Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak již titulek naznačuje, tak po zvládnutí základů jazyka C se rozhoduju kam dál. Pod "zvládnutí základů" si představte to, že např. dokážu pracovat s dynamickými poli či řetězci (tedy vlastně poli znaků)...
Rozšířit si vědomosti ohledně jazyka C? Nebo "skočit" na C++? Nebo dokonce na nějaký jiný jazyk? A co takhle assembler či dokonce strojový kód? Nebo se vrhnout na programátorskou "kuchařku" Umění programování -- 1. díl Základní algoritmy od D. E. Knutha, kterou jsem si nedávno koupil? Také se mi tu valí kniha Python 3 Výukový kurz od M. Summerfielda.
Uvědomuju si, že to, kam se vrhnu, bude záviset na vstupních znalostech, a také, co bych chtěl programovat. A taky, zda mi to bude "sympatické".
Vstupní znalosti (vzdělání): jistou dobu jsem programoval jednodušší prográmky v Pascalu a docela mi to i šlo, mám jisté základy vyšší matematiky, ale bude nutnu je oprášit. Znalost angličtiny je na úrovni, že zvládnu celkem v pohodě přeložit a pochopit většinu manuálových stránek. Absolvoval jsem elektrotechnickou průmyslovku. Mám tři semestry VŠ ekonomického směru. Jsem pokročilý uživatel Arch Linuxu (či obecně GNU/Linuxu).
Co bych chtěl programovat (čemu bych se chtěl věnovat): Chtěl bych zvládat naprogramovat cokoli, ale vím, že je to nedosažitelná meta. Určitě bych chtěl zvládat min. opravit nějakou tu chybku v linuxovém ovladači. Chtěl bych umět naprogramovat alespoň velmi jednoduchý kompilátor (překladač) nějakého jazyka. Určitě bych chtěl umět naprogramovat (byť jednoduchý) textový editor (podobný editoru Vim). A vyvrcholením by bylo naprogramování operačního systému, což je samozřejmě také vysoká a možná nedosažitelná meta.
Nebyly by rady/názory/zkušenosti od vás, kam se vrtnout? Předem díky!
Tiskni
Sdílej:
Děkuju.
Děkuju!
mi přišel jako krásná architektura pro psaní OS.V assembleru?
Většinou to dopadlo spíš tak, že jsem měl obrazovku plnou červonočerných srdíček.
Ale mužeš skusit třeba navrhnout procesor,:-O +1
Kompilátory se dají pohodlně psát ve funkcionálních jazycích, které podporují tzv. pattern matching – například OCaml nebo Haskell.
3) Napsat tuny kódu.Třetí bod je podle mně nejspíš ten nejdůležitější. Ne že by ty první dva nebyly důležité, ale jediný způsob, jak být v něčem opravdu dobrý, je praxe, např. podle jedné knihy je na dosažení mistrovství v oboru třeba 10 000 hodin. Tento údaj sice podle mne dost závisí na oboru činnosti, ale zhruba by to odpovídalo, tj. jsou na to třeba řádově roky.
3) Napsat tuny kódu.4) Přečíst tuny kódu.
Kam dál po zvládnutí základů jazyka C?Do perdéle a jěšte dál
V praxi jsou sice na nic
V zahraničí to naštěstí neplatí.
V zahraničí sídlí společnosti, které tyto jazyky používají:
Děkuju všem za názory/rady/zkušenosti.
Rozhodnul jsem se, že budu prohlubovat znalosti jazyka C a programování obecně. A to nejen studiem knih/časopisů/..., ale hlavně také studiem zdrojových kódů druhých a psaním vlastních programů.
Pro to "obecné zlepšování programování" mám už koupenou knihu Umění programování, 1. díl -- Základní algoritmy od D. E. Knutha. Když jsem se do této knihy koukal, tak opravdu musím oprášit matematiku...
Když jsem se do této knihy koukal, tak opravdu musím oprášit matematiku...
Na to se může hodit knížka Concrete Mathematics též od Knutha.
Z mého pohledu je jazyk C fakticky překonaný. Pro low level aplikace a pro nejefektivnější využití možností sytému je dnes kombinace asm a C++.Jo, takové to C++,
class kus_programu { program v C }... neboli C s třídama, špagety s kuličkami masa...
Myslím, že Knuth je zbytečně složitý jako kniha a zase takovou hodnotu nemá, co by se nedalo najít jinde - zvláště pokud začínáte. Zato je neuvěřitelně a zbytečně přesložitělý a asi stejně blbě čitelný jako bichle směrnic EU."Jinde" se odkazují právě na Knutha. Přesložitělý v čem?
"Jinde" se odkazují právě na Knutha. Přesložitělý v čem?Zrejme v tom, ze popisuje low-level algoritmy, misto aby navedl ctenare na hotove knihovny a tridy
Pokud si někdo myslí, že C++ je pouze C + třídy, pak tím prošel testem, na jehož výsldku vyjde „C++ neorzumím, nevím co to je a pokud ho ovládám, tak max. z jednoho procenta“.Tak se dneska píšou (dle mých zkušeností) ty jmenované programy pro low level.