Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 21:28
Poněkud zajímavá směsice námětů, takže od všeho trochu, jak to tak bývá…
Jen slepý by si nevšiml, že vyšlo nové Ubuntu, tedy distribuce která se chce líbit všem začínajícím uživatelům, a zpřístupnit jim sílu Unixového operačního systému.
Koncem týdne jsem měl poměrně dost času a tak jsem neodolal, stáhnul si ISO pro amd64, a nacpal Ubuntu do emulátoru. Tedy nacpal. ono se nacpalo samo. Od doby co jsem naposledy instaloval nějakou distribuci s grafickým instalátorem se toho asi dost změnilo. Byl jsem celkem v šoku, když jsem za celou dobu sáhnul na klávesnici jen abych zadal jméno uživatele a heslo. Pak stačilo párkrát kliknout myší, a vše bylo hotovo, jediné co mi chybělo byl nějaký ukecaný mód instalátoru, a co mě nevyvádělo z úžasu byly opravdu zajímavé překlady některých sdělení :).
Řekněme, že (bez urážky) instalaci by zvládla i cvičená opice, a v průběhu jsem si připadal jak… jak to říct slušně… no dement :).
Ubuntu je opravdu nejsnadnější cestou k přechodu na GNU/Linux, instalace je skoro snadnější než u M$ ;). Budiž jistě se povedlo udělat systém papežštější než papež, a opravdu to není nic pro mě.
Jaké pak co pak, prostě bashrc pro Archa, přidal jsem moc hezký prompt, obrázek přiložen :)
. /etc/profile export EDITOR=vim export PATH=$PATH:~/.bin /usr/bin/fortune reddwarf echo alias beep='echo -e -n \\a' alias ls=' /bin/ls --color=auto' alias ll='ls -l' alias svim='sudo vim' pacman() { if echo $* |grep -E "\-S[cdefuwyvrbn]*\b|-[RUAF].*|\-S\b" &> /dev/null then sudo /usr/bin/pacman $* # su -c "/usr/bin/pacman $*" else /usr/bin/pacman $* fi } service() { sudo /etc/rc.d/$* # su -c "/etc/rc.d/$*" } # PROMPT bash_prompt_command() { local LAST=$? if [ ${LAST} -eq 0 ] then LAST='' else LAST="[\[\033[1;31m\]${LAST}\[\033[0m\]\[\033[1;30m\]]" fi local pwdmaxlen=20 local trunc_symbol="..." local dir=${PWD##*/} pwdmaxlen=$(( ( pwdmaxlen < ${#dir} ) ? ${#dir} : pwdmaxlen )) local SHORT_PWD=${PWD/#$HOME/\~} pwdoffset=$(( ${#SHORT_PWD} - pwdmaxlen)) if [ ${pwdoffset} -gt "3" ] then SHORT_PWD=${SHORT_PWD:$pwdoffset:$pwdmaxlen} SHORT_PWD=${trunc_symbol}/${SHORT_PWD#*/} fi if [ "$TERM" = "xterm" -o "$TERM" = "xterm-color" -o "$TERM" = "rxvt" -o "$TERM" = "xterm-xfree86" ]; then echo -ne "\033]0;${USER}@${HOSTNAME%%.*}:${PWD/$HOME/~}\007" fi local USER_HOST="\[\033[1;32m\]\u\[\033[1;34m\]@\h" [ $UID -eq "0" ] && USER_HOST="\[\033[1;31m\]\h" PS1="\[\033[1;30m\][${USER_HOST} \[\033[1;33m\]${SHORT_PWD}\[\033[1;30m\]]${LAST}\\$\[\033[0m\] " } PROMPT_COMMAND=bash_prompt_command
Dneska v podvečer jsem v čajovně přemýšlel nad tím, jak by bylo zajímavé umět vrátit čas, prostě se ráno probudit o pár let v minulosti, ovšem pamatovat si všechno co se stalo, tedy vlastně nestalo, vědět co bude, může, následovat (znáte film „Na Hromnice o den více“?). Tak něco takového, ale mnohem mnohem větší skok zpět (třeba tři roky), vím že kausalita je pěkná mrcha, ale byl bych to ochoten risknou, i když bych se mohl mít mnohem hůř, než třeba v této časové ose. Škoda, že to nejde, prožít všechno znovu, ale vyhnout se chybám, protože víte co chcete, a to hezké si užít mnohem mnohem víc.
Tiskni
Sdílej:
dpkg-reconfigure
urpmi
není tak pohodlné (a rychlé), jako aptitude
.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.