Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
shutdown -s -t 1 -m \\vzdalenystroj.domena.cz
Jestli jde něco podobného volat i z linuxu netuším. Možná přes nějakou tu linuxovou verzi PowerShellu?
shutdown
. S Intellím vždy.
SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4d36e972-e325-11ce-bfc1-08002be10318}\0001
, kde stačilo přidat dvě hodnoty typu REG_SZ
a to WakeOnLink=2
a EnablePME=1
. Funguje mi to na třech typech stolních PC od Packardů s tímhle typem síťové karty.
Přišla jsem na to náhodou, když jsem si na počítači s ovladači staženými od Intelu vykopírovala z registrů konfiugraci síťovky a pak to zkusila naimportovat do počítače s ovladači od Microsoftu a ty ovladače následně přeinstalovat (protože s kompletní konfigurací fungovat odmítaly, musely si tam něco svého zapsat). Najednou se mi tam ty volby začaly objevovat a fungovalo to. Takže jsem začala pátrat po nejmenší nutné úpravě nutné k zapnutí WoL a nakonec mi zbyly tyhle dvě hodnoty. Sice se neobjevují v nastavovacím okně, ale WoL funguje a není problém to tam dotlačit přes doménové politiky.
Nevím jak by tenhle postup fungoval u jiného typu síťovky, ale třeba by to taky zabralo... Oběhnul jsem kompy. Postup následující: Přihlásit jako lokální uživatel localuser co má administrátorská práva Pak klik na pravé tlačítko nad oknama vlevo dole. Z otevřeného menu vybrat položku "App and Features" (je hned první shora) V otevřeném okně kliknout na "Manage optional features" "Add a feature"… Rozkliknout "OpenSSH" server a kliknout na "Install" Pak opět na bod 2,… z otevřeného menu vybrat položku "Computer management" šup na služby, tam najít "OpenSSH SSH server"… klik na pravé tlačítko a pak v kontextovém menu zvolit "Properties" Zvolit Automatické spouštění, aby se to nahodilo po restartu, "Apply" a pak odkliknout "Start"Ono by to mělo jít i z příkazové řádky, takové oběhávání všech počítačů se složitým postupem muselo být docela časově náročné. Možná jsou i sofistikovanější postupy, ale já používám na instalace, aktualizace a jiné záležitosti, které jdou nacpat do příkazu, pstools, konkrétně PsExec, takže většinu věcí zvládnu vzdáleně ze svého počítače. A když už o tom píšu, mohu zároveň doporučit lansweeper, do 100 zařízení je zdarma a dokáže ušetřit spoustu práce a dává perfektní přehled o všech počítačích.
cssh -l localamidnuser laborkaA pak už kde chce, co chce, kdy chce a jak chce. A powershell se při tom samozřejmě využívá taky. Nebude přeci klikat jak jojo.
Tiskni
Sdílej: