O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.
Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).
Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).
Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.
Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.
Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Google Chrome 142 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 142.0.7444.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich bylo vyplaceno 50 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Vím, že Kutná Hora je celkem malý město. Ale zato oplývá mnoha památkami. Historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci byly na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsány v roce 1995.
Ale proč to píšu? Chci dělat reklamu Kutné Hoře? Píšu to proto, že bych velmi uvítal sraz AbcLinuxu v Kutné Hoře. Klidně „ábíčkáře” provedu po krásách Kutné Hory.
Co se týká termínu srazu, tak bych to viděl na duben nebo květen, ale jinak sami navrněte termín.
Měl by tedy někdo zájem o sraz AbcLinuxu v Kutné Hoře?
Tiskni
Sdílej:
Samozřejmě, že vezmu. Více informací: HRÁDEK - České muzeum stříbra a středověký stříbrný důl.
...jednou nas tam na zakladce navezli autobusama, ale zrovna bylo zavrino, takze jsme videli prd.LOL!
Koukám, že to bude asi nějakej standartní vychcanej marketingovej podvod, mně se totiž stalo nachlup to samý...
Super. Snad nás bude víc. Chtěl jsem jenom dodat, že Kutná Hora je na východ od Prahy, po kolejích asi 73 km. Kdybyste cestovali vlakem z Prahy do Kutné Hory, tak by to trvalo asi jednu hodinu.
Měl jsem na mysli Kutná Hora — Hlavní nádraží. Tam staví i rychlíky z Prahy. V Praze se takový rychlík najde snadno — jede směr Havlíčkův Brod.
Důležitým dopravním uzlem blízko Kutné Hory je Kolín, ať jedete prakticky odkudkoli (vlak, výjimkou jsou rychlíky od Brna...), tak pojedete (budete přestupovat) přes Kolín.
Tys asi měl na mysli Kutná Hora — Město.
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a Kostnice jsou právě Sedlci, takže kdo by ji (je) chtěl vidět (třeba i uvnitř), tak je pro něj výhodnější Kutná Hora hlavní nádraží.
Z Brna se tam da dostat?
Pokud pojedeš vlakem z Brna hl.n., nebo z Brno-Královo Pole, tak jezdí rychlíky, které tě z Brna (přes Tišnov, Křižanov, Žďár n.Sázavou, Přibyslav, Havlíčkův Brod, Světlá n.Sázavou, Golčův Jeníkov město, Čáslav) dovezou přímo do Kutná Hora hl.n.; je to směr Praha hl.n. Samolitr jezdí rychlíky i opačným směrem. Více viz www.jizdnirady.cz.
Mně předběžně vyhovují oba termíny (jsou to soboty). Očekávám tedy, že se k tomu vyjádří i další (potencionální účastníci srazu).
Pocitej se mnou, snad to potrvrdim jiz brzy.
krvavý obrázek (dopravní nehoda)
Zobrazit komentářKdyby byla procházka před posezením, tak bych udělal malému výlet
... A co kdyby nás bylo takových víc? 
Jak jsem již řek, tak rád zájemce provedu Kutnou Horou. Kolik je malému?
Byly mu tři roky. Čipernej je dost. Kdyby bylo pěkné počasí, tak se projdem, chvíli posedíme a frčíme zpátky.
pivo Daciky povazuji za jedno z nejlepsich u nas.Až na to, že už se pár měsíců nevaří v KH. Heineken, který to před pár lety koupil, pivovar zavřel a výrobu přesunul jinam. Teď se mohutně řeší, co s pivovarem bude, protože budovy patří městu, ale to kdysi levně prodalo technologická zařízení a nyní za ně Heineken chce skoro desetinásobek. Mimochodem mně Dačický nikdy nechutnal (kromě vánočního speciálu 14 %), ale to je čistě subjektivní věc.
Kdyby to bylo v kvetnu a bylo hezky, mohl bych prijet tou svou zelenou bestii...né modrou? :-O