Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 20:44
Protože se právní řády jednotlivých členských států podstatně liší (a mění se, zrovna například v ČR docela často),aneb praktický krok k tomu, aby se právní řády jednotlivých členských států harmonizovaly (a neměnily se v jednotlivých banánistánech, jako např. v ČR, tak často a podle lobbování nejnovější mafie u moci).
Řádné fungování vnitřního trhu vyžaduje v zájmu zlepšení předvídatelnosti výsledku sporů, jistoty ohledně rozhodného práva a volného pohybu soudních rozhodnutí, aby kolizní normy platné v členských státech určovaly stejný právní řád bez ohledu na zemi soudu, u kterého byla žaloba podána.A co se týče platnosti práva, tak nevím, i v tom vámi odkazovaném nařízení: 1) 1. Smlouva se řídí právem, které si strany zvolí. ... 4) a) smlouva o koupi zboží se řídí právem země, v níž má prodávající obvyklé bydliště; atd. Podle čeho usuzujete, že bude povinnost řídit se právním řádem země, v níž bydlí spotřebitel?
aneb praktický krok k tomu, aby se právní řády jednotlivých členských států harmonizovaly (a neměnily se v jednotlivých banánistánech, jako např. v ČR, tak často a podle lobbování nejnovější mafie u moci).Jenže vhodnějším postupem je nejdřív tyto právní řády (v dané oblasti) harmonizovat a až potom nařizovat povinnost, jejíž splnění je bez oné harmonizace velmi komplikované.
Podle čeho usuzujete, že bude povinnost řídit se právním řádem země, v níž bydlí spotřebitel?Z tohoto: (25) Spotřebitelé by měli být chráněni takovými předpisy země jejich obvyklého bydliště, od kterých se nelze smluvně odchýlit, za předpokladu, že spotřebitelská smlouva byla uzavřena s obchodníkem, který provozuje svou podnikatelskou nebo profesionální činnost v této konkrétní zemi. Stejná ochrana by měla být zaručena, jestliže obchodník, pokud neprovozuje svou podnikatelskou nebo profesionální činnost v zemi, v níž má spotřebitel své obvyklé bydliště, nějakým způsobem zaměřuje svou činnost na tuto zemi nebo na několik zemí včetně této země a smlouva je uzavřena jako výsledek této činnosti. A nově to bude zřejmě tak, že obchodník bude povinně muset zaměřovat svou činnost na několik zemí (rozuměj: všech 27 členských států) a proto bude muset ustanovení vyhovět. Říkám „zřejmě“, protože jsem si zatím nemohl přečíst schválenou podobu směrnice (resp. ani původní návrh) a vycházím jen z tiskové zprávy Zuzany Roithové a z dalších informací z médií.
A nově to bude zřejmě tak, že obchodník bude povinně muset zaměřovat svou činnost na několik zemí (rozuměj: všech 27 členských států) a proto bude muset ustanovení vyhovět.Tohle me prijde jako interpretace pritazena za vlasy - lokalni obchodnik, ktery by jinak ani nedodaval do ciziny a ma webove stranky jen ve svem jazyce, se evidentne zameruje jen na jednu (lokalni) zemi, neni tedy duvod, aby se na to vztahoval prislusny bod.
Ja bych ho interpretoval tak, ze je povinnen se ridit pravem zeme zakaznika v takovem pripade, kdyz se pri poskytovani zbozi ci sluzeb na danou zem zameruje (tedy napr. inzeruje tam, ma webove stranky ci katalog pro danou zem ...).Jenže pokud by to bylo takhle, tak by to nemělo logiku. Jak by pak spotřebitel poznal, že zrovna ten konkrétní e-shop, kde si chce objednat zboží, se "zaměřuje na danou zemi" a měl by tedy postupovat podle práva v zemi spotřebitele?
Já nikde žádnou takovou povinnost nevidím. Myslím, že vaše interpretace je až moc horlivá (taková ta českoeurohujerská, ale je možné, že právě takhle si to budou vykládat i čeští byrokrati, navzdory tomu, že to stojí hodně práce a vyžaduje bujnou fantazii).aneb praktický krok k tomu, aby se právní řády jednotlivých členských států harmonizovaly (a neměnily se v jednotlivých banánistánech, jako např. v ČR, tak často a podle lobbování nejnovější mafie u moci).Jenže vhodnějším postupem je nejdřív tyto právní řády (v dané oblasti) harmonizovat a až potom nařizovat povinnost, jejíž splnění je bez oné harmonizace velmi komplikované.
