Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Já ten čas do GNU/Linuxu investuju rád. Protože "hraní si" s GNU/Linuxem považuju za produktivní.
A co teda na tebe funguje? Panáčka něčeho tvrdšího?
Z toho mi vyplývá, že jsem si docela dost vylepšil pasivní znalost "počítačové angličtiny". Dále mi pomáhá v tom, aby můj mozek nezakrněl.Podobně mi kdysi posloužil borlandí Turbo Pascal a jeho skvělá nápověda.
>>> Pokud ten čas strávíš pod kapotou auta, jsi podle většiny lidí frajer co se vyzná v autech a má vytuněnou mašinu. Pokud ho strávíš zavrtaný v man stránkách, jsi blázen...
To je celkem logicke pac s vytunenym autem clovek pouta pozornost verejnosti kudy jede tudy "machruje".
Pokud naprogramujete i cely operacni system v rozsahu dnesniho desktopoveho OS a stravite na tom hafo tisicu hodin tak si toho verejnost (ta stejna, ktera by si vsimla vytuneneho auta) ani nevsimne.
Stejne muzete napsat co vam dal sex, turistika, piti piva, cigarety, pervitin, sbirani znamek, dloubani se v nose .....
Vzdy se najde hafo tech co reknou ze dotycny je nadsenec, magor, blb, borec ......
Nevidim duvod to jakkoli resit a hanit ci vyzvedavat jedno ci druhe.
Je to vec potreb a nazoru. Ovsem lide typu OVCE (bohuzel naprosta vetsina) tezko lze prevedcit ze vas to proste bavi a at se treba pos***u.
Pokud se nad tím hluboce zamyslím, tak GNU/Linux mě neustále "nutí" číst anglicky psané manuálové stránky, info stránky, různé HOWTO dokumenty... Z toho mi vyplývá, že jsem si docela dost vylepšil pasivní znalost "počítačové angličtiny". Dále mi pomáhá v tom, aby můj mozek nezakrněl.LOL!
Tiskni
Sdílej: