Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chápu, že třeba ukazatel na znak je proměnná, která neobsahuje přímo určitý znak, nýbrž obsahuje adresu, na které ten určitý znak leží. Může také třeba obsahovat adresu prvního člena pole znaků.
Dokonce ještě (snad) chápu ukazatele na ukazatele na celé číslo (znak apod.). Používá se třeba v případě dvourozměrných dynamických polí.
Co ale nemůžu pochopit -- to jsou funkce, jejichž parametrem (parametry) je (jsou) ukazatel (ukazatele). Hlavně by mě velmi zajímalo, jaký je rozdíl mezi těmito konstrukcemi:
int funkce1(char *ret) { /* Tuhle funkci snad chápu dobře. Když ji zavolám s určitým parametrem, tak se vytvoří nový ukazatel, jehož obsahem bude stejná adresa na znak jako byla u parametru. */ /* Můžu si tedy dovolit toto: */ *ret = 'A'; /* Když budu vědět, že se jedná o pole, tak můžu třeba i toto: */ *(ret + 1) = 'B'; /* Pokud to chápu úplně dobře, měl by to jít i takhle: */ ret[0] = 'A'; ret[1] = 'B'; /* Jelikož se v C předává pouze hodnotou, tak tímto ztratíme adresu, kterou jsme pouze převzali z parametru, parametr to nijak neovlivní: */ ret = NULL; } int funkce2(char **ret) { /* Tak toto nemůžu pochopit. Jedná se o ukazatel na ukazatel na znak Tzn. že se bude předávat adresa na ukazatel na znak. */ }
Byl by někdo hodný a poradil mi, jaký je rozdíl mezi funkcemi funkce1() a funkce2()? Tedy hlavně rozdíl mezi "*ret" a "**ret". Předem děkuju.
Tiskni
Sdílej:
smyslem char** je změnit někde adresu ukazatele
Pokud chceme, aby se změna obsahu ukzatele (tedy kam ukazuje) projevila i vně funkce (tedy jakoby se předávalo odkazem), tak pracujeme s "**ret" (v hlavičce funkce). Díky!
typ char ** char * char adresa: 2008 2004 2000 data: 2004 -> 2000 -> 'A'Rozdíl mezi těma funkcema ve volání může být třeba takový:
char c = 'A'; char * cp = &c; /*cp == 2000*/ char ** cpp = &cp; /* cpp == 2004*/ /*volani se stejnym vysledkem*/ funkce1(&c); funkce1(cp); /*volani se stejnym vysledkem*/ funkce2(&cp); funkce2(cpp);pokud navíc:
int funkce2(char **ret) { return funkce1(*ret); }Tak se to všechno bude chovat stejně.
Ty Cckove komentare tomu zrovna nepomahaji :)char c = 'A'; char * cp = &c; /*cp == 2000*/
char c = 'A'; char * cp = &c; // cp == 2000 char ** cpp = &cp; // cpp == 2004
Děkuju moc. Už to chápu.
Nějak nechápu, co na tom chceš ještě vysvětlit. Připadá mi, že v tom hledáš nějakou magii, která v tom není.
První funkce přebírá ukazatel na znak, druhá funkce přebírá ukazatel na ukazatel na znak. Možná ti pomůže vysvětlení na anglické Wikipedii. A nebo si to zkus načrtnout na papír.
Ukazatele se dají obecně indexovat jako pole (dokonce i do mínusu), takže *ret
ve funkci1 je skutečně to samé jako ret[0]
v téže funkci (jak se tu řešilo nedávno, ret[0]
a 0[ret]
, je defakto *((ret) + (0))
, což je zas ekvivalentní k *ret
). Rozdíl mezi ukazatelem a polem se ukáže v momentě, kdy se pokusíš zjistit jejich velikost.
A teď jsem tě možná pomátl dočista. :)
a[1000] -> 'A','B','C','D'...'\0'Druha funkce2 bere ukazatel na ukazatele na chary, cili od adresy ret mas seznam cisel, ktere udavaji adresy, kde zacinaji jednotlive chary. Tady je ale char **a a[3000] -> 1000,1200,1400,1600
1000 -> 'a','a','a','a',...'\0' 1200 -> 'e','e','e','e',...'\0' 1400 -> 'c','c','c','c',...'\0'nebo se pletu?
int funkce1(char *ret) { /* Můžu si tedy dovolit toto: */ *ret = 'A'; }ne tak uplne. treba volani
funkce1("Foobar");
ti neprojde, protoze retezec je s nejvetsi pravdepodobnosti v casti pameti, ktera se neda menit.
"Foobar"
je, afaik, const char*
.C prekladac to dovoli, protoze se nemeni ukazatel ale pamet na kterou ukazuje. C++ to nedovoli.Takhle použitý const právě naopak znamená, že se *nesmí měnit obsah té paměti. * Mnohé překladače pouze varují.
Děkuju za názor.