Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Jsem velkým milovníkem beletrie, a to jak české, tak světové. Přečetl jsem min. jednu knížku od autorů, jako je N. V. Gogol, Jakub Arbes, Jan Neruda, Karolína Světlá, K. V. Rais, Z. Winter, F. Kafka, Karel Čapek...
Prosím vás tedy o doporučení voně stažitelného e-booku, který už u nás není copyrightovaný. Preferuji češtinu, ale nebraním se ani angličtině či němčině. Předem díky!
Tiskni
Sdílej:
Děkuju za tip.
Taky dík.
Díky.
Děkuju. Projekt Gutenberg znám.
Sice očividně stažitelné jsou, ale bylo přání v Česku necopyrightovaných děl.
Z děl u kterých už copyright vypršel, ale jsou stále nadčasové, bych doporucil treba:
Důmyslný rytíř Don Quijote de la ManchaZ těch podle mě umělecky méně hodnotných, ale přesto docela zábavných třeba:
Tři mušketýřiNějak jsem se rozepsal, tak radši budu končit, i když bych mohl docela dlouho pokračovat. Sice je tam nejen beletrie, ale přesto jsou zajímavé. Z českých mě napadli kromě Čapka snad jen Výlety pana Broučka a ještě šťavnatý Máchův deník (pokud to potřebuješ k maturitě, tak můžeš mluvit místo o Máji o tomhle, nicméně si nejsem jist, jak to je u něho s copyrightem).
logoslibrary tady je několik česky psaných knih (plus spousta v jiných jazycích) v TXT.
Např: