Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Rozhodl jsem se, že koupím na zálohování (terabajtový) externí 3,5" pevný disk. Jenže nevím, jakou značku, případně model, bych si měl koupit. Měl jsem zatím jenom jeden 2,5" externí pevnej disk od WD, ale ten docela brzo odešel do věčných lovišť.
Moje požadavky jsou:
Tiskni
Sdílej:
Ahojky, díky za tip. Z Maxtorů mám tak trochu strach, protože docela dost často čtu, že se někomu Maxtor porouchal. Jednalo se (jedná se) o interní pevné disky.
Teď na něj koukám v letáku, který mám na stole. Taky se mi líbí. Jestli je nějaká zkušenost s těmito disky, sem s ní
Hmm, já si schválně spočítal kolik jsem obsadil místa za posledních 6 měsíců co mám nový 0,5 TB disk.
(Nezapočítal jsem systém (10 GB oddíl) a data přenesená ze notebooku).
Přírustek činil pouhých ~90 GB (přičemž v posledních v 2 měsících je přírustek jen 5 GB), i když pravda je, že na počítači neschraňuji rodinná videa a fotky
A to já zase jó
Člověk se diví, jak ten objem dat přibývá, stačí 3 členové rodiny, kteří fandí fotografování
Člověk se diví, jak ten objem dat přibývá, stačí 3 členové rodiny, kteří fandí fotografování
Měli by se naučit třídit fotky... ^_^
Rikal jsem si, ze mam vystarano na deset letNěco podobného jsem si říkal ještě o mnoho dříve, když jsem držel v ruce svou první pětipalcovou disketu (kapacita 1,2 MB; v té době jsme měli na průmyslovce server s extrémně velkým diskem - celých 160 MB, což byl tehdy skutečně luxus a hladce na to fungovala celá škola). Z osmibitových počítačů jsem byl zvyklý na prográmky o velikosti v řádech jednotek (max. desítek) kilobajtů a disketa mi proto připadala obrovská
Když jsem přešel v roce 1990 do nové práce, poprvé jsem se seznámil s počítačem. Běžel na tom DOS a speciální program pro zadávání zakázek a faktur, každý den se data ukládala na 5 1/4 " palcovou disketu, kterou jsem odnášel o 5 pater níže do střediska, které údaje zpracovávalo. Ale to byl obrovský pokrok, neboť šlo podmínky kontraktu přenášet ze zakázky na zakázku a upravovat jen pár řádek textu .. dřív všechno ťukat na psacím stroji, denně desítky stránek
Takže už tehdy jste používali speciální kabelový přenos dat - hodit diskety do kabely a odnést jinam (do výpočetky).
To stačilo je vzít do ruky
> svou první pětipalcovou disketu
Snad svou první pěti a čtvrt palcovou :). Ten vtip o třiapůlpalcové smrtce znáte?
Snad svou první pěti a čtvrt palcovouSamozřejmě, jen mi přišlo zbytečné to rozepisovat
Ten vtip o třiapůlpalcové smrtce znáte????
Záleži na tom, jestli e-SATA nepotřebješ, ale nevadí ti, nebo vysloveně nechceš. Od toho se odvíjí, jestli chceš raději výkonný HDD nebo úsporný.
Mé zkušenosti s externími HDD mě dovedly k rozhodnutí, stavět si externí HDD sám z klasických 3,5 nebo 2,5 HDD a diskových boxů. Za stejné peníze dostaneš lepší box, který je kovový, místo plastu, který neodvádí teplo a také lepší HDD samotný.
jako výkonnou variantu jednoznačně doporučuji Western digital Black WD1001FALS
jako úspornou variantu pak Western Digital Green WD10EADS
Jako box dobře poslouží kovový Coolermaster X-craft nebo dokonce dvoudiskový Raidsonic
Pokud bude mít eSATA, tak to beru jako plus. Ale jak říkám, nemusí mít. Díky za odpověď.
ještě bych dodal, že jsem se nesetakl se samostatným boxem pro HDD, který by nefugoval v Linuxu. Zato některé tzv externí disky prodávané už jako komplet, (například Seagate seagent) linux nepodporovaly. I proto se kloním k variantě postav si sám.
