Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 15:24
Ač se profesí zaobírám jiným odvětvím, než výpočetní technikou, přesto se událo pár věcí, na jejichž konci jsou dva jednodeskáče na mém stole.
První je ECM-LX800. Když to kolega přitáhl (on na to bude dávat a provozovat Windows), tak mi to nabídl, jestli si s tím nechci pohrát.
Chvilku jsem předstíral (i sám sobě, nejsem přece fanatický Linuxák), že mě instalování Linuxu do všeho možného (viz výborné video na tytrubko) nikterak nevzrušuje, a že o "hraní si" nemám zájem.
Nu, tak tohle mi vydrželo +- 10 vteřin . Poté jsem se ihned po oné destičce s AMD Geode začal sápat.
Z krabičky na mě vypadl manuál, samotná deska a rozšiřující modul, obsahující konektory, co se na desku už nevešly. Podrobný popis je na odkazu výše. Popadl jsem vějířovky, kabely, distanční sloupky a nakonec z toho udělal toto klubo.
K plné funkčnosti zmiňované desce chybí 3 věci.
Zdroj - Použil jsem ATX, ze kterého jsem drátovou klemou (prasárna dne ) udělal AT zdroj.
Úložná zařízení - SATA disk a DVD mechanika
RAM - Vyjmuta z jednoho z firemních notebooků, 256MB/266MHz DDR
Malá vsuvka, ukázalo se, že má firemní vypalovačka není úplně cajk a odnesli to dvě CD-RW, což mě nejen pěkne zdrželo, ale taky pěkně ... (už mám novou , respektive si nechám tu, co je připojená k onomu jednodeskáči).
Normální Live distro fungovalo, ale bylo velmi pomalé, navíc mi odmítlo naformátovat disk (zaplněný Windows). Po důvodech jsem se nikterak nepídil a šáhl po odzkoušené Alternate verzi s textovým instalátorem. Ta již naformátovala bez problémů. Ovšem jiný problém přišel při instalaci.
Ve fázi nastavování jádra se instalace kousla. Alespoň jsem si to myslel.
Jakožto přeběhlík bych to tu pěkně rozmázl a nenechal nit suchou, ale vzhledem k tomu, že jsem nikam nepospíchal (a psal tento zápisek) jsem to nechal po 4 minutách běžet a šel psát.
Když jsem se k tomu asi po 20 minutách vrátil, jádro bylo nainstalované a instalace se ptala na proxy. Takže instalátor ožil a instalace pak proběhla až do konce (uf ). Bohužel ale k oněm slabým chvilkám došlo ještě několikrát, takže instalace na hodinku vydala. Nevím do jaké míry ja za to odpovědné XUbuntu, ale vzhledem k tomu, že zítra desku vracím, není čas ztrácet čas (i přes to, že jsem si stáhl Fedoru Xfce live, možná si na její rychlý test čas ještě najdu).
Proběhl svatý reboot a XUbuntu mě uvítalo obrovským logem a pak totálním výtuhem. Tak že bych mu to přece jen dal nakonec sežrat? Nefunguje ani přepnutí se na textový terminál, tvrdý reboot, single user režim a kouk do xorg.conf.
No ano, problém byl zde. Přestože LiveCD Xubuntu dokáže správně zdetekovat kartu, že je to Geode LX Video a ovladač "amd", alternate install tam foukl "vesa" se standardní kartou. Zvláštní je, že v takovém případě nefunguje ani nic, při přepínání do jiných textových konzolí je stále černá obrazovka a nezbývá než tvrdý restart.
Po opravení této chyby již X naskočí, ale další překvápko je, že maximální rozlišení, co je to ochotno dát, je 800x600. Strejda google poradil jen to, že nejsem sám, kdo si toho všiml, ale rozřešení nikde. Nezbývá, než ono rozlišení použít. Cosi jsem někde zahlédl o kompilaci vlastního Xorg ze svn, ale chápete, že při rychlotestu toto rozhodně nepřicházelo v úvahu.
