Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
treba rozlisovat medzi hardverom a softverom.. to ze niekto nevie urobyt kvalitny softver este neznamena ze nedokaze urobyt aj kvalitny softver... a naopak..
sam mam integrovanu Ati Radeon HD4200 grafiku s hdmi out a vo windowse je to lahodka... v linuxe sa to meni z casu na cas... isty cas je driver radeonhd ok potom bol ten prechod na KMS ci ako sa to vola a odvtedy radeonhd trosku blbne inac vsetko ok. super grafika. sice teraz som si kupil grafiku nvidia 9500 do pci slotu ale netreba u mna hladat ziadny bojkot ait .. dovod je cisto pragmaticky... a tym je ze klasicka grafika ma vecsi vykon nez integrovany radeon hd 4200 teraz vo windowse spustim COD5 na max detaily a aj ine gamesy..... co dodat spor uzivatelo medzi ATi a nvidia nie je celkom ciste ideologicky lebo problem su propiertarne ovladace ktore treba furt reinstalovat pri instalacii jadra u ATi ale inac nie je to tom ze na jednej strane uzivatelia pouzivaju linux preto ze je open source a su nestastny ze musia pouzivat propiertarne ovladace a ked sa najde niekto kto zacne pracovat na free ovladacu tak linuxaci hned placu ze "kaslu" na noveau ci radeonhd
oprava :
ze nedokaze urobyt aj kvalitny hardver.. :)
tlaciarensky skriatok.. tak to vyzera ked rychlo klepem do klavesnice a neprecitam si za sebou
Můžeš prosím uvést ty tvoje zkušenosti?
Na základě jednoho případu zobecňovat?
Copak ve svém zápisku srovnávám dobu oficiální podpory ve formě proprietárních ovladačů Nvidia vs. ATI?
Já jenom obecně konstatuju, že u oficiálních proprietárních ovladačů bývá doba podpory mnohem kratší než podpora ve formě svobodných ovladačů. A to si myslím platí na víc než 70 %.
Mně funguje video i ve Full HD rozlišení. Ale je možný, že nejvíc se zapotí mikroprocesor (CPU).
Nemůžu sloužit. Já mám teď "čerstvě" Archlinux a uspávání a vůbec ACPI jde nějak mimo mě.
Me staci jakykoli graficky adapter od jakehokoli vyrobce. Klidne i integrovany na motherboardu.
Vykon vsech modernich je naprosto dostatecny pro prehravani HD videa coz je vykonove maximum co muzu z grafiky vyuzit.
Takze bezproblemu v Linuxu i windows.
Hry nehraju vubec takze jakakoli grafika pro mne je vic nez predimenzovana.
Pro "kancl" je naprosto zbytecne se bavit o vykonu grafiky a nejakych ovladacu.
Souhlasím.
ATI je v mem starsim notebooku a HD (Big Bunny) video dava bezproblemu v Linuxu i windows.
Ovsem jsou i videa (trailery) jez pri 10m hraci doby maji skoro 5 GB a to uz je problem.
Zde uz narazime na vykon samotneho zeleza bez ohledu na platformu.
A do jakeho vystupu ? HDMI ci DVI ?
U VGA nekdy jsou problemy - asi Vas pripad.
Pokud mate pripojen monitor pres onen analog tak bych videl problem hlavne zde.
Technicky neni patrne problem v tom ze je to analog avsak v provedeni vystupnich obvodu grafiky pripadne vstupnich u monitoru.
Proste jsem se setkal s dualni grafikou (VGA, DVI) jez se na VGA sekala a pri pripojeni pomoci DVI / HDMI kabelu k televizi slapalo stejne HD video paradne a plynule.
Tot moje zkusenost.
S tim bych byl opatrny, uz jsem narazil na videa, ktera proste na svem C2D@2,4 GHz s i965GM neprehraju - ani pod Windows.Zkoušels nějaký přehrávač s podporou ffmpeg-mt? Já mám C2D@2.1 a nic, co by procesor vytížilo na víc, než 60% (součet za obě jádra), jsem ještě neviděl.
zvyšuje se šance, že někdo napíše svobodný ovladač. Nvidia tak nečiní.A přesto jsou open source ovladače pro ty karty přibližně na stejné úrovni - neumí moc a podporují jenom starý hardware.
Ahoj, mám grafiku ATI Radeon HD 2600XT (chipset RV630). Pracuju v rozlišení 1920x1200, mám monitor HP LP2475w. Video jede celkem v pohodě, jenom dřív při rychlejších scénách ve vyšším rozlišení se obraz trochu "trhal", myslím, že už to nedělá. Přešel jsem z ovladače radeonhd na radeon. 3D desktop neprovozuju.
Tiskni
Sdílej: