Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Po několika letech jsem se rozhodl dát sem opět příspěvek, který by snad mohl pomoci některým zoufalcům, kteří mají stejný problém, nad jakým jsem strávil v posledních dnech spoustu svého drahocenného času. A předem bych se chtěl omluvit, že nebudu reagovat na případné komentáře. Ne, že bych nechtěl, ale opravdu nemám čas.
Po téměř 4 letech jsem se rozhodnul přihodit další návod pro GIMP – k činnosti, kterou provádí kdekdo, ale povětšinou jsou výsledky buď divné (voskové figuríny v časopisech), nebo přímo odstrašující (občas potkávám v některých diskuzích). Pro činnost zmíněnou v nadpisu ovšem existuje pro GIMP úplně skvělý plugin: Wavelet Decompose. Pokud by v tuto chvíli chtěli uživatelé Windows zdrhnout, že jim to bude k ničemu, utíkat nemusejí, dá se stáhnout i funkční verze pro Windows.
Nedávno jsem si povšimnul iritujícího pulsujícího štětce v GIMPu. Nějak jsem se nerozhoupal k tomu, abych tento bug nahlásil a říkal jsem si, že si toho přece musí někdo všimnout…
Dnes mi čerstvě zkompilovaný Hugin udělal obrovskou radost. Objevilo se v něm totiž maskování – jediná věc, která mi tam chyběla k dokonalosti Chlapi, kteří ho píšete, mockrát díky!
Když jsem nedávno psal zápisek o prvních zkušenostech s DVB-T, netušil jsem, jaké možnosti poskytuje program dvbstreamer. V diskuzi mne jam001 nakopnul, tak jsem se na něj podíval znovu, lépe a radostněji
Rozhodnul jsem se koupit si DVB-T přijímač, zvolil jsem USB pro jednoduchou montáž – vybral jsem si celkem levný WinFast DTV Dongle Gold.
…aneb nová fičura pro uřvance
Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…
Před nějakou dobou jsem pln nadšení popisoval nové vlastnosti vývojové verze Huginu. Mezitím uběhlo pár pátků, verze 0.8 vyšla finálně oficiálně, a k opěvovaným vlastnostem přibyly ještě dvě, kterých si uživatel může všimnout. Obě se týkají kontrolních bodů, a věřím, že se všem uživatelům budou líbit.
Dnes to sice nebude FAQ, už vůbec ne odpověď na nejčastěji kladený dotaz, ale zůstanu v kolejích svého „seriálu“. Ani se nejedná o nic běžně použitelného, ale jen o hračičku. Včera se v jedné diskuzi kamarád pochlubil svou 3D fotkou, tak mi to nedalo a hned jsem si zkusil vytvořit něco podobného. Popravdě řečeno, když člověk zná princip, jak to funguje, přijde na způsob tvorby okamžitě – je to velmi jednoduché.
V diskuzi o AviDemuxu padl dotaz na demuxování VOB souboru. Trochu mi to připomnělo staré časy, kdy jsem občas zkoušel něco dolovat z DVD video disků, tak jsem malinko zapátral a našel postarší website s linuxovými porty několika málo užitečných programů.
Již dlouho s oblibou používám Hugin. Po celou dobu se v něm neobjevovaly víceméně žádné novinky. Zlepšovala se stabilita (dříve spíš silná nestabilita) a vylepšovala se kvalita výstupu (alespoň z pohledu uživatele, do zákulisí nevidím). Nyní začaly přibývat novinky Rád bych se s vámi podělil o to, co mi udělalo v nové verzi radost, možná některé z vás nalákám, abyste si Hugin upgradovali a vyzkoušeli
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Tak jsme se v diskuzi o aktivaci SW dostali oklikou zase ke GIMPu. Před časem zde Quetzal sliboval super seriál, jenže jak rychle se vyskytnul, tak rychle se po něm slehla zem. Seriál nikde. Tak tedy zkusím sám trochu popsat alespoň činnost, na niž se v mnoha diskuzích ptají lidé nejčastěji. Izolování objektu, jeho vystřihnutí z pozadí, či třeba nahrazení části obrázku.
Aktivně používám GIMP, navíc si ho sestavuji z SVN. Dnes jsem si říkal, že bych si mohl z SVN spáchat i knihovny GEGL a babl. Babl už v AUR nebyl, GEGL nešel zkompilovat, navíc je PKGBUILD v AUR napsán tak, že instaluje jakousi předpotopní verzi. Vyřešit to samozřejmě šlo, pokud používáte Arch a máte zájem (pro ostatní asi nezajímavý zápisek), čtěte dál...
Před několika dny se v archovském repozitáři [testing]
objevily balíčky pro KDE4, nahrazující KDE3. Nahodil jsem k tomu diskuzi na českých archovských stránkách. Vogo se optimisticky vyjádřil, že to tam bude hnít tak měsíc, než to dají do [extra]
… Naneštěstí se jeho optimismus nevyplnil…
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Nedávno jsem narazil na informaci, kterou kdybych znal dříve, by mi mohla ušetřit pár nepříjemných starostí.
Nedávno, když jsem stahoval do práce novou verzi Avastu, všimnul jsem si, že se konečně objevila Home verze pro Linux.
Na serveru polishlinux.org vyšel hezký návod na tvorbu neonového textu v GIMPu. Zkusil jsem ho, líbil se mi, tak vám zde předkládám jeho popis v češtině.
Vlasta Ott ve svém blogu zmínil, že přešel na Arch, líbí se mu, ale zápasí s češtinou v OOO, jelikož něco zůstalo anglicky.
Přestože mám možnost legálně využívat Photoshop ve verzi 7, uchyluji se v poslední době raději k používání GIMPu. A čím více ho znám, tím méně Photoshop spouštím. Rád bych zde vyzdvihnul vlastnosti, kterými GIMP překonává Photoshop.
Tak jsem dnes kouknul, jak to vypadá na stránkách mé distribuce, a praštilo mne do očí jiné logo.
Nevím, jestli se mi to jen zdá, žádnou statistiku jsem nedělal, ale poslední dobou se na různých fórech děsně množí dotazy typu "Jakou distribuci pro začátečníka?".
Včera jsem se konečně vrhnul na optimalizaci KDE. Přítelkyně byla v práci, takže mne nikdo nevyháněl od PC
Dnes ráno mi volal známý, že mi na vrátnici v práci nechal počítač, který jsem mu nedávno přeinstalovával, že na něj vyskakují hlášky od AVASTu o nějakých virech, které ale nelze smazat.
Aktualizace 7. 11. 2006:
Pln očekávání jsem dnes aktualizoval na verzi 1.6.1, a mohu říct jen tolik, že jsem žádné změny k lepšímu nezaznamenal – tedy kromě toho, že se mi teď navíc KSpread hroutí s některými soubory, které předtím otevřel…
Původní zápis:
Možná ten nadpis mnohým z vás hnul žlučí, jenže mně se stává totéž vždy, když nějaký dokument otevřu v KOffice
Nebudu kolem toho moc kecat, a ukážu pár screenshotů