abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    dnes 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (24%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (7%)
    Celkem 46 hlasů
     Komentářů: 5, poslední dnes 20:57
    Rozcestník

    Ruční konfigurace fontů pomocí textového editoru

    24.11.2013 18:48 | Přečteno: 1867× | fonty

    Byl jsem "nucen" si přečíst a alespoň částečně pochopit manuálovou stránku fonts-conf. Chtěl bych zde uvést podle mě nejdůležitější poznatky z jejího čtení. Berte to jako takový "výcuc" pro moje potřeby. Dle mě málo používané vlastnosti jsem vynechal.

    Doporučuji (zatím) dávat konfiguraci fontů do ~/.fonts.conf, později můžete použít system-wide konfiguraci.

    Bavím se tu o fontech v X Window System (konkrétně Xorg).

    Trocha teorie

    Knihovna Fontconfig se konfiguruje přes validní XML soubory. Minimální konfigurační soubor vypadá takto:

    <?xml version="1.0"?>
                <!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
                <fontconfig>
           ...
                </fontconfig>
    

    <fontconfig></fontconfig>

    Toto je hlavní značka (tag), která obaluje všechny ostatní značky (vybírám pro mě nejdůležitější):

    <dir></dir>

    Jejím obsahem je jméno adresáře, který bude prohledán na výskyt souborů s fonty, které budou zařazeny do množiny (seznamu) dostupných fontů.

    <include></include>

    Jejím obsahem je jméno konfiguračního souboru nebo adresáře. Všechny soubory *.conf v adresáři budou zpracovány v seřazeném pořadí.

    <match></match>

    V této značce se "testují" určité vlastnosti fontů (značky <test>) a pokud tomuto testování vyhovují (podmínka je splněna), tak se provede značkami <edit> určitá změna.

    <test qual="any" name="property" target="default" compare="eq"></test>

    Tato značka obsahuje jednu jedinou hodnotu, která se porovnává s hodnotou vlastnosti property (viz seznam vlastností pod <pattern>). Atribut compare může nabývat hodnot: eq, nebo not_eq nebo less nebo less_eq nebo more nebo more_eq nebo contains nebo not_contains (kdo zná aspoň trochu angličtinu a programování, tak není potřeba cokoli vysvětlovat).

    <edit name="property" mode="assign" binding="weak"></edit>

    Slouží ke změně vlastnosti property. mode může nabývat hodnot assign, nebo assign_replace, nebo prepend, nebo prepend_first, nebo append, nebo append_last, delete, delete_all (více info viz man fonts-conf, kdo zná angličtinu a programování, tak další nápovědu nebude asi ani potřebovat).

    <alias></alias>

    Obsahuje značku <family></family> následovanou volitelně značkami <prefer></prefer> nebo <accept></accept> nebo <default></default>

    Fonty vyhovující dané rodině jsou upraveny tak, že v případě <prefer> budou tyto fonty v seznamu preferovaných rodin před danou rodinou. V případě <accept> se připojí do seznamu akceptovaných rodin za danou rodinu. V případě <default> se připojí na konec vychozích rodin.

    <selectfont></selectfont>

    Slouží pro zakázání/povolení fontů. Obsahuje:

    <acceptfont></acceptfont>

    a/nebo

    <rejectfont></rejectfont>

    Tyto značky slouží pro ochranu fontů před jejich zakázáním (acceptfont) a pro jejich zakázání (rejectfont). Obsahují tyto značky:

    <glob></glob>

    Slouží k výběru adresářů pomocí shellovských zástupných znaků. Lze např. i vybrat i určitý typ souborů s fonty (např. *.pcf.gz).

    <pattern></pattern>

    Slouží k výběru fontů podle jejich vlastností (tučnost, kurzíva apod.).

    Podřízenou značkou je <patelt name="property"></patelt> Atribut name je povinný a může nabývat těchto hodnot (uvádím pro mě nejdůležitější): family, familylang, style, stylelang, fullname, slant, weight, pixelsize, spacing, antialias, hinting, hintstyle, autohint, file, outline, scalable, scale, dpi, rgba, lcdfilter, minspace, charset, lang, fontversion, prgname (podrobnější info viz man fonts-conf).

    Patelt obsahuje tyto značky: <int></int> nebo <double></double> nebo <string></string> nebo <bool></bool> nebo <charset></charset> nebo <const></const>. (Myslím, že podrobnější komentář není ani třeba.)

    <int></int> <double></double> <string></string> <bool></bool> <range></range>

    Tyto značky uchovávají jednu jedinou hodnotu daného typu (neplatí pro <range>). <range> obsahuje dvě hodnoty typu <int> (začátek a konec intervalu). Není snad třeba cokoli vysvětlovat.

    <name></name>

    Obsahuje název vlastnoti fontu. Pokud se kouknete do man fonts-conf, tak tam najdete celou tabulku vlastností. V popisu <pattern> zde v tomto zápisku naleznete skoro všechny možné vlastnosti.

    <or> <and> <not> <plus> <minus> <times> <divide>

    <eq> <not_eq> <less> <less_eq> <more> <more_eq> <contains> <not_contains>

    Není snad třeba vysvětlovat.

    <if></if>

    Tato značka obsahuje tři výrazy (značky). V případě, že první výraz je pravdivý, tak navrátí hodnotu druhého, jinak navrátí hodnotu třetího.

    <family></family>

    Není snad třeba vysvětlovat.

    <const></const>

    Obsahuje název konstanty. Více viz man fonts-conf. Jsou to např.: normal, medium, bold, roman, italic, proportional, mono...

    Praktické příklady, anebo konečně praxe!

    Zde bych chtěl uvést pár odkazů na praktické používání:

    Manuálová stránka fonts-conf, praktické příklady v ní najdete ke konci.

    wiki.archlinux.org: Font Configuration obsahuje spoustu kvalitních informací tykajících se fontů.

    wiki.gentoo.org: Na Gentoo Wiki naleznete kvalitní informace tykájící se konfigurace fontů.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.