Všiml jste si, že citujete souhrn důvodů z předmluvy a nikoliv vlastní nařízení (začíná na str. 10)?Podle čeho usuzujete, že bude povinnost řídit se právním řádem země, v níž bydlí spotřebitel?Z tohoto: (25) Spotřebitelé by měli být chráněni takovými předpisy země jejich obvyklého bydliště, od kterých se nelze smluvně odchýlit, za předpokladu, že spotřebitelská smlouva byla uzavřena s obchodníkem, který provozuje svou podnikatelskou nebo profesionální činnost v této konkrétní zemi. Stejná ochrana by měla být zaručena, jestliže obchodník, pokud neprovozuje svou podnikatelskou nebo profesionální činnost v zemi, v níž má spotřebitel své obvyklé bydliště, nějakým způsobem zaměřuje svou činnost na tuto zemi nebo na několik zemí včetně této země a smlouva je uzavřena jako výsledek této činnosti.
A nově to bude zřejmě tak, že obchodník bude povinně muset zaměřovat svou činnost na několik zemí (rozuměj: všech 27 členských států) a proto bude muset ustanovení vyhovět.Zkuste tuhle svou fantazii najít v samotném nařízení. V tom je naopak to, co jsem citoval výše. Hm, tak jestli takovýmhle způsobem interpretuje evropskou legislativu i české (a jakékoliv národní úřednictvo), tak není divu, jaký je ta EU proklatý ďábel...
Všiml jste si, že citujete souhrn důvodů z předmluvy a nikoliv vlastní nařízení (začíná na str. 10)?Pokud bych měl citovat přímo článek 6 vlastního nařízení, bylo by textu mnohem více. Vzhledem k tomu, že citát z předmluvy je názornější a přitom bez újmy na kvalitě přenosu informace, použil jsem ho.
Ale článek 6 nestanoví to, to vy interpretujete. Řídit se právem země, kde bydlí spotřebitel, je omezeno:Všiml jste si, že citujete souhrn důvodů z předmluvy a nikoliv vlastní nařízení (začíná na str. 10)?Pokud bych měl citovat přímo článek 6 vlastního nařízení, bylo by textu mnohem více. Vzhledem k tomu, že citát z předmluvy je názornější a přitom bez újmy na kvalitě přenosu informace, použil jsem ho.
pokud: a) obchodník provozuje svou profesionální nebo podnikatelskou činnost v zemi, kde má spotřebitel své obvyklé bydliště, nebo b) se jakýmkoli způsobem taková činnost na tuto zemi nebo na několik zemí včetně této země zaměřujeZřejmě máte na mysli b), že by automaticky platilo, že pokud jsem vám ochoten odeslat ze země A do země B nakoupený produkt, tak že se "zaměřuji na tuto zemi", což nikde řečeno není. Navíc je tu hned odstavec 2:
2. Bez ohledu na odstavec 1 si mohou strany zvolit v souladu s článkem 3 právo rozhodné pro smlouvu, která splňuje podmínky odstavce 1.
(čl. 3: "1. Smlouva se řídí právem, které si strany zvolí...")a odstavec 3:
3. Pokud nejsou splněny podmínky uvedené v odst. 1 písm. a) nebo b), určí se právo rozhodné pro smlouvu mezi spotřebitelem a obchodníkem podle článků 3 a 4.viz zvláště čl. 4 (zejm. odst. 2):
2. Pokud se na smlouvu nevztahuje odstavec 1 nebo pokud by se na prvky smlouvy vztahovalo více než jedno z písmen a) až h) odstavce 1, řídí se smlouva právem země, v níž má strana, která je povinna poskytnout plnění charakteristické pro smlouvu, své obvyklé bydliště.Čili nařízení (k tomu ještě výslovně upravující kolize právních řádů!) nestanoví obecně povinnost obchodníka řídit se právem země spotřebitele, ale poměrně dost jednoznačně chce zabránit případům, kdy si obchodník přenese své bydliště (sídlo) do místa, kde je to pro něj právně nejvýhodnější (kde je postavení jeho zákazníka nejslabší), bez ohledu na to, kde svůj prodej podniká, a využije toho, že zákazníci o tom nebudou vědět (protože neumožní zákazníkovi souhlas s volbou práva podle čl. 3) a bude provozovat v zemi spotřebitele pouze filiálku s tím, že se ale řídí právem země svého sídla. Ostatně vaše intepretace by vedla k daleko horším absurditám, než je udržování 27 různých obchodních podmínek. Co takhle povinnost označovat produkty etiketami a jinými informacemi a návody k použití v jazyce země spotřebitele? Atd. Právo spotřebitelů na dodání zboží či služeb do každého členského státu při nákupu on-line přece nezahrnuje automaticky splnění podmínek prodeje (podnikání) v tom státě!
