Portál AbcLinuxu, 14. července 2025 23:35
Širokým obloukem k pointě
Momentálne provozuji vlastní i pracovní systém MediaWiki na LTS verzi 1.39.x, na kterou jsem přešel v únoru 2023. Ta sice má podporu až do roku 2026, ale už víc jak rok mě bota tlačí, protože by se mi hodily funkcionality, které se do mainline kódu dostaly až od verze 1.42.x. Chtěl jsem je aktualizovat už loni na jaře, kdy na to byl čas, ale to pro novou LTS verzi 1.43 ještě neexistoval ani branch. Objevila se až v prosinci, takže z toho sešlo.
Na tuhle otázku se v českém IT nejčastěji odpovídá: „Když něco funguje, nevrtej do toho!” Jenže tenhle kategorický imperativ má své meze. Některá řešení totiž stojí, upřímně řečeno, za hovno. Jeden kamarád v takovém případě před lety měl k tomu takové hezké, dnes již mezi námi oblíbené hodnocení: „Je to dobré. Ale ne dost.”
Kosmetické změny jsou v pohodě, ale pokud je to změna, kterou se rozjebe funkcionalita kódu co není součástí hlavní vývojové větve, je to průser. A přesně taková změna proběhla mezi 1.39.x a 1.4x
ČVUT mne platí především za to, že linuxový laboratorní systém na kterém se vyučuje, dlouhodobě funguje spolehlivě, všude a skoro na všem. Za údržbu kódu rozšíření pro MediaWiki a překlady dokumentace na MediaWiki.org mě neplatí nikdo. Dělám to primárně pro sebe a jen když na to mám čas. Letos na to čas opravdu nebyl.
Koncem února, v době kdy skončí zkouškové a je konečně možné do něčeho šťourat, na mne přehodil kolega, který už také neví co dřív, nový server pro pracovní skupinu AID zaobírající se analýzou a interpretací biomedicínských dat. Pracoval jsem v té době na zjednodušení procesu přípravy nových disklessových vrstev. Šlo to pomalu, protože tehdy umírala teta, kterou jsem místo práce o víkendech navštěvoval. A než jsem to stihnul dokončit do finálního stavu, objevila se další výzva, kterou bylo nutné řešit. S vyšší prioritou.
Vedoucí skupiny AID, Dan, se na mne obrátil s tím, že by potřebovali pomoci s jednou aplikací, se kterou se má pracovat v rámci jednoho projektu. A místo trsu banánů mi předhodil k ruce studentku, která bude s nasbíranými daty pracovat.
Ukázalo se, že „aplikace” mindLAMP není LAMP řešení (jak jsem zprvu myslel), ale „stack” sestavený z několika kontejnerů spouštěných v dockeru. A tak jsem se chca necha musel začít zaobírat dockerem, abych vůbec zjistil jak to celé funguje.
Naštěstí se ukázalo, že Klára není jen na okrasu. Výrazně mi usnadnila práci tím, že si vzala na starost vše, co se týkalo té kontejnerizované aplikace, takže jsem se mohl soustředit na technickou stránku věci, jak to rozběhat. Ukázalo se, že problém nebyl jen v tom, že stávajícímu serveru expiroval certifikát, ale hlavně v tom, že se změnila klientská aplikace.
Ten „stack”, obsahuje pouze databázový backend, do kterého mobilní aplikace ukládá data, ke kterým se pak přistupuje buď přes jeho API, nebo skrze webové rozhraní, které ale mají pod palcem vývojáři té klientské aplikace.
Původní „stack”, rozběhnul student, který si na tom udělal bakalářku, tu obhájil a zmizel. Pak expiroval ten certifikát a tím pádem přestala ta jeho aplikace fungovat, takže se obrátili na mne. Jenže nikdo netušil, že mezi tím vývojáři mobilní aplikaci překopali a mimo jiné také změnili databázi z couchdb na mongodb. Tím pádem ovšem přestala být použitelná ta aplikace, kterou naprgal ten student, protože ta vytahala data z couchdb přes API a přelívala je do postgresql – databáze se kterou pracovaly jeho skripty.
