Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 17:35
Je podle vás v pořádku, když vás váš zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli vašemu politickému smýšlení?
Smí dnes lidé mít odlišné či protichůdné politické smýšlení oproti státem a zákony definujícími?
Je přípustné postihovat politický názor?
Tiskni
Sdílej:
Kvalita soudnictví a délka souzení je věc druhá.Spíš bych viděl jiný vývoj. Zaměstnavatel toho nácka vyhodil, protože cítil silný "společenský" (čti mediální) tlak tímto směrem. Samozřejmě že tím porušil zákony. Pokud policajt není blbej, dohodne se okamžitě na mimosoudním vyrovnání (řekněme odstupné ve výši platu za dva roky), to mu poté co podepíše doložku že o tom nebude mluvit dají, a vyjde z toho reálně jako vítěz.
Pokud je cilem toho slova utok proti pravum ostatnich, tak ano. Vcetne treba pomluv, prekrucovani pravdy, vymazavani mozku atd.A posuzovat to bude kdo?
To, ze vas mozek neni schopen tohle pojmout, je vas problem, o politice uz konkretne s vami neminim diskutovat, nezbyva, nez si prat, nez aby jste casem ze sveho "narodniho" radikalismu vyrostl.Plně si uvědomuji, že na světě žijí lidé, kteří považuji nacionalismus za přežitek a nelibě nesou, když jej někdo prosazuje. Nicméně nechápu, jakou má souvislost můj nacionalismus s tímto tématem. Klidně jste mohl napsat třeba takovouto větu: „To, ze vas mozek neni schopen tohle pojmout, je vas problem, o politice uz konkretne s vami neminim diskutovat, jelikož vaše vlasy mají hnědou barvu.”
A posuzovat to bude kdo?To, ze to nejste schopen posoudit vy, neznamena, ze to nemuzou posoudit jini. A dokonce dost objektivne. Lidska zrizeni nejsou dokonala, ale absolutni svoboda projevu vede k cire anarchii a rozpadu spolecnosti.
Plně si uvědomuji, že na světě žijí lidé, kteří považuji nacionalismus za přežitek a nelibě nesou, když jej někdo prosazuje. Nicméně nechápu, jakou má souvislost můj nacionalismus s tímto tématem. Klidně jste mohl napsat třeba takovouto větu: „To, ze vas mozek neni schopen tohle pojmout, je vas problem, o politice uz konkretne s vami neminim diskutovat, jelikož vaše vlasy mají hnědou barvu.”Nemam problem diskutovat s lidmi opacnych nazoru, ale musi byt schopni diskutovat a chapat siri diskuze. Dokonce diskuze mam velice v oblibe a primo se v nich vyzivam, umoznuji mi tribit sve vlastni nazory a podrobovat je realite. Nemam problem s nacionalnim citenim, sam jsem hrdy na to, ze jsem Cech, ale nestavim na tom svuj politicky nazor, protoze to je zcestny program. Proste mam jen problem s krajnimi zaslepenci, protoze diskuze s nimi se podoba pouze dvema monologum.
To, ze to nejste schopen posoudit vy, neznamena, ze to nemuzou posoudit jini. A dokonce dost objektivne. Lidska zrizeni nejsou dokonala, ale absolutni svoboda projevu vede k cire anarchii a rozpadu spolecnosti.Mně se nelíbí, když vedle sebe stavíte pomluvy (urážky na cti), které lze podle mě celkem objektivně posuzovat. (Třeba podle toho, jestli má pomlouvající pro svá tvrzení nějaké důkazy.) Ty další dvě věci není podle mě možné vždy objektivně posoudit. Překrucování pravdy a vymývání mozků může být cokoliv, např. úmyslně zkreslený výklad nějaké události, nebo třeba popírání holokaustu. To, že by absolutní svoboda projevu mohla vést k anarchii, se mi nějak nezdá.
Nemam problem diskutovat s lidmi opacnych nazoru, ale musi byt schopni diskutovat a chapat siri diskuze.To chápu.
Jednou z prvních intrik Československa proti sousedům bylo získání územních výhod na úkor Polska. Mírová smlouva s Rakouskem, smlouva ze St. Germain en Laye, stanovila, že osud Těšínska, Spiše a Oravy bude rozhodnut plebiscitem. Místo plebiscitu byla 10.7.1920 svolána do Spa vyslanecká konference, která dosáhla souhlasu Polska - v té době bojujícího zoufale o svou existenci na život a na smrt s Rudou armádou pod velením Tuchačevského a potřebujícího nutně získat příslib vojenské pomoci - s řešením, k němuž konference sama dojde. A to byla příležitost pro Beneše. Za pouhých osmnáct dní konference, obelhaná Benešem v otázce národnostního složení, přidělila větší části Těšínska, Spiše a Oravy Československu. V oblastech Spiše a Oravy připadlo do ČSR 45 tisíc Poláků, 24 tisíc zůstalo na polském území. V oblasti Těšína to bylo ještě markantnější: 140 tisíc Poláků pohltila ČSR a jen 84 tisíc zůstalo na území polském.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Můžou občané ČR, po 17 letech od pádu komunismu, projevit svobodně a bez obav svůj politický názor? (Na cokoliv)
Ano můžou.
