Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dostal jsem se do situace, kdy bych chtěl v jazyce C vytvořit nějaký program pro GNU/Linux, ale:
Velmi bych uvítal vaše nápady, co byste chtěli, abych pro GNU/Linux naprogramoval. Nejlépe, aby se to týkalo šachů (logických her) nebo matematiky. Jenom to nesmí být příliš těžké. Dělám to, protože se chci z pozice "teoretického programování" dostat k praktickému programování. Teorie je věc hezká, ale bez praxe to nejde. Chci se zdokonalit, abych si později mohl třeba troufnout na ty "velké programy". Myslím, že programováním nějakého zajímavého programu se můžu dost naučit/pobavit.
Už nějakou dobu "válčím" s ukazateli v jazyce C. Tento zápisek bude tedy o ukazatelích v jazyce C. Vytvořil jsem ho, abych si v ukazatelích udělal pořádek. Není to v žádném případě "učebnice" pro začátečníky.
Koupil jsem si nedávno 2., aktualizované vydání této knihy (2011). A chtěl bych zde uvést pár postřehů týkajících se této knihy.
Jak již titulek naznačuje, tak po zvládnutí základů jazyka C se rozhoduju kam dál. Pod "zvládnutí základů" si představte to, že např. dokážu pracovat s dynamickými poli či řetězci (tedy vlastně poli znaků)...
Chápu, že třeba ukazatel na znak je proměnná, která neobsahuje přímo určitý znak, nýbrž obsahuje adresu, na které ten určitý znak leží. Může také třeba obsahovat adresu prvního člena pole znaků.