Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tento můj zápisek pojednává o přidávání trasových bodů do navigace Garmin Oregon (vyzkoušeno na typu 300) pomocí shellu (Bash), bez aplikace Map Source. Myslím, že tento postup, pokud si ho přiohnete, lze aplikovat na libovolnou navigaci, která používá formát GPX.
Myslím, že poslouží kterákoli aktuálnější distribuce GNU/Linuxu -- je třeba nainstalovat (pokud se již tak nestalo) aplikaci gpsbabel (převod mezi různými formáty trasových bodů). Předpokládám, že Bash (vyzkoušeno v něm), xclip (práce se schránkou) a sed jsou již nainstalovány.
Pokud připojíte (mount) interní paměť GPSky např. do adresáře /media/GARMIN
, tak soubory trasových bodů se budou nacházet v adresáři /media/GARMIN/Garmin/GPX
. Dále budu tuto dlouhou cestu (path) označovat jako Garmin/GPX
Můžete používat libovolnou aplikaci, která je schopná generovat GPS souřadnice v "obvyklém formátu" tedy např. 50°2'2.315"N, 15°45'50.663"E. Já osobně používám Mapy.cz. Souřadnice budeme "sosat" ze schránky pomocí xclip.
Předpokládám, že máte připojenou (mount) interní paměť GPSky do Garmin/GPX
. A že máte v schránce zkopírovány kýžené souřadnice v "obvyklém formátu". Nebudu zde uvádět plný shellový skript, ale uvedu zde nejpodstatnější. MISTO je vaše pojmenování místa (může být třeba Praha, Pardubice...).
xclip -o | gpsbabel -i csv -f - -o gpx -F - | sed -e "s/<name>.*<\/name>/<name>MISTO<\/name>/I" > Garmin/GPX/MISTO.gpx
Myslím, že vám nebude dělat potíže si napsat shellový skript využívající "moje poznatky". Trasové body lze ukládat i na micro SD kartu (můj Oregon ji má). Používá se "stejná" cesta Garmin/GPX
.
Tiskni
Sdílej:
Automobilové navigace Garmin nemůžu hodnotit -- žádnou nemám. Turistické ale zase tak špatné nebudou -- soudě podle svého Oregonu.
Nejvíc používám kompas (integrovaný v Oregonu).
Honíš si snad péro hasákem v rytířský rukavici???A nejlepší je stejně blondýna s papírovou mapou v ruce, ne?
Co ovšem nesnáším je MapSource a politika Garminu co se týče map.
to souhlasím, ale na druhou stranu co se týká kvality map, tak ta je podle mě zase o level až dva výš než u jiných navigací
snad to tady ještě někdo čte :)
ještě bych chtěl upozornit na jeden program - GiPSy - neumí (myslím) nahrávat body do navigace, ale funguje jako doplněk di FF (Iceweaselu) - jen je potřeba pohlídat kompatibilitu
- primárně je určený pro lítání na padáku, ale na stažení a zpracování tracklogu funguje parádně a umí vybrané trasy uložit do dalších formátů - ideální pro předvádění na linuxu je KML a dál s tím pracovat v google earth
pokud někomu nevadí wine, tak nemusí instalovat hned celý mapsource (což je dle mé zkušenosti magie kombinovaná s chutí rozmlátit počítač) tak může zkusit http://www8.garmin.com/products/poiloader/ - ten mi fungoval v pohodě
a nebo pěkná věc spolupracující s navigacema a OSM je Viking