Zrovna dneska jsem nějak dostal chuť vybírat si programovací jazyk(y), který(é) bych se (pomaličku) učil...
Převedl jsem jeden PDF soubor do prostého textu pomocí pdftotext
. Problém je, že výsledný soubor obsahuje velké (hodně velké) množství „překlepů“ — tedy spíš ne pravopisné chyby, ale chyby typu: onemocnla (onemocněla), pláem (pláčem), nkdy (někdy)... Jde tedy nejčastěji o chybějící písmenka s diakritikou.
No a já uvažuju, jak se co nepohodlněji dostat k dokumentu, který oproti původnímu obsahuje minimum chyb a aby to bylo pokud možno automatické, aby to šlo jenom s minimální námahou.
Jako první možnost mě napadl aspell
, jenže u něj jsem nenašel parametry, jak opravu zautomatizovat (v mém případě nutnost). Musel bych tedy mockrát mačkat klávesy, což nechci.
A u aspellu
jsem skončil, protože jsem nenašel (špatně jsem hledal?) jiný nástroj, který by dovedl to, co aspell nedovede (tedy zautomatizovat opravu „překlepů“).
Budu moc rád, pokud mě aspoň navedete, jak tento problém vyřešit. Předem díky.
Tak mě dneska ráno zase chytla mánie, že bych si měl udělat pořádek ve svátcích a narozeninách. A protože používám Arch Linux tak se mi v hlavě zrodil takový velmi jednoduchý nápad. Celé to je postaveno na starém dobrém prostém textu.
Piju už dneska druhý kafe (instantní), a chce se mi pořád spát. Mám otevřenou info stránku sedu
, chtěl bych se sed naučit, protože bych ho chtěl využít ve svých jednoduchých začátečnických skriptech.
Budu vám vyprávět příběh z mého života. Je to povídání o mé bývalé kamarádce. Vracím se do minulosti a zdůvodňuju, proč nyní už pro ni není v mém srdci místa.
Ve svém předchozím zápisku do blogu jsem narazil na dva protichůdné názory. Jde o to, zda na veřejnosti (ne)ventilovat, že máte duševní nemoc/poruchu. Jako první úvádím názor pana Dalibora Smolíka (cituju):
Jsem velkým milovníkem beletrie, a to jak české, tak světové. Přečetl jsem min. jednu knížku od autorů, jako je N. V. Gogol, Jakub Arbes, Jan Neruda, Karolína Světlá, K. V. Rais, Z. Winter, F. Kafka, Karel Čapek...
Prosím vás tedy o doporučení voně stažitelného e-booku, který už u nás není copyrightovaný. Preferuji češtinu, ale nebraním se ani angličtině či němčině. Předem díky!
Mnoho z vás určitě zná projekt GNU/FDL Anglicko-Český slovník. Je výborný a sám ho denodenně používám. Problém nastane, když marně hledáte GNU/FDL německo-český slovník! Chtěl bych si přečíst nějakou knížku v originále (tady v němčině), ale listovat klasickým neelektronickým slovníkem mi přijde dost blbý.
V dnešním zapisku se budu věnovat boji se strachy. A u schizofrenie máte opravdu někdy pocit, že se s nimi roztrhl celý pytel.
Rozhodl jsem se podělit s vámi o zkušenosti, poznaky ohledně schizofrenie. Toto je jakýsi první díl, úvod.
Jelikož jsem na sebe vzal úlohu pořadatele srazu AbcLinuxu v Kutné Hoře, tak mi vytanulo docela dost otázek ohledně tohoto srazu:
Prosím všechny vážné zájemce o sraz AbcLinuxu v Kutné Hoře, aby uvedli, jaký termín (datum konání) by jim nejvíce vyhovoval. Nejčastěji tady zazněl termín 8. 5. 2010, který zatím vyhovuje i mně. Obecně v soboty mám čas a myslím si, že sobota je pro sraz nejideálnější den.
Přidám sice i anketu, do které ale mohou hlasovat všichni návštěvníci abclinuxu.cz. A proto žádám vážné zájemce, aby uvedli svůj termín v diskusi.
Poznámka: Až stanovíme předběžný termín konání srazu, tak bude třeba taky stanovit místo konání (v které restauraci).
Vím, že Kutná Hora je celkem malý město. Ale zato oplývá mnoha památkami. Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci byly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1995.
