Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Potřeboval jsem, aby můj router Cisco Linksys E2000 do budoucnosti uměl pracovat s IPv6, což s originálním firmwarem neuměl. Tak jsem se rozhodl, že do něj nahraju nějaký svobodný (či open source) systém. A tento zápisek bude o této "operaci".
Rozhodoval jsem se mezi OpenWRT a DD-WRT (vím, že to není jediná volba). No a volba padla na DD-WRT, protože na webu OpenWRT píšou o tom, že si OpenWRT s tímto routerem hůře "rozumí" (kvůli chipsetu Broadcom) (čili můžu počítat s problémy).
Nebudu rozebírat krok po kroku postup flashování, od toho existuje návod. Spíš zmíním postřeh:
V návodu se uvádí tzv. 30/30/30 reset. Co to je? Je to jednoduché: prostě po dobu 90 sekund držíte tlačítko reset. Přičemž prvních 30 sekund se nechá router zapnutý do elektriky, druhých 30 sekund vypojený z elektriky a posledních 30 sekund zase zapojený do elektriky.
Postupoval jsem přesně podle postupu na stránkách DD-WRT. Odměnou mi je podpora IPv6 a bohatší možnosti nastavení. Zatím to fachčí krásně.
Tiskni
Sdílej:
Ja nedavno takto upgradeoval muj tp-link 741n, ne ani tak kvuli podpore ipv6 ale kvuli potrebe vzdalene si zapinat pc. Kazdopadne u me padla volba na OpenWrt, o DD-WRT jsm take uvazoval, ale OpenWRT mi bylo znamejsi a i stranka kde se hovorilo o mem modelu byla podrobnejsi nez u DD-WRT
root@router:~# cat /etc/config/wireless config 'wifi-device' 'radio0' option 'type' 'mac80211' option 'macaddr' '??:??:??:??:??:??' list 'ht_capab' 'SHORT-GI-40' list 'ht_capab' 'DSSS_CCK-40' option 'disabled' '0' option 'hwmode' '11ng' option 'htmode' 'HT40-' option 'noscan' '1' option 'channel' '5' option 'country' 'CZ' config 'wifi-iface' option 'device' 'radio0' option 'network' 'lan' option 'mode' 'ap' option 'ssid' '???' option 'encryption' 'psk2' option 'key' '???'
Kdyz uz zminujete, ze mate OpenWRT na tech TP-Link 1043ND, zajimalo by me jak moc vam funguje WiFi?Z mého pohledu bez problémů. S odpojováním mám problémy spíš na straně notebookových klientů. Ale faktem je, že jsem to používal jako AP.
Kde tam je? A co ma delat? Ja ji nemuzu najit
Jinak dd-wrt jsem nainstaloval uz pred rokem a pul, a od ty doby jede bez vytuhu. Nebyt tohodle clanku, ani bych si na routrik nevzpomel.Jestli nekdy budu vybirat podobnou krabicku, tak podle HW, ktery je mezi vyrobci +/- stejny, tak aby tam jelo *-wrt, protoze ty puvodni FW jsou dost mizerny.
Na stránkách DD-WRT je uvedeno:
Routers marked with "Activation required" are professional platforms that require an activation key for productive use. Licenses can be purchased in the DD-WRT Shop.
U Linksys E2000 je uvedeno "Activation required" s hodnotou "no".
Nepamatuješ si, které funkce nebyly dostupné v "omezeném módu"?