Nemuzu se zbavit pocitu, ze EU nam nabobtnala z neceho (minimalne potencialne) skveleho do neceho, co se skvelym jevi jenom navenek.Orgány EU se přece starají, abychom se nezabíjeli
Veškeré náklady na vrácení zboží při reklamaci zboží bude nově hradit prodejce, pokud hodnota zboží přesáhne 1000 Kč.Např. toto je celkem hodně velký problém.
dneska je to samá buzna, blbeček, plešoun a plochonoháč...a taky fašoun, ti by se taky neměli množit.
...a taky fašoun, ti by se taky neměli množit.Nechápu, proč naznačujete, že se jedná o fašistu.
asi bych to nechal jak je. Jak jsem se na to jen tak díval tak je to celkem hodně velký bič pro menší prodejce.Jako je "celkem hodně velký" problém §598 občanského zákoníku? ("Kupující má právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním práv z odpovědnosti za vady.")Veškeré náklady na vrácení zboží při reklamaci zboží bude nově hradit prodejce, pokud hodnota zboží přesáhne 1000 Kč.Např. toto je celkem hodně velký problém.
musel poskytovat zboží či služby do všech států EU, a to vždy podle právního řádu cílové zeměNeskutečně se mi navalilo, to je hnus! Kde a Kam budu službu poskytovat si vybírám podle toho, jak to bude pro mně výhodné! Prosil bych zastánce neomarxismu a dnešní EU aby s k tomuto v hojném počtu vyjádřili a napsali nám, jak je to super!
Trh prestava byt svobodnou smenou vyhodnou pro obe stranySamozrejme, nejlepsi je svobodne uzavrit s vyrobcem HW smlouvu, ze ji nesmi nabizet s jinym OS
a svobodně kupovat hardware z OS který tam nechci a potom to hnát po soudech ...
Vzdycky totiz byla moznost "nevolit"Teoreticky ano, ale ve skutečnosti to bylo asi stejně svobodné, jako možnost nepracovat. Kdo nepracoval, mohl být celkem snadno odsouzen a uvězněn za příživnictví. Kdo nešel k volbám, měl u aparátu vroubek a ten se pak uplatnil třeba v případě, že se rozhodovalo o přijetí dítěte na školu.
Ale vsechny tvoje omyly plynou z pojmoveho chaosu. Nevis, co je trh, svoboda,Hmm, zase jeden, kdo zije v predstave ze jeho pojeti a definice pojmu jsou ty jedine spravne.
Nicmene ty moje jsem nevymyslel ja a jsou bezesporne logicky odvozene od realityNo v tom je prave ten problem. 'bezesporne odvozene od reality' je nesmysl, odvozeni lze delat leda z nejake sady axiomu, ktera uz je sama o sobe zcela vymyslena a ac si o ni autor mozna myslel, ze vychazi z reality, ale typicky je derava jak reseto. Proto take vsechny prirodni vedy [*] opustily (pokud ho kdy vubec zastavaly) ciste deduktivni pristup a kombinuji dedukci s empirikcym poznanim. Tak slozite myslenkove koncepty jako svoboda ci spravedlnost lze tezko, pri soucasnem stavu naseho poznani, shrnout do nejake strucne a bezesporne definice a doufat, ze ta definice ty koncepty vystihne presne. A bez toho, aby ty definice byly presne, je mozne s nimi logikou pracovat jen opatrne, s vedomim, ze logicke zavery nemusi byt pravdive a jejich rozpor s realitou neni chyba reality, ale chyba tech definic. [*] Matematika je ciste deduktivni, ale taky to spis neni prirodni veda. Neklade si za cil tvrdit, ze sama o sobe se vyjadruje o realnem svete.
odvozeni lze delat leda z nejake sady axiomu, ktera uz je sama o sobe zcela vymyslenaI kdyz tedy, co jsem videl podobne systemy (napr. Aynrandismus), tak vetsinou vetsi problem byl v odvozovani, ktere k (matematicky pojate) logice melo dost daleko, ac se tak tvarilo.