Zde se jistě sluší říci, co všechno mi fungovalo out-of-the-box. Potěším vás, všechno. Respektive všechno, co jsem měl šanci otestovat, což je grafika (do oněch 800x600), zvuk, síť, USB a SATA zařízení. Jsem zvědav, jestli bude stejně úspěšný kolega s Windows, ohledně rozlišení mě zcela jistě trumfne.
Nakonec už k rychlosti. Nepřekvapím vás, táhlo se to jako šunka. Nicméně použitelné to bylo. Pokud nedošlo na flash apod. hrozné technologie, odezva zas tak špatná nebyla.
Zde ale musím vytípnout nenáviděnou (mnou nenáviděnou) vlastnost, že fonty jsou závislé na ovladači grafické karty. Všiml jsem si toho už doma na notebooku, kde se fonty v OpenSUSE změní výměnou ovladače z nv na nvidia.
Zde je ale situace horší. Fonty jsou zatroleně malé. Někde jsem si je zvětšil, někde ne. Toť k důvodům, proč na Desktopu vypadají normálně a ve Firefoxu jsou to blechy.
Jinak ke slabému výkonu. Vím že ona deska není myšlená jako desktop. Jen jsem si chtěl vyzkoušet, zda by tak šla použít. Nešla. Ale výkon sám o sobě špatný nebyl ani v Xfce, holt to není na multimédia.
Povídání zakončím několika screenama.
Instalování Xubuntu
Toť konec. Respektive to měl být konec. Všechny popisované události se totiž událi včera (a vynechal jsem i test se Slaxem, který ukázal, že Xfce není do optimalizace zas tak úžasá volba, protože Slax se pohyboval stejně dobře, ne-li rychleji).
Dnes jsem měl onu destičku odevzdat, nicméně nestalo se tak.
Kolega dnes vyfasoval notebook, který jste mi výborně poradili v tomto blogu, takže mi ji ještě nějakou dob nechá. Dnes mám tudíž v plánu zkusit tu Fedoru, mé vysněné SUSE a hlavně... podívat se na tu grafickou kartu. Další věcí, co mám na starosti je vytvořit propojení s displejem Sharp, což bude ještě velké čtení manuálů a tahání drátků...
Pokud se objeví zájem, udělám druhý díl, popisujíci, co se dělo dnes (a možná i zítra (Sobota neSobota, když se ladí, tak se ladí)).
Tiskni
Sdílej:
Vím že ona deska není myšlená jako desktop.A jako co je tedy myšlená, když má VGA výstup a podobný zbytečnosti?
michals@ecm-lx800:~$ cat /proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : AuthenticAMD cpu family : 5 model : 10 model name : Geode(TM) Integrated Processor by AMD PCS stepping : 2 cpu MHz : 431.655 cache size : 128 KB fdiv_bug : no hlt_bug : no f00f_bug : no coma_bug : no fpu : yes fpu_exception : yes cpuid level : 1 wp : yes flags : fpu de pse tsc msr cx8 sep pge cmov clflush mmx mmxext 3dnowext 3dnow up bogomips : 864.74 clflush size : 32
Byvalo to minimalne +5v a -5V na vysilaci strane a alespon +3V a -3V na prijimaci strane (takze sumova imunita priblizne 6V)
add seriaky: pokud je tam pouzit nejaky mene kvalitni obvod, tak muze mit ucinnost menice mizernou. Copak je tam vlastne pouzito za budice na RS232? Vetsina starsich MB tam mela "levne" svaby bez menicu a potrebovala jeste asi 30mA na -12V.
Mi pripomelo casy P3 - tam to bylo podobne. Deska si bere tak 5-10A z 5V (podle zatizeni CPU) a z 12V nejakych 200mA (je navic vetracek na procesor). Navic jeste -12V vetev tak 30mA.
No pánové, tak takovéhle příspěvky/článečky sem dávejte častěji ... tahle oblast mě zajímá čím dál víc a sehnat nějaké komplexní info o "jednodeskáčích" s pidi-displayem, které běhají pod Linuxem, je docela fuška. Takže držím palec a piště, piště
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.