Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 00:06
Nový proces pro každý request se vytváří právě u suexec.Tak to fakt ne. Možná se bavíme každý o něčem jiném - já mluvím o nastavení, kdy apache přes suexec spustí program a ten pak běží jako FastCGI server.
Jinak může proces Apache vyřídit prakticky libovolný počet požadavkůPravda, tohle jsem si zaměnil s CGI - co koukám do dokumentace, tak i prefork režim nechá jeden (pod)proces vyřídit víc požadavků.
Další věcí je, že suexec se týká jen toho, co se po Apachem spouští, kdežto mpm_itk se vztahuje na všechno včetně samotných funkcí Apache.To je pravda, na druhou stranu ty samotné funkce Apache toho neřeší tolik - přijmout navázané spojení, otevřít soubor, načíst soubor, poslat obsah do toho spojení - na tom není moc co zkazit a i tak se to děje pod neprivilegovaným uživatelem. Za poslední roky přitom nevím o nějaké chybě, která by v tomhle režimu umožňovala vykonat cizí kód nebo aspoň přistoupit k cizím datům.
já mluvím o nastavení, kdy apache přes suexec spustí program a ten pak běží jako FastCGI serverTo už je ale trochu něco jiného. Samotný suexec se chová tak, jak jsem popsal.
i prefork režim nechá jeden (pod)proces vyřídit víc požadavkůMůže jich vyřídit libovolné množství, pokud se Apache tak nastaví. Při běhu pod více uživateli je tam samozřejmě ten problém, který jsem zmínil. Pokud je k dispozici dost paměti, dá se limit na procesy Apache nastavit vysoko (totéž počet flákajících se procesů, aby je to neukončovalo) a nevzniká zpoždění tím, že by se vytvářely nové procesy.
To je pravda, na druhou stranu ty samotné funkce Apache toho neřeší tolik - přijmout navázané spojení, otevřít soubor, načíst soubor, poslat obsah do toho spojení - na tom není moc co zkazit a i tak se to děje pod neprivilegovaným uživatelem.Jenže řeč byla o WebDAV, z toho celou dobu vycházím.
Tedy namísto jednoduchého řešení typu mpm-itk, kdy celá obsluha probíhá pod příslušným uid/gid, zvolíme komplikovanéVáš názor, nic jiného.
(a tedy potenciálně děravé),FUD, navíc vycházející z nepravdivého předpokladu
dost možná ještě méně výkonné řešení.Tak jsem si to lehce otestoval - výchozí instalace Apache, statický obsah (stránka s It works) na localhostu s prefork + itk vs. event nebo worker. Worker cca 6000 req/s, prefork 1000 req/s.
Nevím, jak takovou prasárnu může vůbec někdo vychvalovat.Asi to bude někdo, komu nastavení suexec nedělá problémy a výsledek bez problémů funguje. Ten někdo se možná podíval do zdrojáku suexec, který je pochopitelný a je z něj naprosto jasně vidět, co to dělá a proč.
Tak jsem si to lehce otestoval - výchozí instalace Apache, statický obsah (stránka s It works) na localhostu s prefork + itk vs. event nebo worker. Worker cca 6000 req/s, prefork 1000 req/s.To je ale zjevně něco úplně jiného, než o čem tu je řeč. Worker a event nezajistí samy o sobě separaci uživatelů (třeba pro WebDAV, o kterém je tu řeč od počátku), takže tohle porovnání výkonu je nesmysl. Srovnává se nesrovnatelné.
Worker a event nezajistí samy o sobě separaci uživatelůAno, to je mi známo, goto #1, první věta. Kdyby ten webserver byl jenom osobní datové úložiště (tak, jak ho popisuje autor blogu), tak fajn. Na takovém serveru nebude velký provoz. Jenže v konfiguraci, kdy je Apache primárně webserver (čti server poskytující webové stránky webovým prohlížečům, goto #1, druhá věta), už je to něco jiného - tam si pomalý prefork nemůžu dovolit, což potvrzuje i to srovnání. Jasně, separaci uživatelů worker ani event nezajistí, takže WebDAV je ze hry venku a jsem odkázaný na FTP, SFTP apod.
Worker a event nezajistí samy o sobě separaci uživatelů (třeba pro WebDAV, o kterém je tu řeč od počátku), takže tohle porovnání výkonu je nesmysl. Srovnává se nesrovnatelné.+1
Jinak základní podporu pro WebDAV je možné poměrně jednoduše zbastlit i v PHP a to dokonce tak, že jedno URL při přístupem přes normální prohlížeč ukáže nějakou "sexy" stránku např. s výpisem adresáře a přitom přes stejné URL je to dostupné přes WebDAV...Nebo použijete standardní moduly pro Apache, které udělají totéž
No nekteri z nas ten WebDAV na FELu museli pouzivat jako studenti, a ze by to byla tak super vec, to mi uplne neprislo.O WebDAV, který jsem provozoval já jde asi těžko. Bylo to čistě provizorní řešení, určené ke sdílení souborů v rámci jedné pracovní skupiny a konfigurace byla vskutku jen základní. Pravděpodobně jde asi o řešení, které bylo donedávna provozované na Katedře počítačů. Podle toho co mi o něm sdělil kolega byl největší zádrhel ve zbytečně komplikovaném URL a v tom k čemu byl tento sdílený prostor určen. Nefungovalo to tak, že by měl každý student jeden adresář dostupný přes WebDAV, do kterého by si ukládal svoje soubory, ale zakládal se mu adresář extra pro každý předmět. S tím, že tento adresář byl určen pouze pro odevzdávání souborů souvisejících s předmětem. A jelikož vyučující předmětu k nim musel mít také přístup, tak z toho plynul onen oser s konfigurací práv. A s tím vcelku souhlasím, že to musel být opruz, protože WebDAV nějaké sofistikované nastavení práv vůbec neřeší. Taky se nehodí ani pro uložení uživatelského profilu, protože nelze kupř. pracovat se symlinky. Ovšem pro to, aby měl své každý uživatel dostupné své dokumenty po síti souběžně z různých zařízení, podle mě bohatě stačí.
Coz treba Moodle, ktery se v te dobe zacal sirit, a obcas mi prisel z uzivatelskyho hlediska fakt tragickej (kam se mam sakra zas proklikat), tak tuhle administrativni pripravu mel zrejme lip zmaknutou.Pokud jde o Moodle, tak že jde o zcela tragický e-learningový systém se nebudu přít. Už jsem se o tom možná tady někde i zmiňoval co vše na něm považuji za špatné - v podstatě to začíná už samotným návrhem aplikace, která nezapře své kořeny v jednoúčelovém bastlu, jehož autor vůbec netušil že se to zvrhne do takového molochu. Bohužel. Stalo se a trend je takový, že s ním bude nutné žít i do budoucna.
[...], protože nelze kupř. pracovat se symlinky.Dobré vědět. Doteď jsem si dělal naděje, že by WebDAV šel použít na sdílení dat mezi mými zařízeními, ale chybějící podpora symlinků je na mne příliš omezující.
WebDAV využívá i třeba ownCloud, takže pokud nejde o levný hosting za 20 korun měsíčně, ale výkonnější VPSko, tak bych pro jednoduchost možná zvážil i ten owncloud, kde je možnost to napojit na LDAP či AD, nebo vytvářet uživatele a skupiny ručně.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.