Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Chápu, že třeba ukazatel na znak je proměnná, která neobsahuje přímo určitý znak, nýbrž obsahuje adresu, na které ten určitý znak leží. Může také třeba obsahovat adresu prvního člena pole znaků.
Dokonce ještě (snad) chápu ukazatele na ukazatele na celé číslo (znak apod.). Používá se třeba v případě dvourozměrných dynamických polí.
Co ale nemůžu pochopit -- to jsou funkce, jejichž parametrem (parametry) je (jsou) ukazatel (ukazatele). Hlavně by mě velmi zajímalo, jaký je rozdíl mezi těmito konstrukcemi:
int funkce1(char *ret) { /* Tuhle funkci snad chápu dobře. Když ji zavolám s určitým parametrem, tak se vytvoří nový ukazatel, jehož obsahem bude stejná adresa na znak jako byla u parametru. */ /* Můžu si tedy dovolit toto: */ *ret = 'A'; /* Když budu vědět, že se jedná o pole, tak můžu třeba i toto: */ *(ret + 1) = 'B'; /* Pokud to chápu úplně dobře, měl by to jít i takhle: */ ret[0] = 'A'; ret[1] = 'B'; /* Jelikož se v C předává pouze hodnotou, tak tímto ztratíme adresu, kterou jsme pouze převzali z parametru, parametr to nijak neovlivní: */ ret = NULL; } int funkce2(char **ret) { /* Tak toto nemůžu pochopit. Jedná se o ukazatel na ukazatel na znak Tzn. že se bude předávat adresa na ukazatel na znak. */ }
Byl by někdo hodný a poradil mi, jaký je rozdíl mezi funkcemi funkce1() a funkce2()? Tedy hlavně rozdíl mezi "*ret" a "**ret". Předem děkuju.
Tiskni
Sdílej:
smyslem char** je změnit někde adresu ukazatele
Pokud chceme, aby se změna obsahu ukzatele (tedy kam ukazuje) projevila i vně funkce (tedy jakoby se předávalo odkazem), tak pracujeme s "**ret" (v hlavičce funkce). Díky!
typ char ** char * char adresa: 2008 2004 2000 data: 2004 -> 2000 -> 'A'Rozdíl mezi těma funkcema ve volání může být třeba takový:
char c = 'A'; char * cp = &c; /*cp == 2000*/ char ** cpp = &cp; /* cpp == 2004*/ /*volani se stejnym vysledkem*/ funkce1(&c); funkce1(cp); /*volani se stejnym vysledkem*/ funkce2(&cp); funkce2(cpp);pokud navíc:
int funkce2(char **ret) { return funkce1(*ret); }Tak se to všechno bude chovat stejně.
Ty Cckove komentare tomu zrovna nepomahaji :)char c = 'A'; char * cp = &c; /*cp == 2000*/
char c = 'A'; char * cp = &c; // cp == 2000 char ** cpp = &cp; // cpp == 2004
Děkuju moc. Už to chápu.
Nějak nechápu, co na tom chceš ještě vysvětlit. Připadá mi, že v tom hledáš nějakou magii, která v tom není.
První funkce přebírá ukazatel na znak, druhá funkce přebírá ukazatel na ukazatel na znak. Možná ti pomůže vysvětlení na anglické Wikipedii. A nebo si to zkus načrtnout na papír.
Ukazatele se dají obecně indexovat jako pole (dokonce i do mínusu), takže *ret
ve funkci1 je skutečně to samé jako ret[0]
v téže funkci (jak se tu řešilo nedávno, ret[0]
a 0[ret]
, je defakto *((ret) + (0))
, což je zas ekvivalentní k *ret
). Rozdíl mezi ukazatelem a polem se ukáže v momentě, kdy se pokusíš zjistit jejich velikost.
A teď jsem tě možná pomátl dočista. :)
a[1000] -> 'A','B','C','D'...'\0'Druha funkce2 bere ukazatel na ukazatele na chary, cili od adresy ret mas seznam cisel, ktere udavaji adresy, kde zacinaji jednotlive chary. Tady je ale char **a a[3000] -> 1000,1200,1400,1600
1000 -> 'a','a','a','a',...'\0' 1200 -> 'e','e','e','e',...'\0' 1400 -> 'c','c','c','c',...'\0'nebo se pletu?
int funkce1(char *ret) { /* Můžu si tedy dovolit toto: */ *ret = 'A'; }ne tak uplne. treba volani
funkce1("Foobar");
ti neprojde, protoze retezec je s nejvetsi pravdepodobnosti v casti pameti, ktera se neda menit.
"Foobar"
je, afaik, const char*
.C prekladac to dovoli, protoze se nemeni ukazatel ale pamet na kterou ukazuje. C++ to nedovoli.Takhle použitý const právě naopak znamená, že se *nesmí měnit obsah té paměti. * Mnohé překladače pouze varují.
Děkuju za názor.