Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 03:25

Opera - týdení build 181 a jiné pohádky

30.3.2006 09:57 | Přečteno: 1129× | Za vším hledej Linux | poslední úprava: 30.3.2006 14:58

Opera je můj hlavní browser, především pro svého mailového klienta, ale také mnoho dalších vychytávek. Neříkám že by je jiné prohlížeče neměly také, ovšem komfort je komfort.

Vyhovuje mi například samostaný vyhledávací a adresový řádek pro každé okno - tedy přesněji spíš to co se jinde nazývá panel. Enormě mne totiž prudí u Firefoxu, že předtím než zkopíruji link nebo nějaký text přes myšku, musím stávající obsah smazat. (Jinak se mi to přilepí ke stávajícímu obsahu)

Další drobností která zpříjemňuje život, je "bloček" na poznámky. Na rozdíl od nejrůznějších "sticky" aplikací se mi totiž neválí na ploše tlupa oken. Svižné fulltextové prohledávání všech položek považuji za samozřejmost.

Ovšem jedna věc mi vadí a dosud jsem ji nelousknul - třeba mi někdo poradí.. Používám totiž 64bitovou distribuci - momentálně jsem sklonil hlavu a nainstaloval Ubuntu Dapper (proč, to by bylo na samostatný zápis) - a z nějakého mě záhadného důvodu v Opeře nefungují mrtvé klávesy (psaní nabodeníček - hotové znaky jsou bezproblémové). Všude jinde to funguje správně. Dokonce když napíšu potřebný znak kdekoliv jinde a překopíruji ho přes myš, není problém. Tuším že zádrhel bude někde v Bermudském trojúhelníku mezi nastavením klávesnice, Qt3 a zadanými parametry při spouštění, protože ta Opera je původně kompilovaná pro i386.

Ale už k tomu buildu 181. Otazníček na abclinuxu.cz už přestal dělat problém od buildu 145 - asi tam byla předtím nějaká trapná chybka. Že se mi nezobrazovaly u mailů Předměty a čas, bylo nejspíš blbě nastavenými, nebo chybějícími fonty. Vzhledem k tomu že jsem přeinstaloval na Dapper, kde to problém nedělá, tak nevím, protože tam stejná verze (build 145) tento problém neměla. Co mne u bildu 181 zpočátku vyděsilo, bylo umístění tlačítka pro Widgety. V horní liště bych ho fakt nečekal. Navíc jsem nějak nepochopil jak to má vlastně fungovat - překryje mi to celou plochu.. ..a nic -rozhodně to teda nefunguje tak jak fungovalo minule. Zaznamenal jsem také problém s některými e-maily. Ne takový že by to padalo, jako u starších buildů, ale v některých případech se příloha prostě nezobrazí, ani nenabídne ke stažení. Paradoxně, poté co jsem si týž mail přeposlal, tak to funguje jak má.

Pěkná je práce s historií navštívených stránek. Lze je přeskupovat podle adres, času i toho jak je to dávno co byl odkaz naposledy navštíven (samozřejmě opět funguje fulltext)

Bezpochyby je v tomto buildu ještě řada jiných změn, ale zase tak moc do toho nevrtám, a řada z nich mi přijde natolik samozřejmá, že si jich ani nevšimnu.

Jak nainstalovat poslední Operu do systému s deb balíčky

Upozorňuji, že následující čtení není pro sralbotky co se klepou o svá data

Informace (a linky na poslední buildy) můžete najít na stránce http://www.klatovsko.cz/www/j353840/opera/cz.htm

Tento postup lze pochopitelně použít i na jiné binární balíky. Je nutný, pokud chcete mít software nainstalovaný přes správce instalačních balíčků, protože balíček pro architekturu i386 na amd64 přímo NENAINSTALUJETE.

A na závěr ještě dovětek..

Jak řešit chybějící knihovny.

Nejprve si musím vypátrat binární soubor. Obvykle na to používám příkazy "whereis","ls -al" a "file"

Pak aplikuji příkaz "ldd", kterému předám cestu k binárnímu souboru. V případě že binárce něco chybí, tak mi to vypíše.