Je podle vás v pořádku, když vás váš zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli vašemu politickému smýšlení?
Ne není to v pořádku. Otázkou je jak se to ten zaměstnavatel dozví. Pokud šéf uvidí své zaměstnance jak se baví o politice, tak je má vyhodit za hrubé porušení pracovní kázně, protože kecaj a nedělaj.
Nemůžou.Ano můžou.
§ 165 Schvalování trestného činu
(1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím
svobody až na jeden rok.
(2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas
a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo
b) na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.
Tak nějak nechápu, co těmi dotazy sledujete...
Je podle vás v pořádku, když vás váš zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli vašemu politickému smýšlení?
Zaměstnavatel vás pro vaše politické smýšlení propustit nemůže. Zaměstnavatel s vámi může rozvázat pracovní poměr ("propustit vás") výhradně na základě některého z důvodů taxativně definovaného v zákoníku práce, nijak jinak to udělat nejde, právo to nepřipouští. Na vaši otázku proto nedokážu odpovědět - neumím posoudit, zda je v pořádku něco, co nemůže nastat.
Smí dnes lidé mít odlišné či protichůdné politické smýšlení oproti státem a zákony definujícími?
Neexistuje žádná právní norma, která by upravovala, definovala či jinak popisovala politické smýšlení. Stát ani zákon tedy žádné politické smýšlení nedefinují. ("Stát" dokonce ani nic takového dělat nemůže, protože "stát" není něco, co by mohlo cokoliv udělat.) Na vaši otázku proto nedokážu odpovědět - nevím, zda se smí dělat něco v rozporu s něčím, co neexistuje.
Je přípustné postihovat politický názor?
Politický názor jaksi za nic postihnout nelze, takže ta formulace postrádá smysl. Pokud se ovšem ptáte, zda je přípustné někoho postihovat za politický názor, tak to samozřejmě přípustné je. Například váš politický názor mohu považovat za zcela nesmyslný a mohu vás za něj postihnout tím, že vás budu okázale ignorovat.
Zaměstnavatel vás pro vaše politické smýšlení propustit nemůže.
MUZE je to jeho svobodne rozhodnuti a pravo zvolit si vlastni kriteria pro vyber zamestnancu. Zakonik prace 46 odstavec 1 pismeno f
Neexistuje žádná právní norma, která by upravovala, definovala či jinak popisovala politické smýšlení.
A co treba listina zakladnich lidskych prav a svobod ta neni pravni normou???Politický názor jaksi za nic postihnout nelze, takže ta formulace postrádá smysl.Predctete si jeste jednou trestni zakonik soucasna pravni praxe sice nikoho nepostihuje ale skuste otevrene hlasat nebo propagovat symboly komunismu. Pokuta je taky formou postihu.
budete se divit ale zijeme v demokraticke zemi kde ustava povazuje za zakladni pilire pravo na vlastni nazor a svobodny projev.
Tomu se divit nebudu a nedivím, myslím si totiž to samé.
MUZE je to jeho svobodne rozhodnuti a pravo zvolit si vlastni kriteria pro vyber zamestnancu. Zakonik prace 46 odstavec 1 pismeno f
Ani v písmenu f ani v žádném jiném písmenu onoho odstavce vskutku nevidím nic o propuštění z důvodu politického smýšlení. A protože celý odstavec začíná větou "Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z těchto důvodů:", logicky mi z toho vyplývá, že pro politické smýšlení výpověd dát nelze. Kritéria pro výběr zaměstnanců s touto debatou nesouvisí - my se bavíme o propouštění.
A co treba listina zakladnich lidskych prav a svobod ta neni pravni normou???
Ve zmíněné listině se v čl. 3 odst. 1 praví pouze, že "Základní práva a svobody se zaručují všem bez rozdílu ... politického či jiného smýšlení..." Druhý oddíl pak stanoví Politická práva a je tam toho docela dost. Nicméně, politické smýšlení není touto normou nijak definováno nebo vymezeno! A to je to, co se snažím říct - že původní formulace "politické smýšlení jiné než zákonem definované" je hovadina, protože zákon žádné politické smýšlení nedefinuje, taxativně nevyjmenovává, jak je možno smýšlet, ani nic podobného.
...skuste otevrene hlasat nebo propagovat symboly komunismu.
To bych musel být blbej, protože tato činnost je protizákonná, stejně jako propagace symbolů fašismu nebo prznění nevinňátek. Rozlišujte ale mezi politickým názorem a jeho projevy!
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.