Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 18:51

XFree86 pod FC 3 (1. část)

27.2.2005 22:41 | Přečteno: 1186× | Ze života

Je to pár dní, co jsem si tu stěžoval na X.org a uvažoval o návratu k XFree86. Po včerejším zatuhnutí X serveru jsem se rozhodl proměnit slova v činy a pustil jsem se do přechodu na XFree86.

Dnes odpoledne jsem tedy stáhl zdrojáky XFree86 4.4.0 a zkompiloval je (což byla záležitost vskutku bezproblémová). Dosavadní instalaci X.org jsem zatím neodstraňoval (co kdyby) a pouze jsem příslušné adresáře (tedy /etc/X11 a /usr/X11R6) přejmenoval. XFree86 jsem nainstaloval samostatně a uvedené adresáře nasměroval pomocí symbolických linků na tuto novou instalaci. Zkopíroval jsem několik souborů (xinitrc, xorg.conf přejmenovaný na XF86Config atd.) a bylo hotovo.

Instalace pracovala na "první zapojení", tedy na první nahození X serveru (jak přes startx, tak i přechodem na runlevel 5). Všechny programy, které jsem následně vyzkoušel, fungovaly bez problémů. Krok č.1 byl dokončen úspěšně, přešel jsem tedy ke kroku 2. Tím byla instalace ovladače od NVidie.

Instalace proběhla celkem hladce (modul pro příslušný kernel nebyl nalezen, proto se při instalaci kompiloval) a X server následně bezproblémově nastartoval. Zkusil jsem tedy restart systému, což byl právě ten kritický bod, kde X.org selhával. Bohužel, zde už nastaly potíže. Sice ne takové, jako u X.org (místo "zátuhu" X server pouze nenaběhl), ale příjemné to nebylo.

Přečtením logu jsem zjistil, že nelze inicializovat modul jádra. Proč? Těžko říct, po spuštění "modprobe nvidia" se pokus o start podařil. V systémovém logu jsem nenašel žádné informace o inicializaci modulu, přestože v modprobe.conf je příslušný řádek uveden přesně tak, jak předepisuje dokumentace k ovladači. Stejně tak i další nastavení jsou ve shodě s dokumentací. Takže jsem to prozatím vyřešil tak, že se ve skriptu před startem X serveru prostě explicitně zavolá "modprobe nvidia" - funguje to a lepší řešení zatím neznám.

Takže shrnu-li to, sice jsem na tom zatím o něco lépe než s X.org, ale totální vítězství to není. Ještě nevím, jak se XFree86 bude projevovat při běžné práci ani to, jak optimálně vyřešit problém s načítáním modulu. Každopádně dám ještě vědět, jak se situace vyvinula.

       

Hodnocení: -

zatím nehodnoceno
        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

28.2.2005 02:28 Igy
Rozbalit Rozbalit vše jak optimálně vyřešit problém s načítáním modulu
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
A co takto:
cp -a /dev/nvidia* /etc/udev/devices
chown root.root /etc/udev/devices/nvidia*
Je to na: http://fedoranews.org/contributors/stanton_finley/fc3_note/#nVidia
Luk avatar 28.2.2005 09:03 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: jak optimálně vyřešit problém s načítáním modulu

Díky, vyzkouším. Tohle jsou ty informační zdroje, na které se snadno zapomíná...

Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
1.3.2005 07:42 Dušan Hokův | skóre: 43 | blog: Fedora a další...
Rozbalit Rozbalit vše Re: jak optimálně vyřešit problém s načítáním modulu
on to neni problem xek, ale toho ze v udev nebyl ten link... chce to vic pouzivat prikazy dmesg a lsmod napr. tam by bylo videt, ze nebyl modul nvdia vubec natazenej

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.