Pak se nejdříve v systému kouknu, jestli něco podobného už někde není, pokud jo, zjistím k jakému to patří balíku. Pro některé aplikace které jsou původně pro i386, jsou v Ubuntu přímo balíky s potřebnými knihovnami. Pokud v nich však potřebná knihovna není, pohledám na internetu příslušný balík, přes "mc" z něj hledanou knihovnu vykuchám a nakopíruji tam kde ji aplikace nejspíš hledá (Ubuntu má na ně adresář /lib32, Debianu /emul

Post Scriptum: Děkuji Lynn za tip. problém s psaním nabodeníček opravdu vyřešilo nainstalování staticky linkované verze "static"

HA! tak ještě k widgetům.. tak to tlačítko pro widgety není součástí horní lišty, jak jsem si mylně myslel, ale přilepilo se mi k hornímu panelu (okraji plochy?). Ovšem chování se mi pranic nelíbí. Widgety se mi zobrazí po kliknutí na to tlačítko, jenže mi to jejich "plátno" překryje celou plochu. Po dalším kliknutí se zase vše skryje. Předtím to sice plavalo volně v prostoru a vypadalo ohavně, nicméně z mého pohledu fungovalo lépe.

A ještě něco. Nevím sice proč, ale tenhle poslední build už mi asi dvakrát celkem bez příčiny spadnul. Naštěstí to není problém spustit tam kde přestal, tak to neřeším.

       

Hodnocení: 83 %

        špatnédobré        

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Nástroje: Začni sledovat (0) ?Zašle upozornění na váš email při vložení nového komentáře. , Tisk

Vložit další komentář

30.3.2006 10:28 medulin | skóre: 31 | blog: medulin | ČR
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mam taky tuto verzi a mam problem s psanim ť, Opera to pise jako ˇt. Podobne to bylo i v jine verzi, pomohlo nainstalovat verzi balicku static. V teto verzi jsem to jeste nezkousel. Pokud mam povolene pluginy, tak na nekterych strankach Opera spadne. Jinak se mi zda tato verze o dost rychlejsi nez 8.52 kterou jsem pouzival predtim.
Luk avatar 30.3.2006 18:30 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Pod RHEL 4 to dělaly i předchozí verze (a myslím, že pod RHEL 3 také). Jestli to static nedělá, vypadá to na nějaký problém ve vztahu ke Qt, i když KDE aplikace tento problém nemají.
Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
30.3.2006 10:44 Lynn | skóre: 16 | blog: hell | Němčice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Nejde psat ň ó
Psaní českých znaků ˇn ˇd ˇt v Opeře 8.02 pod Linuxem
již obligátní problémek ;-) Spíš než klatovsko... doporučuji sledovat přímo DesktopTeam, případně fóra na operacesky.net a my.opera.com
To je síla televize...
30.3.2006 12:25 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Je tenhle bug nahlášen?
Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
31.3.2006 09:10 Lynn | skóre: 16 | blog: hell | Němčice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Kdo ví, já hlásím jen bugy opery, kdežto tohle je bug QT (a to jen nějakých verzí) - na debianu s tím problém nemám
To je síla televize...
30.3.2006 19:14 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Mňě ťó fuňgújé... :-) Gentoo, latest build.
30.3.2006 13:02 právě nejsem k dispozici | skóre: 2 | blog: Na odpočinku
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Mimochodem, to otevírání URL a hledaného výrazu v samostatném panelu řeší rozšíření jménem Tab Mix Plus (pokud jsem správně pochopil onen stesk).
30.3.2006 14:18 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Ne tak docela. Jde mi především o dialog pro vyhledávání přes google. Jeho obsah zůstává zachován s tímto rozšířením.
30.3.2006 15:01 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
Pri kopirovani odkazu v MF neklikej do adresniho radku ale do samotneho okna. Samo to funguje i v Konqueroru, ktery zase pouzivam ja :)
Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
30.3.2006 16:27 zdenek-hbr | skóre: 10 | blog: .
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Odpovědět | Sbalit | Link | Blokovat | Admin
ten balicek jde i na jinou architekturu normalne nainstalovat pres dpkg

dpkg --force-all -i opera-i386.deb
31.3.2006 09:09 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
Rozbalit Rozbalit vše Re: Opera - týdení build 181 a jiné pohádky
Pravda je to jen napůl. Synaptic ti ho pak může označit za problémový balíček (kvůli problémovým závislostem), a další aktualizace nedovolí, dokud nevyřešíš problém.

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.