Ale proč to píšu? Chci dělat reklamu Kutné Hoře? Píšu to proto, že bych velmi uvítal sraz AbcLinuxu v Kutné Hoře. Klidně „ábíčkáře” provedu po krásách Kutné Hory. :-)
Co se týká termínu srazu, tak bych to viděl na duben nebo květen, ale jinak sami navrněte termín.
Měl by tedy někdo zájem o sraz AbcLinuxu v Kutné Hoře?
Měl jsem určitý ICQ kontakt ve dvou skupinách (duplicita). Tak jsem v dobré víře chtěl ten kontakt jenom z jedné z nich odstranit. Takže pravé tlačítko myši --> Remove Contact. Musel jsem potvrdit smazaní kontaktu. Jaké bylo ale moje rozčarování, když jsem zjistil, že se kontakt úplně vymazal, tj. vymazal se z obou skupin!
Jsem nachlazený. Z nudy jsem otevřel Máj od Karla Hynka Máchy. Tu mě zaujala jedna část, která se týká posmrtného života — ocituju ji:
Zamýšlím se nad jednou věcí. Vidím, že v blogových zápiscích se dost často dost hodně diskutuje (flamuje). Prostě v blozích je docela čilý ruch.
Na druhé straně je poradna. Poslední dobou mi připadá, že tam „chcíp pes”. Prostě se mi zdá, že jenom málo návštěvníků abclinuxu.cz chodí do poradny.
Dávám tedy jednoduchou otázku: Chodíte do poradny (radíte)? (Pokud do poradny nechodíte, popř. chodíte jenom sporadicky, tak bych rád věděl, proč nechodíte.)
Při vkladání dotazu do poradny jsme upozorněni, abysme nevkládali do jednoho dotazu víc problémů. Protože pak aby se v tom prase vyznalo. Přesto si vesele jistý "klasik" (a určitě nebude sám) dává do dotazů víc problémů a admini jeho dotazy (kde je víc problémů najednou) ani nezamknou, ani nesmažou.
Už včera večer (po 22:00) jsem označil řešení svého dotazu -- 64bitový Flash player 10 "nespolupracuje" s Firefoxem v Ubuntu 9.04. Dotaz se jako vyřešený neoznačil. Dneska ráno po 09:00 jsem si zkontroloval, zda už je dotaz označen jako vyřešený, ale pořád nic!
Tak jsem asi před 15 minutami označil znovu řešení svého dotazu a výsledek: opět není označen jako vyřešený.
Skoro pokaždý se mi stává, že když se chci podívat na stránky lázní Jeseník, tedy http://www.priessnitz.cz/, tak mi Linux (Ubuntu 9.04, amd64) začne šíleně swapovat a reakce systému se hrozně zpomalí. Jako prohlížeč používám Mozillu Firefox 3.0.14. Jádro mám distribuční 2.6.28-15-generic. Podotýkám, že u jiných stránek se to neděje.
Děje se to i u vás, nebo jsem rarita?
Poznámka: Pomůže úplné zavření Firefoxu a následně:
sudo swapoff -a sudo swapon -a
Stává se mi hodně často, že řeším (a úspěšně vyřeším) nějaký problém sám bez toho, že bych vkládal dotaz do poradny. Mohl bych takový dotaz vložit do poradny a ihned ho zodpovědět (napsat řešení problému) nebo vložit do FAQ (často kladených dotazů), ale ani jedno se mi nelíbí/nehodí.
Když se třeba podívám na "vnitřnosti" počítače, tak skoro všude čtu "Made in China", nebo "Made in Taiwan", nebo "Made in India" apod.
Zamýšlím se tedy nad tím, co se tedy vyrábí skutečně v Japonsku (tedy "Made in Japan"). Už jsem dlouho s něčím opravdu japonským neměl co dočinění. A vím, že Japonsko je proslulé kvalitními elektrospotřebiči, čipy atd.
Co a pro koho se vyrábí v Japonsku?
Tak jsem si řek, že si koupím cykloturistický mapy do mýho mobilu (Nokia N95, OS Symbian S60 3rd). SmartMaps byly zrovna v akci (za Kč 399,--), tak jsem si je objednal, měřítko 1:75000 -- mapy ČR a SR. To jsem ještě netušil, jaký trápení s nima budu mít.
Apríl. :-D :-D
Yeti je (byl) opravdu linuxový (unixový) guru. Dokázal pomoct snad se vším. Nemáte někdo informace, co se s ním stalo? Myslím tím víc informací, než je v odkazu výše.