Portál AbcLinuxu, 21. května 2025 13:52
Dlouhou dobu jsem používal openSUSE 10.3+KDE 3.5.7. Čas od času jsem ale zabrousil na BuildService a zkusil jak je na tom KDE4. Většinou jsem byl příjemně překvapen jak to jde dopředu, ale dohromady to stále nefungovalo. Alespoň ne pro mne.
Při přechodu na openSUSE 11, který jsem kvůli zypper udělal už ve fázi RC1 (k plné spokojenosti mimochodem), jsem se neudržel a pokusil jsem se na KDE4 přejít úplně. Z předchozích pokusů jsme věděl, že konfigurace přenést jdou, ale výsledek je polovičatý. Začal jsem tedy na zelné louce, exportoval jsem kontakty, deník, organizér a záložky, Pošta je na imapu, takže tady se žádný import/export nekoná. Jen pro úplnost konfigrace pro kde3 jsou v ~/.kde (~/.kde/share/config) a KDE4 jsou v ~/.kde4
KDE4 mě nejdříve přišli velice rychlé. Zřejmě tím, že KDE3 jsou takové...pomalejší. Plasma applety jsou proti karambě rychlejší a vypadají konečně "vyleštěně". Základní téma oxygen je velice čisté bez zbytečných čar a hran. Pro většinu aplikací (konsole4, konqueror4, kontact4, kopete4, dolphin) jsem měl na začátku jen chválu. Opravdu dobrá práce.
Po dvou třech hodinách práce jsem naimportoval všechna nastavení z KDE3, nastavil mail, a messangera a jal se zpět pracovat. Samozřejmě jsem narazil. A to konkrétně na spoustu drobných pomůcek a nastavení na které jsem byl zvyklý z KDE3.
Víte že konqueror umí kontrolovat pravopis v textových polích? Tak v KDE4 jsem nenašel volbu pro vyvolání kontroly pravopisu, takže na mě jen koukala rudě podtržená slova. Kopete nově nedokáže (já nedokážu?) vypnout oznámení o tom, že uživatel se stal online-offline. Mám 60+ kontaktů v kopete takže víceméně neustále jsem viděl blikající okénko "uživatel je online". Deník v kontaktu mi přijde velice nepřehledný. Kmail4 po stažení 1GB mailů (cca 500k) zpomalil ještě více než jeho kde3 bratříček. Skvělý plasmoid "koš na ploše" neumí drag & drop. Takže když na něj něco pustíte...tak budete mít dva plasmoiidy na sobě.
Celý den jsem se snažil přemlouvat a zvyknout na něco nového. To jde ostatně vždy těžce. Vzdal jsem to druhý den ráno. Na druhou stranu, všechny mé problémy se týkaly drobných problémů, které pravděpodobně budou brzo dotaženy. Rychlost se zdála dobrá, plasma padala jen výjimečně. Jako spoustu ostatních si počkám na 4.1
Tiskni
Sdílej:
nastavil mail, a messangera a jal se zpět pracovatnevylučují se tvoje tvrzení náhodou navzájem? ;) každopádně můžu říct, že KDE4 je perfektní enterprise desktop - v práci na něm jedu a vůbec nic mne nevyrušuje (protože mi nějak nejedou ty tak legrační flashe, kamerka a tak). Výkonnost mi krutě stoupla. Zato na doma to ještě není. Drahá nevidí ty tak legrační flashe a nejede jí kamerka. Ale hejbe se to, hejbe. Za posledních cca 14 dní to poskočilo neuvěřitelně.
Myslím že ne. Jen je to neobratně napsanénastavil mail, a messangera a jal se zpět pracovatnevylučují se tvoje tvrzení náhodou navzájem? ;)
každopádně můžu říct, že KDE4 je perfektní enterprise desktop - v práci na něm jedu a vůbec nic mne nevyrušuje (protože mi nějak nejedou ty tak legrační flashe, kamerka a tak). Výkonnost mi krutě stoupla.Flash mi funguje kamera neni závislá na KDE (alespoň ne ta moje). Každopádně souhlasím, pokud nepřecházíte z KDE3 tak je 4ka plně použitelná :) Jinak je to uživatelsky ještě pořád krok a půl tam, dva zpátky.
Ale hejbe se to, hejbe. Za posledních cca 14 dní to poskočilo neuvěřitelně.To je také pravda, tímto tempem bude 4.1 skvělý desktop.
No ja som presiel na KDE4 uplne.
Nepada(neviem asi som stastny clovek, pretoze na som skusil na roznych hw konfiguraciach a stale nic :), je pekne,rychle a hlavne konsola je jednoducho sexy (pre mna velmi dolezite pretoze 84.3% casu travim v konsole).
Samozrejme ze su veci ktore mi vadia - trochu kopete notifikacie(nie zas tak velmi aby som hladal sposob to vypnut)+proxy bug.
Co mi ale fakt chyba je folder view, ale snad vydrzim.4.1 sa blizinajlepsie je samozrejme pouzit KDE4 na intel. ale aj na ati(bez composite/aiglx - hadam raz ludia od amd/ati fixnu ovladace :) to je "rychle,pekne" aj ked chybaju efekty.
ale je pravda ze nepouzivam opensource ovladace(pri tej ati-ne)staci ak plazmoid s okna "add widgets" pretiahnes, drziac lave tlacitko mysi, na miesto kam ho chces do panelu dat.
ja som si napriklad tak pridal stare menu uplne vlavoA few of those changes already found their way into other distributions like an early version of our branding patch into Kubuntu or the moving of plasmoids on panels into Fedora.Tak jsi teď nejsem jistý, jestli se tím myslí pohybování plazmoidů na panelech nebo přesun na panely
Obzvlášť ohavné je to ve spojení s faktem, že applety přidávané do panelu se zásadně přidávají úplně vpravo, ať kliknu kam kliknu.alespoň, že už opravili to, jak se aplety na panel po startu nahrávali v náhodném pořadí. To byly časy - každý start pěkné masturbační kolečko: vyházet všechno a v přesném pořadí je naházet zpátky...
Totéž platí o pozadí ikonek v systrayi - už od KDE4.0 se tam ukazuje to, co je zrovna v paměti, a jak se zdá, nikdo si toho od té doby nevšiml.ale všiml, jsou na to dokonce tuším dva související bugzillí záznamy. Jenže protože je Plasma v podstatě napsaná tak, že se všechno odehrává v paintEventech, tak se to Běžným Slušným Člověkem nedá opravit. ;)
Jenže protože je Plasma v podstatě napsaná tak, že se všechno odehrává v paintEventech, tak se to Běžným Slušným Člověkem nedá opravit. ;) To ovšem vrhá velmi špatné světlo na celý návrh Plasmy, možná i dalších vrstev pod ní až po samotné Qt - design, který mimořádně komplikuje hledání chyb, je zásadně špatný.ok, ok. Nejsou to pčímo paintEventy, co se systraye týče, ale QGraphicsView onanie. A s tím asi ještě moc lidí neumí zacházet. Samotné Qt je v tomhle nevinně. Si tedy alespoň myslím.
Jak to tak čtu, asi s vyzkoušením KDE 4 ještě notnou dobu počkám.
Otázka je, jestli máš na vybranou. KDE 3 je v udržovacím režimu, čili mezi vývojáři po něm neštěkne ani pes, a cokoli, co není vyložený pád, už IMHO nikdo nikdy nespraví.optimisto
Popisovaná situace ovšem trvá už víc než dva roky, takže klidně ještě nějakou tu chvíli vydržím...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.