Portál AbcLinuxu, 5. května 2025 08:31

602SQL pod Fedorou

20.3.2005 14:03 | Přečteno: 1115× | Ze života | poslední úprava: 20.3.2005 15:51

Pokusil jsem se rozchodit databázi 602SQL ve verzi 9 pod systémem Fedora Core 3. A výsledek? Smíšené pocity...

Databázový systém 602SQL (dříve zvaný WinBase) vytvářený známou českou softwarovou firmou patřil dlouhodobě k mým oblíbeným programům. Od roku 2000 jsem na něm postavil už celou řadu projektů a jak se ukazuje, byla to dobrá volba - kromě velice efektivního procesu implementace aplikací oceňuji naprosto spolehlivou funkci databáze. Co ale až do verze 7 (včetně) chybělo, byla funkčnost pod Linuxem (resp. obecně něčím jiným než Windows). To se ale změnilo...

Verze 8 nabídla funkčnost serverové části pod Linuxem, nedávno uvedená verze 9 měla fungovat naprosto stejně v obou operačních systémech (včetně vývojového prostředí). Jak potěšující! Tak jsem příliš nezkoumal detaily a rozhodl se si novou verzi stáhnout a vyzkoušet - sice uváděli nutnost použití SuSe Linuxu 9.2, ale to jsem považoval za nepodstatné.

Ještě se zmíním o licencování. Bylo vždy komerční, ale relativně přijatelné. Bohužel se v čase zhoršovalo. Víceuživatelská provozní verze byla vždy placená, ostatní případy se měnily. Verze 6 nabízela jednouživatelskou lokální verzi zcela zdarma (s tím, že byla nutná registrace, nezaregistrovaný program běžel, ale vyskakoval upozorňovací panel), podobně verze 7 (zde už bylo nutné registrovat předem). Ve verzi 8 se odehrála nepříjemná změna v podobě známé třífázové aktivace (fuj!). Konečně verze 9 pro pouhé vyzkoušení nevyžaduje registraci, ale ani jednouživatelskou verzi už nelze bez placení využívat komerčně.

Pokusil jsem se nainstalovat stažený RPM balík programu, to se však nepodařilo. Instalátor ohlásil požadavek na knihovnu libcrypto.so.17 - musel jsem tedy nainstalovat příslušný balík ze SuSe Linuxu. Následovala instalace několika dalších knihoven a vytvoření symbolických linků na některé stávající knihovny (zájemcům mohu upřesnit). Vzhledem k nestardardním zásahům jsem stejně musel instalovat s argumentem --nodeps.

Po instalaci jsem úspěšně spustil grafické (ovládací a vývojové) rozhraní. Vytvořil jsem databázi, spustil server a založil novou aplikaci. Všechno OK. Po otevření aplikace jsem ale zjistil, že tu jaksi něco chybí. Přesněji řečeno všechno, co souviselo s návrhem aplikace (pro nezasvěcené uvádím, že systém 602SQL umožňoval vytvořit kompletní aplikaci včetně GUI, která se ukládala do databáze a při spuštění aplikace se její definice načetla do runtime prostředí a uživatel pracoval s GUI).

Podíval jsem se tedy do detailního seznamu změn. Jaká hrůza: mezi "nové vlastnosti" verze 9 patří úplné vypuštění všech funkcí souvisejících s návrhem a provozem klientské části aplikace - tedy právě té vlastnosti, kterou jsem u 602SQL oceňoval nejvíc.

Závěr? Je jistě chvályhodné, že 602SQL podporuje v Linuxu vše, co podporuje ve Windows. Ale obávám se, že už nemám důvod tento databázový systém používat, protože z něj zmizelo to, co v něm bylo oproti jiným produktům navíc. Proto se raději přikloním (podle účelu) k MySQL, PostgreSQL nebo Firebirdu.

       

Hodnocení: -

zatím nehodnoceno
        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

20.3.2005 14:26 jm
Rozbalit Rozbalit vše Hmm...
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Cely Software602 jde tak nejak do kytek, vcetne jejich 602Office = rebrandovany OO.org, co to proboha ma za smysl?!?!?!
Pavel Stárek avatar 21.3.2005 19:58 Pavel Stárek | skóre: 44 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm...
Smysl je jednoduchý (tedy alespoň dle mne): firma xyz zjistí, že se linux dá v dnešní době používat na desktopu, a tak si prostě vykrade (ukradne) zdrojáky GPL programu, přimastí si tam svoje loga nápisy a jiné podobné věci, vydá k tomu nějaký jakýsi popisek, který se zove uživatelská příručka a čeká, že jí všichni za ty peníze (1998 Kč) utrhají ruce. Jen by mě třeba zajímalo, kde jsou zdrojové kódy xyzOffice. A jen tak mimochodem, co mě vůbec zarazilo, že neexistuje varianta "pouze za registraci" jako u předchozích "Win Only" verzí té jejich office, protože do xyzOffice postavené na kompletně hotovém, naprogramovaném OSS řešení podle mne nedali ani korunu za vývoj, kdežto u těch Win verzí určitě ano. No ode mne ty peníze neuvidí, já mám ve FC2 OpenOffice.org svůj vlastní a zadarmo.
Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
Luk avatar 21.3.2005 21:00 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Hmm...

Trochu jsem to zkoumal (i když konkrétně 602Office jsem přímo v ruce neměl), a zjistil jsem následující:

  1. 602Office je podle všeho jen balík společně distribuovaných aplikací (Oo.org, 602SQL, ovladače,...). Do zdrojových kódů Oo.org nejspíš nesáhli (na screenshotech ani není taková změna vidět), takže v tom nebude problém. Jinak, pokud vím, Oo.org není pod GPL, ale pod LGPL.
  2. Zdá se mi, že za těch xxxx Kč člověk získá předkonfigurovaný balík aplikací, které by si mohl sestavit sám. 602SQL lze nekomerčně jednouživatelsky používat zdarma, ovladače lze také stáhnout. Kdo si dá tu práci se sestavením a konfigurací (a nebude to používat komerčně), získá balík bez placení.
  3. Že někdo prodává CD-ROM s instalací open-source produktu, je zcela v pořádku, pokud přitom neporuší licenci. Protože lze totéž získat zadarmo, nevidím v tom žádný problém (dokonce to může leckomu pomoci, protože si tím usnadní práci - i když u OpenOffice nebyla instalace nikdy těžká, na žádném OS).
Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.