Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:58
Tiskni
Sdílej:
Domaci vyroba heatpipe neni az tak narocna. Ja jsem si s nimi kdysi hral, potreboval jsem je ke chlazeni VF vykonovych tranzistoru (ktere jsem pak provozoval na sestinasobku jejich katalogove vykonove ztraty). Pouzil jsem k tomu medene trubicky, ke kterym jsem (extra peclive) pripajel ventilky z auta pro plneni. Trochu problem je s chladicim mediem. Do "profesionalnich" heatpipe se davaji tekutiny s teplotou varu okolo 0 st C, ovsem k takovym se obycejny smrtelnik nedostane. Ja jsem svoje heatpipe naplnil ze 2/3 tekutym propan-butanem (objem plynu uvnitr byl stanoven na presnych vahach). Sice ponekud amaterske, ale jiz cca 3 roky funkcni bez znatelneho uniku plynu. Takto zkonstruovane heatpipe vsak spolehlive pracuji pouze ve vertikalni poloze. Pri vysokem vykonovem zatizeni je take slyset bublani plynu, coz ze zacatku pusobi ponekud hrozive.Toto jsem našel :) :)
Ta cena je maskr. Nastesti se po skonceni moralni zivotnosti da ten bordel uvnitr vyhodit a case pouzit na novy.
Dnes uz vsak tichy PC ztraci tak nejak smysl pac malokdo necha vykonny (treba herni) desktop dlouho bezet kvuli spotrebe el.
Zapari si vobcas hru a jde od toho. Pro staly provoz http download, fileserver, P2P je mnohem vyhodnejsi nejaky maly
noteboocek. Pokud je treba tak lze na netbook prepojit monitor (drazsi monitory maji vic vstupu takze jen prepnout) a USB klavesnici s mysi.
Myslim ze to zo spotrebou elektriny u sucasnych pc nie je tak strasne. Mam celkom vykonny stroj a spotreba v klude je maximalne 80w (v case pisania tohto prispevku 50W).
Na druhej strane max prikon co som nameral bol cez 300wISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.