Protože nebylo jasné co tomu stacku patří a co ne (běžely tam i jiné kontejnery) využil jsem disklesový virtuál, který během kovidu fungoval jako SSH proxy pro vzdálený přístup do laborek a přidal mu dvě nové vrstvy. V jedné je docker a ve druhé konfigurace pro připojení iSCSI úložiště, kde jsou uloženy kontejnery.
Nainstaloval jsem ten jejich nový stack, ale stejně to nefungovalo. Takže si Klára vzala na starost ještě komunikaci s vývojáři a musím říct, že její drajv a nasazení významnou měrou přispěly k tomu, že se nám to podařilo vše rozběhat dříve, než se vývojáři zmohli na reakci. Mimochodem, asi před týdnem se objevila v krátkém propagačním videoklipu, který by měl oslovit případné zájemce o studium na ČVUT.
Vše muselo být bezpodmínečně hotovo do 1. května, protože pak už jsem měl dovolenou. Pak náhle zemřela další teta, sestra mojí máti. Ta měla v pondělí 85 narozeniny. Mimo ni, jsou z příbuzenstva její generace (3) naživu už jen strýcové, kterým je 90+. Zmiňuji se o tom především z toho důvodu, že to mělo dost velký vliv, pokud se týče nastavení priorit.
A minulý měsíc začal na Karláku „velký třesk”, protože se rozjelo hned několik velkých projektů. Už před 15 lety, když jsem nastoupil na DCE, se začalo uvažovat o rekonstrukci strojovny, ale prachy se na to našly až teď, aby se s tím mohlo konečně začít.
Přípravy sebou nesly hodně stresu, emocí a práce hodné námezdného dělníka. Z oblasti kolem strojovny, se muselo vše (lidé, stroje, nábytek, & etc.) přesunout. Moje práce vyžaduje soustředení, jenže to je stejně v tahu, když mne kolega, který mi do hlavy ani na monitor nevidí, požádá, ať jdu něco dohledat, nebo odstěhovat. Takže za takové situace nic kritického nemá cenu dělat.
Naštěstí, počátkem roku dostala naše fakulta elektrotechnická od fakulty strojní budovu A – to je ta, co se skrz ni leze z Karláku do areálu, kde je několik učeben, které bude obsluhovat i naše disklessová infrastruktura. Takže přibudou další místa, kam bude nutné doběhnout, když se někdo dostane do problému. Včera jsme s kolegou, který to zajišťuje po síťové stránce, odzkoušeli že náš linuxový diskless tam bude fungovat out-of-box. A all-in-one co tam bude, zaručeně bude fungovat, protože už jsem měl jeden vzorek na test zapůjčený.
Ovšem mne to nejnáročnější teprv čeká, protože jsem neměl čas na to, abych tu plánovanou aktualizaci dokončil. Budu na tom moct dělat až od půlky srpna – tak jako každý rok. To je čas, kdy si na ČVUT užívají volna všichni, kromě admina laboratorního linuxu, kterému začíná stoupat hladina adrenalinu v krvi a maxima dosahuje během prvních dvou týdnů zimního semestru, kdy nastupují noví studenti, začíná výuka a do toho dovolenkáři začínají přicházet se svými požadavky na které do té chvíle ani nepomysleli.
Upgrade MediaWiki na LTS v. 1.43 tak bude muset počkat až do listopadu.
Aktualizovat samotnou MediaWiki problém není. Problém představují rozšíření. A má wiki jich používá požehnaně. U dvou z nich jsem maintainerem. Ale když se objeví po aktualizaci problém u jiného, nemusí být zrovna jednoduché situaci vyřešit.
Svůj „provozní deník” se snažím vést od roku 2008. Původně na školní wiki, ale v posledních letech experimentuji hlavně na své wiki, takže od roku 2013 preferuji pro tento účel tamní Aktuality.
