Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 07:34
Dnes mi čerstvě zkompilovaný Hugin udělal obrovskou radost. Objevilo se v něm totiž maskování – jediná věc, která mi tam chyběla k dokonalosti Chlapi, kteří ho píšete, mockrát díky!
Odpusťte mi tento pro mnohé nezajímavý zápisek, ale tohle mi udělalo fakt obrovskou radost. Dost často se mi totiž stane, že se při překrývání fotek v některé něco objeví (většinou nějací hloupí lidi, kteří vůbec nechápou, že je na fotce nepotřebuji) a Hugin se jim pak chce pomstít a usekne jim hlavu či nohy. Docela brutální, což by ani moc nevadilo, ale hlavně na fotce to nepůsobí ideálně
Dosud to bylo nutné řešit komplikovaně editací v externím editoru. Nyní je to možné přímo v Huginu. Na zkoušku jsem nahrál do Huginu pár fotek, z nichž na jedné mi tam prošel člověk a Huginu se zrovna tento duch líbil.
Nyní stačí tohle místo označit:
Na následujícím snímku můžete vidět, že to skutečně funguje Ve finálním snímku pak není po této oblasti ani památky.
Abych jen nechválil, jedna věc, která se před nedávnem objevila, mi dost vadí (ale maskování je dost velkou náplastí na tuto bolístku), a to rozdělení funkcí ve Fast Preview do záložek. Je to šíleně nepraktické, zdržuje to, místo abych kliknul na ikonku, tak hledám, do které záložky se musím přepnout, abych na ni mohl poté kliknout. No co už…
UPDATE: jelikož z toho byl thingie trochu rozpačitý, zde je ještě náhled finálního panoramatu:
Tiskni
Sdílej:
Já fotím většinou z ruky. Pouze se snažím neotáčet středem kolem krku, ale posouvat se tak, abych v rámci možností točil jen foťákem.Na tohle mám docela dobrý tip (není z mé hlavy). Vezmi gumičku, na ní přivaž provázek a na jeho konec zavěš nějaké malé závaží (třeba šroub). Pak stačí gumičku navlíknout na objektiv na místo jeho NPP. Potom když fotíš tak se stačí točit okolo provázku. Snadno pak zkontroluješ, jestli se točíš podle toho správného bodu (poloha závaží vůči zemi). Osobně to nepoužívám (ten provázek mě štve), ale vím o několika lidech, kteří to používají (včetně Pabla d'Angela, který má na svědomí většinu kódu huginu) a chválí si to.
Hezké, hezké. Mě hugin (používám Win GUI) při panoramatech (automaticky sestavených) vždy píše, že je to špatné překryté (paralaxa apod.) přitom výsledek až tak špatný není (ale jsou tam vidět přechody).Jo, paralaxa je sviňárna. Pokud fotíš krajinu tak je to v pohodě, ale pokud je něco blízko foťáku tak už to dělá hnusné problémy.
Jak z toho ven? Je opravdu nezbytné fotit se stativem v "optickém středu objektivu" (nevím jak to správně pojmenovat), tudíž zakoupit objímku, nebo se to dá huginu nějak naznačit?
Stativ není potřeba. Ačkoli se to vzhledem k mému nicku nezdá, velká část panoramat co jsem kdy nafotil byla z ruky. Dost to taky záleží na objektivu, rybí oka mají non-paralax point často před objektivem, teleobjektivy můžou mít tenhle bod až za tělem foťáku.
Být tebou tak bych zkouknul, jak jsou na tom kontrolní body (doporučuji si zobrazit control points window (je to někde v menu)), ty špatné smazat a případně přidat nějaké ručně.
Taky často pomůže další optimalizace. Většinou je dobrý postup "inkrementální začínající od kotvy", pak optimalizovat view a barel. Pokud ani to nepomůže, zkusit optimalizovat vše.
Není to zdaleka hotovoTak šup šup
hlavně je problém ve změně GUIVždyť píšu, že to nevadí
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.