Zkratka a dobre, nedavno jsem shanel neco na pomezi notebooku a netbooku. Sehnat tu nas bez widli nelze. Tecka. Shanel jsem pred par lety (kdyz zacinaly netbooky). Zatimco prvni verze sla koupit s Linuxem, dalsi jiz ne, MS si to jiz osefoval "svobodnymi" smlouvamiono se dá něco i sehnat, ale když se na to člověk podívá blíže, tak HW konfigurace pro Linux má horší konfiguraci než verze s Windows. Hledal jsem od HP nějaký notebook, kde by byl Linux a vždy jsem narazil na nižší výkon a někdy i horší cenu než měl ten model s Widlema. Např. ty jejich netbooky kde byl 3G modul byly určené jen pro Widle a když jsem se tehdy ptal na verzi s Linuxem tak mi bylo řečeno, že o ni neví a neví zda se bude sem k nám dodávat (přitom HP v Německu ten model s Linuxem mělo). Má to své ale, záruka, reklamace apod.
hlavně menší obchody mohou mít problém s tím, aby poskytovali 27 různých verzí obchodních podmínek (resp. alespoň jejich částí) podle právních řádů všech členských států.Napr. bude musieť mať obchod v štátnom jazyku tej krajiny, ktorá vyžaduje používanie štátneho jazyka (ak má dostatočne dementný jazykový zákon - ako napr.SR).
Vezme se navrh usneseni (pro jistotu se zdurazni, ze konecnou verzi autor nema k dispozici), vytrhne se cast (nejlepe odnekud z oduvodneni nebo z predmluvy), dezinterpretuje ... a ejhle, klacek na zlou EU je na svete.Špatně pochopeno. Nepovažuji EU za zlou (kdo čte oba mé blogy delší dobu, tak ví, že nejen kritizuji, ale i chválím), pouze kritizuji ty věci, kde vidím problémy.
Nejvic mi na tom vadi, ze ta filipika je zamerena proti pi Roithove, ktera jako jedna z mala nasich zatupcu v EP dela alespon obcas neco uzitecneho.Proti paní Roithové to vůbec není zaměřeno. Opět špatné pochopení...
Impulsem k tomu je fakt, že někteří prodejci a poskytovatelé služeb nezasílají své zboží (či neposkytují služby) například do Česka a připravují tím obyvatele Česka o možnost jejich nabídku využívat.Hm, tak to ale nebude právními úpravami, ale spíš tím, že se obchodníkům nechce posílat zboží do nějakého východního Banánistánu, např. kvůli nevyřešeným přeshraničním platbám, kvůli krádežím zásilek (vychcanosti reklamovat nedodání produktu i když dodán byl - bavte se pak jako malý obchodníček s Českou poštou o důkazech)... zkrátka kvůli špatné pověsti Divokého Východu. Soudím tak z toho, že ti obchodníci, kteří jsou dostatečně silní, aby si v případě českého bordelu sjednali nápravu, anebo ti, kteří ještě nemají žádné špatné zkušenosti, do Česka normálně posílají. Asi nejsem sám, kdo běžně v zahraničních e-shopech nakupuje, pravda, jen v těch, kde si to risknou. Problém tedy nebude v legislativě EU, ale v té naší české pověsti (kultuře), případně v tom, aby byla pro zahraniční obchodníky (ale na druhou stranu i české spotřebitele) nějaká právní jistota. Tu se právě zmíněné nařízení snaží řešit, takže skutečně nechápu, o co vám jde. Žádný obchodník se při zásilkovém prodeji nemusí řídit předpisy pro prodej zboží v tom státě, kam svoje zboží zákazníkovi posílá. Ani teď, ani v budoucnu. Nevím, kde jste tohle svoje tvrzení vzal. Možná máte nějaké právní výklady, možná nějaké praktické zkušenosti... Ale z těch dokumentů, na které tu odkazujete, to zkrátka nevyplývá.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.