Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Přesně tak. Ten kontakt jsem zkopíroval z jedné skupiny do druhé.
Nabízejí se jen dvě slova. Naprostá debilita
Roll back mi zní dost databázověNějaký lepší návrh?
přitom nevím o žádném opravdu transakčním FS pro linux (btrfs je v tomhle svým způsobem podvod).No, takový žurnál u ext3 obsahuje kruhový buffer a i když se nějaká transakce povede, tak se z něj nemaže, ale prostě se pokračuje dál a přepíše se až se projede celý buffer dokola. Problém je, že na to opravdu nebyl ten žurnál stavěn, takže když se odmountuje a znova přimountuje, tak se začíná zase od začátku v bufferu. A navíc ví bůh jaké data ten žurnál obsahuje (ale asi něco jo, když se autorovi z něj podařilo obnovit komplet celý home). Ale nějaký příkaz ala step-back by se mi fakt hodil. Kolik já si toho už pomazal aniž bych opravdu vědomě chtěl.
Já jsem na to používal ext3grep.To jsem zkoušel taky, jenomže to prohledává skupinu po skupině a to je v případě mého systémového disku celkem na dlouho. To už dřív i znova stáhnu. Navíc nemám místo, kam bych to zase obnovil. Přitom by stačilo vytvořit novou inodu a doplnit i ji o ztracené pointery na bloky.
Celé ext3 se dá obnovit photorec / foremost, ale je to celkem pracné.A v mém případě i nepoužitelné. Systémový disk, obsahující tisíce smazaných souborů a já hledám jeden a ještě ke všemu rozložený přes víc bloků. To by snad ani neobnovilo, ne?
Pidgin i kopete se vzhledem ke kde vyvíjí nějak rychle, odmaskovávat nebo updatovat qt zatim nechci ... centerim překvapil ... nouze mne k němu přivedla. A jako primární pořád licq.
Tiskni
Sdílej: