Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Potřeboval jsem, aby můj router Cisco Linksys E2000 do budoucnosti uměl pracovat s IPv6, což s originálním firmwarem neuměl. Tak jsem se rozhodl, že do něj nahraju nějaký svobodný (či open source) systém. A tento zápisek bude o této "operaci".
Zjistil jsem, že jeden zadní USB 2.0 port na této desce způsobuje "vytuhnutí" zařízení, které k němu připojím (zkoušeno na klávesnici i myši).
Pokud jsem zapojil klávesnici do tohoto "neposlušného" portu, tak BIOS sem tam hlásil "keyboard error", párkrát restartoval a většinou už to jelo.
Pokud do tohoto portu připojím myš, tak se někdy stává, že v X nereaguje.
Docela by mě zajímalo, jestli se jedná o vadu mojí konkrétní desky nebo o vadu celé série.
Poznámka: Jedná se o chipset AMD 790X + AMD SB850. Deska je pro procesory do AM3 patice. Nainstalován je procesor AMD Athlon II X4.
Vlastním SATA DVD vypalovačku LG GH22LS50, která ve Windows 7 čte i vypaluje v pohodě, ale v GNU/Linuxu pouze v pohodě čte, zápis na DVD buď skončí s chybou nebo je vypalování extrémně pomalé.
Dost lidí uvádí, že Nvidia oproti ATI (AMD) má mnohem lepší povedenější proprietární (nesvobodné) ovladače. A já tomu věřím, i když žádnou grafiku od Nvidie jsem nějaký ten pátek neměl. Co ale chci, je shrnout moje důvody, proč já používám grafiku ATI (AMD):
Doporučte prosím inkoustovou fototiskárnu pro GNU/Linux. Požadavky:
Míň už mě zajímají náklady na tisk apod. Předem děkuju za všechny reakce.
Na krabičce tohoto mp3/ogg přehrávače je napsáno (cituji):
Supports Audio [MP3, WMA, OGG and FLAC]
mp3/ogg soubory přehrávat jdou, ale flac nejdou -- píše to při pokusu přehrání flac souboru "File format not supported!"
Není to klamání spotřebitele?
Rozhodl jsem se, že koupím na zálohování (terabajtový) externí 3,5" pevný disk. Jenže nevím, jakou značku, případně model, bych si měl koupit. Měl jsem zatím jenom jeden 2,5" externí pevnej disk od WD, ale ten docela brzo odešel do věčných lovišť.
Nedávno jsem si koupil levný větráček na pevný disk (stál mě přibližně dvě stovky). Jenže jsem s ním silně nespokojen, protože pevný disk dál topí a topí -- většinou má teplotu kolem 50 ˚C. Je to klasický 3,5" pevný disk Serial ATA II (300). Konkrétně je to WDC WD5000AAKS-00YGA0.
Doporučte mi prosím tedy nějaký kvalitní větrák kolem Kč 1000,--. Předem děkuju za všechny odpovědi.
Koupil jsem tyhle reproduktory (Genius SP-HF1250K). Hrajou docela dobře, ale maj jednu velkou vadu na kráse a tím je výstup na sluchátka. Do sluchátek nelze totiž regulovat basy a "treble".
Nejdřív jsem je chtěl reklamovat, ale pak jsem si uvědomil, že asi je to tak žebrácky dělaný, že prostě na sluchátka se zapomnělo. :-( Tudíž je nedoporučuju milovníkům poslechu hudby přes sluchátka.