Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 08:54
Přátelé, v posledních dnech mi nedala spát otázka vzdáleného managementu MS Windows v laboratořích. Takže jsem naběhnul dnes dopoledne do práce, abych se to pokusil zlomit. V neděli přeci jen tolik studentů ve škole nestraší – byl tam jen jeden, ale ten si hrál s robůtkem, tak nerušil.
V minulém týdnu jsme se s kolegou neúspěšně pokoušeli nakonfigurovat Wake-On-Lan, aby šlo ty stroje vzdáleně vypínat přes tzv. magic packet – žel, neúspěšně. I když se nám podařilo přes UEFI BIOS nastavit stroj tak aby se dal probudit, Windows po startu kamsi hrábnou, a při vypnutí pak opět vypnou i síťovou kartu a smolík pacholík. Pak to jde zas opět jedině přes čudl. S vypnutím přes WOL jsme na tom byli ještě hůř. Nepodařilo se vzdáleně lautr nic.
Dnes jsem opět zkoušel laborovat s WOL, s nulovým výsledkem. Už jsem psal kolegům maila, jak jsem pohořel, když mě napadlo, jestli by to nešlo jinak. Narazil jsem na nějakou stránku kde se psalo o tom, jak k tomu využít vzdálený přístup přes TightVNC. A při té příležitosti mne napadlo, jestli náhodou není pro Windows nějaký ssh server. A ejhle!
Pánové, jak jsem s překvapením zjistil, u MS Windows 10 už je k dispozici (jako volitelná featura) OpenSSH server i klient. Ještě nedávno byl ve verzi beta, ale u našich strojů už je v produkčním nasazení. Dál už to byla brnkačka. Oběhnul jsem kompy. Postup následující:
localuser
co má administrátorská právaPak opět na bod 2,…
Víc netřeba. Dále už z linuxu přes ClusterSSH:
# cssh -l localuser laborka
Poznámka: Skupina laborka
obsahuje soubor IPv4 adres pro všechny stroje v laboratoři. Po přihlášení se otevře PowerShell a:
> shutdown /r
…na všech přihlášených konzolách zajistí reboot. Eventuálně lze stroje vypnout přes /s
Zkrátka můžete páchat vše co chcete a vaše práva dovolí.
Pro hromadnou distribuci Windows a kompletní záloha či obnova lokálních disků jsem si napsal skript ntfs-radio, který během 20 minut přesype co je kam třeba. Teď ještě dořešit to nahazování přes WOL, resp. to aby se nevypínalo a budu plně spokojen.
Update: Tak už jsem to nahazování díky nasměrování od Johanky zlomil. Viz snímek u mého příspěvku v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
shutdown -s -t 1 -m \\vzdalenystroj.domena.cz
Jestli jde něco podobného volat i z linuxu netuším. Možná přes nějakou tu linuxovou verzi PowerShellu?
shutdown
. S Intellím vždy.
SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001
, kde stačilo přidat dvě hodnoty typu REG_SZ
a to WakeOnLink=2
a EnablePME=1
. Funguje mi to na třech typech stolních PC od Packardů s tímhle typem síťové karty.
Přišla jsem na to náhodou, když jsem si na počítači s ovladači staženými od Intelu vykopírovala z registrů konfiugraci síťovky a pak to zkusila naimportovat do počítače s ovladači od Microsoftu a ty ovladače následně přeinstalovat (protože s kompletní konfigurací fungovat odmítaly, musely si tam něco svého zapsat). Najednou se mi tam ty volby začaly objevovat a fungovalo to. Takže jsem začala pátrat po nejmenší nutné úpravě nutné k zapnutí WoL a nakonec mi zbyly tyhle dvě hodnoty. Sice se neobjevují v nastavovacím okně, ale WoL funguje a není problém to tam dotlačit přes doménové politiky.
Nevím jak by tenhle postup fungoval u jiného typu síťovky, ale třeba by to taky zabralo... Oběhnul jsem kompy. Postup následující: Přihlásit jako lokální uživatel localuser co má administrátorská práva Pak klik na pravé tlačítko nad oknama vlevo dole. Z otevřeného menu vybrat položku "App and Features" (je hned první shora) V otevřeném okně kliknout na "Manage optional features" "Add a feature"… Rozkliknout "OpenSSH" server a kliknout na "Install" Pak opět na bod 2,… z otevřeného menu vybrat položku "Computer management" šup na služby, tam najít "OpenSSH SSH server"… klik na pravé tlačítko a pak v kontextovém menu zvolit "Properties" Zvolit Automatické spouštění, aby se to nahodilo po restartu, "Apply" a pak odkliknout "Start"Ono by to mělo jít i z příkazové řádky, takové oběhávání všech počítačů se složitým postupem muselo být docela časově náročné. Možná jsou i sofistikovanější postupy, ale já používám na instalace, aktualizace a jiné záležitosti, které jdou nacpat do příkazu, pstools, konkrétně PsExec, takže většinu věcí zvládnu vzdáleně ze svého počítače. A když už o tom píšu, mohu zároveň doporučit lansweeper, do 100 zařízení je zdarma a dokáže ušetřit spoustu práce a dává perfektní přehled o všech počítačích.
cssh -l localamidnuser laborkaA pak už kde chce, co chce, kdy chce a jak chce. A powershell se při tom samozřejmě využívá taky. Nebude přeci klikat jak jojo.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.