Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 09:27
Výrazný úspěch zaznamenali vědci z univerzity v australském městě New Steppleton - podařilo se jim zprovoznit velmi minimalistickou verzi linuxového kernelu na počítači poháněném vzduchem.
Že počítače může pohánět elektřina, je snad každému jasné. Podstatně méně lidí ale ví, že mohou být také počítače hydraulické a pneumatické. Namísto elektrické energie zde funguje kapalina dodávaná čerpadly, resp. stlačený vzduch. Donedávna bylo použití počítačů složených z hydraulických a pneumatických logických členů omezeno pouze na jednoduché, předem připravené programy. To se ale mění...
Vědcům se podařilo sestavit plnohodnotný 32-bitový počítač, jehož procesor tvoří 15000 pneumatických členů, operační paměť má potom 800000 členů. Celý stroj zabere prostor odpovídající průměrnému pokoji v paneláku, pohání ho kompresor o výkonu 10 kW.
Protože rychlost operací není nijak závratné (cca 100 taktů/s), bylo nutné linuxové jádro optimalizovat jak objemově (samotné zabírá okolo 30 kB), tak operačně. Výsledkem je systém, na kterém lze bez problémů spouštět (kromě programů ve strojovém kódu) i speciální nenáročný kompilátor jazyka C, takže si lze zkompilovat céčkovské programy a následně je na pneumatickém počítači provozovat.
No není to nádherné? Podívejte se do kalendáře...
Protože už není 1. dubna, pozbývá příspěvek svoji platnost - tak zase za rok!
Tiskni
Sdílej:
Sovětské balistické rakety řídil mechanický počítač. Bylo to kvůli přečkání elektromagmetického pulzu po dopadu jaderné bomby. Paměť 100kB prý byla velká jako barák...
Ale linux na tom určitě neběhal
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.