Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Chtěl jsem si přizpůsobit mocp tak, aby podporoval playlisty s oblíbenými písničkami. Klávesa F1
bude mít za úkol přidat právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 1 (klávesa F2
přidá právě přehrávanou písničku do playlistu číslo 2...). Klávesa F10
vyčistí aktuální playlist a přidá (po vyčištění) do něj (rekurzivně) hudební soubory z aktuálně vybraného adresáře, z aktuálně vybraného souboru playlistu či přidá právě vybraný hudební soubor. Playlisty s oblíbenou muzikou budeme ukládat do fast dir 1
(do něj se dostaneme přes klávesu '!').
F10
(~/.moc/vycisti_a_pridej.sh)#!/bin/bash # Vyčistí playlist a přidá (rekurzivně) právě vybraný playlist, adresář či hudební soubor: { mocp --clear ; mocp --append "${1}"; } &> /dev/null &
F1
(~/.moc/pridej_do_playlistu1.sh
)#!/bin/bash [ -f "${1}" ] && echo "${1}" >> Fastdir1/F1.pls ## Tento skriptík lze trochu zobecnit, že třeba jako první parametr vezme např. cestu k hudebnímu souboru a druhým bude playlist, kam ho má přidat.
~/.moc/config
# Nejdříve budem definovat, kam se budou ukládat soubory s playlisty oblíbených písniček: Fastdir1 = cesta/adresař_s_playlisty # Do "Fastdir1 se přesuneme pomocí klávesy '!' # Nadefinujme svůj "MusicDir" (má význam s "mocp -m", resp. s klávesou "m"): MusicDir = cesta/náš_music_dir # Nadefinujem význam kláves F1, F10: ExecCommand1 = "/home/uziv_jmeno/.moc/pridej_do_playlistu1.sh %F" ExecCommand10 = "/home/uziv_jmeno/.moc/vycisti_a_pridej.sh %f"
Není to dokonalé, ale... funguje to.
Tiskni
Sdílej:
Děkuju za reakci. Jsem takový "maximalista", co se týká "urychlování" -- pro mě je F10 zkrátka pohodlnější než Shift+c, Shift+a.