A mám tam i stránku rozšíření, s nimiž jsem měl někdy něco do činění, kterou se snažím průběžně aktualizovat. Z celkového počtu 78, je 14 označených obsolete, což znamená, že pokaždé bylo nutné najít jiné řešení. A 27 je kritických. Tj. že chyba, v kterémkoliv z nich, zabrání v procesu aktualizace.
Proto využívám při aktualizaci snapshotování přes Btrfs. Udělám snapshot, zkusím aktulizaci. Když se objeví chyba, pokusím se ji vyřešit, ale pokud je to na dýl, revertnu to zpátky a zkusím to zas jindy..
Když se najde čas.. 8-P
Tiskni
Sdílej:
masturbací na veřejnosti začínal každej nekrofilní sadista :D
Každý? To je stejné prohlášení, jako když Babiš prohlásí že „všeci kradnú”. To že krade on, neznamená že krade i někdo jiný. Já mohu hovořit jen za sebe a za ty co jsem viděl, že ty hovna sbírají. A fakt je ten, že už se mi dlouho nestalo, že bych do něčeho takového cestou do práce špápl. Ale taky je fakt, že jsem viděl i takové co to nechali jen tak a šli dál, jako by se nechumelilo.
Nechal jsem to i já. Po cizích psech neuklízím a do duše nikomu promlouvat nehodlám. Pro někoho je to možná důkaz osobní svobody. Pokud se mi nevysere na práh, nemám důvod ho kvůli tomu buzerovat. I když si samozřejmě pomyslím něco o hovadech.
Nechal jsem to i já. Po cizích psech neuklízím a do duše nikomu promlouvat nehodlám. Pro někoho je to možná důkaz osobní svobody. Pokud se mi nevysere na práh, nemám důvod ho kvůli tomu buzerovat. I když si samozřejmě pomyslím něco o hovadech.A víš, ze si me nepřekvapil? Plná huba keců, ale to je tak všechno - jen sklopíš uši a díváš se jinam
jako dycky, někomu druhýmu :D ;D
…, ze vec co normalni clovek udela za par hodin, planuje roky a odklada tak dlouho, ze uz to potom ani nejde rozumne udelat.
V blogu:
Za údržbu kódu rozšíření pro MediaWiki a překlady dokumentace na MediaWiki.org mě neplatí nikdo. Dělám to primárně pro sebe a jen když na to mám čas.
Na rozdíl od pindajícího anonyma mám i jiné zájmy. Údržba MW je pouze nutné zlo. Co si neuděláš, to nemáš.
Kdyby dnes v poledne neupadla půlka Prahy do blackoutu, tak by ses dočetl, že ta pracovní wiki je od včerejška aktualizovaná na MW 1.43
V půl jedenácté jsem koupil jízdenku a ve 12:00 to začalo. Zrovna když jsem dokončil editaci kamarádova článku - původní PDF bylo bez textové vrstvy.
Původně jsem myslel, že to dopíšu ve vlaku, ale po půlhodině bylo jasné že to UPS neustojí, přestože jsme vypli největšího žrouta. Jeho vražda nám ale dala k dobru dalších 20 minut. Vrátil jsem jízdenku, korektně vypnul co se dalo a pak už jsme jen čekali, až elektřina znovu naskočí. To se stalo ve dvě. Do čtyř bylo všechno opět nahozené, tak jsem koupil novou jízdenku, s tím že v OV nebudu v osm, ale v deset. Na nádraží byl nářez. Bezradné davy a všude samé zpoždění. Ten vlak co jsem jím měl jet, byl zrušen. Tak jsem naskočil do prvního, co vyrážel mým směrem. Je 20:40, teď jsme stáli v OL, takže budu na místě ještě dříve než v těch deset.
Tak teď se pochlub ty, jak efektivně jsi strávil dnešní den?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.