Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 11:25
ale nejvetsi brime z daneho dluhu nesou samozrejme ti schopnejsi
a to ji mají nést ti méně schopní, protože jsou .... méně schopní?
odpovednost za dluhy má nest ten, kdo je naseká. A už jsi slyšel o tom, jake daně se platí ve státech Skandinávie, tedy státech, které jsou často dávány za vzor?
Jinak i s rovnou daní by nebylo extrémních dluhů, kdyby 1) nevládli zloději a 2) kdyby se to, co lze vyrobit ve státě, nedováželo z "levnějších krajin". Není průmysl, není práce, nejsou platy, nejsou daně, ale jsou dluhy.
Nejsem ekonom a proto v tom vidím logiku. Jestli je tu nějaký "ekonoooom", určitě ted přijde s kupou argumentů, které budou stejně pravdivé jako to, že Řecko splatí své půjčky (což už po dvou seškrtáních ani nemůže).
Obycejnou uvahou dochazim k tomu, ze pokud mame demokracii, tak by dluh meli nest vsichni stejne.Privatizace zisku ale socializace ztrat? Odpovednost za dluhy nese dluznik _a_ veritel. Zejmena na to druhe se zapomina. A take se zapomina na to, ze dluhy soucasneho Zapadu nikdo nikdy splacet nebude. A je to v poradku. Od toho jsou totiz uroky.
Vlady a poslanci tezko mohou nest odpovednost za dluhy - 1. je to nerealne, 2. jsou to voleni zastupci vyjadrujici vuli lidu.A vyjadruji vuli lidu? Zvlast v pripade Recka, ktere falsovalo hospodarske vysledky?
Samozrejme lepsi postaveni by melo jit ruku v ruce s moralkou a solidaritou...jsem idealista a ze..
Na statni urovni kopou nasi predstavitele za nas za vsechny..spatne vnimam realitu. No, cloveka potesi, ze na tom neni nejhur.
Svobodný trh beru jen mezi ekonomikami se stejnými zákony/stejnou úrovní. Ale stěhování výroby do států třetího světa ve jménu maximalizace zisku managementu a obhajovat to svobodným trhem, to je doslova podraz na lidi.
Zkrátka nemůžeš zavádět svobodný trh a ani společnou měnu mezi nesrovnatelnými ekonomikami.
Neviditelná ruka trhu všechno vyřeší. Možná vyřeší. Jednou.
takže by ses s čistým svědomím šel postavit před osazenstvo firmy a oznámil jim:
"Všichni máte padáka, místo vás teď budou vyrábět děti a jiní ubožáci kdesi v Číně a Barmě." ?
To svědčí o tom jaký jsi člověk.
3. dotace a kvoty jsou nerovnomerne v ramci EU cimz absolutne deformuji trh
Tak s tímto absolutně souhlasím. Avšak jakmile stát zjistil, že unije naše podniky nedokážou konkurovat dotovaným podnikům ze zahraničí, mělo okamžitě dojít ke státní regulaci dovozu v zájmu udržení našeho trhu, našeho trhu a naší zaměstnanosti. Namísto toho se jen přihlíží jak naši lidé přicházejí o práci.3. dotace a kvoty jsou nerovnomerne v ramci EU cimz absolutne deformuji trh - viz. nase cukrovary, ktere pred vstupem do EU fungovaly x let.Tenhle priklad je postaven na hlavu - ty cukrovary tu fungovaly prave proto, ze (jeste pred vstupem do EU) byly na dovoz cukru ze zahranici (krome SR) vysoka cla. Prestaly fungovat proto, ze EU omezila zasahy do trhu s cukrem - napr. snizila intervencni ceny cukru (cimz je priblizila mezinarodnim trznim cenam) a vyrazne otevrela moznost dovozu levneho cukru z rozvojovych zemi.
Ovsem pokud vytvaret bariery na statni urovni, tak je lepsi v Praze nez v Bruselu.Pripadne bariery na hranicich CR by deformovaly trh daleko vic nez bariery na hranicich EU, nebot CR je otevrena ekonomika s malym vnitrnim trhem, zato EU jako celek je prevazne uzavrena ekonomika s obrovskym vnitrnim trhem.
v tomto prípade býva dôvodom na presťahovanie výroby lacnejšia pracovná sila, dotácie, menšia záťaž na firmu (dane & byrokracia), výhodnejšie podmienky pre zamestnávateľa (čo je sčasti aj predošlý bod). Morálne dôvody ako presťahovanie sa bližšie k odberateľom ignorujme).
Vo všetkých prípadoch sa otvára priestor buď na lepšie zisky alebo na lepšie ceny (pri zachovaní ziskov). Keďže však lepšie zisky je možné dosiahnuť zvýšením cien bez šaškovania so sťahovaním výroby, potom presťahovanie výroby znamená znižovanie cien (než vyslovíš opak, pokiaľ nepredpokladáš zlé rozhodnutie firmy, skús to poriadne zvážiť, imho ostávajú v konečnom dôsledku nelogické blbosti).
Takže máme znižovanie cien za tovary (a služby). Super, môžme ostávajúcim zamestnancom znížiť platy a zachovať im životnú úroveň (resp. kombinácia toho), čím sa zníži počet zamestnancov, ktorých ohrozuje (z ľubovoľného dôvodu) lacnejšia výroba v iných krajinách. A zároveň sa otvára priestor pre opätovné zamestnanie ľudí, ktorí prišli o svoju prácu presťahovaním výroby a to buď do (v podstate) rovnakej výroby ako predtým alebo do úplne novej výroby, ktorá bola dovtedy príliš drahá.
lenže ak je za tým vyšupnutím v podstate len cenová vojna vďaka presťahovaniu výroby, potom síce možno nejakú konkurenciu vyšupneš, ale nejaká konkurencia sa presťahuje za tebou a ste tam, kde ste boli. V podstate rovnaké zisky a nižšie ceny.
S tým výrazným zvýšením cien opatrne, pretože to síce zvyšuje zisky, ale zároveň zvýhodňuje či rovno vytvára príležitosť pre konkurenciu.
BTW, tie reálne platy. Aké sú napr. prvé tri najväčšie položky, alebo najväčšie položky tvoriace napr. 1/2 v rozpočte podpriemerne alebo priemerne zarábajúceho človeka?
Svobodný trh beru jen mezi ekonomikami se stejnými zákony/stejnou úrovní.+1 Obchodovat v rámci EU pod stejnýma podmínkama a vůči vnějším obchodům jako celek (třeba s rozdělením zisků a nakladů).
Před několika desítkami let Hansové se svým Fýrerem si zajeli na dovolenou k Georgisům. Vybrali Georgisům vše co měli v bankách, vyžrali ho v 1944 až k hladomoru, rozmlátili mu obydlí. Při válečných reparacích Hanse, které platil UK, US ... se na Georgise zapomnělo.
Historie jsou jednoduché jen pro novináře / média. Nebuďme takoví.
Taliáni považovali Řecko za své území a budovali tam. Aspoň z toho co jsem viděl, dokonce hodně antických památek restaurovali. Dodnes střední vrstva považuje za "mondénní" mluvit italsky.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.