Já bych bral disk určitě Samsung, kvůli zkušenostem a ceně. Ale ten box je IMHO dost dobrej
A co teprv eSATA?
Nemůžu. Ale přesto myslím, že to k těm 300MiB/s (u mě spíš 150) bude mít blíž než FireWire k 50 (USB radši ani neřeším), a hlavně ta rychlost bude určitě větší než jakou má ten disk
eSATA může mít 5 zařízení (s multiplierem). A dodnes se nerozšířilo ani FireWire 800, natož nějaký 3200, takže problém bude asi v tom.
eSATA může mít 5 zařízení (s multiplierem).A umi zarizeni taky zapojit so serie, jako FW? To muze dost usetrit misto a delky kabelu.
A dodnes se nerozšířilo ani FireWire 800, natož nějaký 3200, takže problém bude asi v tom.No ale zajimalo by me proc se rozsirujou jednoucelove standardy, kdyz jsou tu minimalne stejne tak kvalitni a rychle a viceucelove. No ja vim, business, konkurencni boj...
eSATA se rozšířilo jednoduše díky tomu, že to není nic složitýho. Dnešní desky mají SATA konektorů dost, tak se prostě jeden vytáhl dozadu s jiným konektorem (přes to, že to není úplně podle specifikací). Tohle ti u FireWire nepomůže. Ale jinak sám proti FireWire nic nemám..
eSATA je malo standardni...
PCMCIA karta.
...a kabel jen 2m...
K čemu délší?
Navic tech 300mb/s... vime jak je to v realu...
Tady nám doma jeden běží celkem v pohodě...
K čemu délší?No ne kazdy chce ten disk mit na stole vedle pocitace. Ja ho chci mit vedle stolu, nebo treba jeste dal nekde zastrceny. Nebo treba v jine mistnosti.
mount -l
. Kromě dvou uvedených režimů existuje o novějších jader (verze teď přesně nevím) ještě režim flush
, který je něco mezi. Ten provede synchronizaci při uzavření souboru, čili pokud jsou všechny soubory zavřené, měl by být filesystém konzistentní. Jak jsem čerstvě zjistil, tak openSUSE používá nyní pro výměnná média právě toto (oproti dřívějšímu "sync").
Nastavit se to dá přes parametr programu mount (např. mount -o async ..., mount -o sync, mount -o flush), pokud se filesystém připojuje ručně (jde to dát samozřejmě do fstab, pokud se připojuje stále na stejné místo). Pokud se to dělá jinak (např. přes automount nebo nějaké grafické hračky, už jsem úplně ztratil přehled, jak to která distribuce konkrétně řeší), je potřeba příslušný nástroj nastavit.
žádný problém jsem s HDD (na rozdíl od flashdisků) nikdy nezaznamenal.
Sice to jsem tak úplně nepatří, ale když jsem si pořídil stolní počítač, tak jsem se rozhodl, že svůj home bych rád měl na stolním počítači i ntb stejný. Našel jsem tedy unison (program pro dvojcestnou synchronizaci) a spojil počítače po 1 GB LAN.
Bohužel mé očekávání v rychlé synchronizaci se nenaplnilo, sychnronizace trvala cca 3 hodinky (při pár změnách). Tak jsem na to rezignoval...
Prosím vás, co v tom domovském adresáři máte, můžu-li bejt tak zvědavej? Že to trvalo takovou dobu.
Obávám se, že né stovky
Tak současný stav je 130 935!
Jestli chcete výdrž kupte si disk se zárukou 5 let. Ale nebude to do 4 tisíc...
http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=70711
http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=79011
Oba jsou to disky interní (SATA). Asi myslíte jako disk do nějakého boxu, že ano? Díky za odpověď.
Tak nějak, je to levnější:
http://interlink.tsbohemia.cz/default.asp?cls=stoitem&stiid=69274