V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tento můj zápisek pojednává o přidávání trasových bodů do navigace Garmin Oregon (vyzkoušeno na typu 300) pomocí shellu (Bash), bez aplikace Map Source. Myslím, že tento postup, pokud si ho přiohnete, lze aplikovat na libovolnou navigaci, která používá formát GPX.
Myslím, že poslouží kterákoli aktuálnější distribuce GNU/Linuxu -- je třeba nainstalovat (pokud se již tak nestalo) aplikaci gpsbabel (převod mezi různými formáty trasových bodů). Předpokládám, že Bash (vyzkoušeno v něm), xclip (práce se schránkou) a sed jsou již nainstalovány.
Pokud připojíte (mount) interní paměť GPSky např. do adresáře /media/GARMIN
, tak soubory trasových bodů se budou nacházet v adresáři /media/GARMIN/Garmin/GPX
. Dále budu tuto dlouhou cestu (path) označovat jako Garmin/GPX
Můžete používat libovolnou aplikaci, která je schopná generovat GPS souřadnice v "obvyklém formátu" tedy např. 50°2'2.315"N, 15°45'50.663"E. Já osobně používám Mapy.cz. Souřadnice budeme "sosat" ze schránky pomocí xclip.
Předpokládám, že máte připojenou (mount) interní paměť GPSky do Garmin/GPX
. A že máte v schránce zkopírovány kýžené souřadnice v "obvyklém formátu". Nebudu zde uvádět plný shellový skript, ale uvedu zde nejpodstatnější. MISTO je vaše pojmenování místa (může být třeba Praha, Pardubice...).
xclip -o | gpsbabel -i csv -f - -o gpx -F - | sed -e "s/<name>.*<\/name>/<name>MISTO<\/name>/I" > Garmin/GPX/MISTO.gpx
Myslím, že vám nebude dělat potíže si napsat shellový skript využívající "moje poznatky". Trasové body lze ukládat i na micro SD kartu (můj Oregon ji má). Používá se "stejná" cesta Garmin/GPX
.
Tiskni
Sdílej:
Automobilové navigace Garmin nemůžu hodnotit -- žádnou nemám. Turistické ale zase tak špatné nebudou -- soudě podle svého Oregonu.
Nejvíc používám kompas (integrovaný v Oregonu).
Honíš si snad péro hasákem v rytířský rukavici???A nejlepší je stejně blondýna s papírovou mapou v ruce, ne?
Co ovšem nesnáším je MapSource a politika Garminu co se týče map.
to souhlasím, ale na druhou stranu co se týká kvality map, tak ta je podle mě zase o level až dva výš než u jiných navigací
snad to tady ještě někdo čte :)
ještě bych chtěl upozornit na jeden program - GiPSy - neumí (myslím) nahrávat body do navigace, ale funguje jako doplněk di FF (Iceweaselu) - jen je potřeba pohlídat kompatibilitu
- primárně je určený pro lítání na padáku, ale na stažení a zpracování tracklogu funguje parádně a umí vybrané trasy uložit do dalších formátů - ideální pro předvádění na linuxu je KML a dál s tím pracovat v google earth
pokud někomu nevadí wine, tak nemusí instalovat hned celý mapsource (což je dle mé zkušenosti magie kombinovaná s chutí rozmlátit počítač) tak může zkusit http://www8.garmin.com/products/poiloader/ - ten mi fungoval v pohodě
a nebo pěkná věc spolupracující s navigacema a OSM je Viking