Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nevím, jestli se mi to jen zdá, žádnou statistiku jsem nedělal, ale poslední dobou se na různých fórech děsně množí dotazy typu "Jakou distribuci pro začátečníka?".
Pominu to, že tito lidé nejsou schopni přečíst si odpovědi na stejné dotazy stovek podobných tazatelů. Obvykle je výsledkem odpověď: Mandriva, *ubuntu, SuSE, Fedora... Jsou to distribuce s klikací instalací distra, s klikátky pro instalaci balíků. To znamená, že dotyční vrazí do mechaniky DVD, desetkrát kliknou a mají úspěšně nainstalováno, ale…
ALE! Pokud se to dotyčným podaří dobře nainstalovat, velmi brzy pokládají dotazy, jak nainstalovat to či ono, co není v repozitáři… co není ani v jiném repozitáři… Končí to tím, že mají nastaveno 150 repozitářů s různými verzemi různě kompilovaných balíků, s různými závislostmi, často navzájem se vylučujícími, do toho ještě občas úspěšně doinstalují něco stylem ./configure, make, make install obvykle bez ohledu na strukturu svého systému. A pokud už se jim to nakonec povede celé vypiplat a chtějí upgradovat distro, jsou často nuceni provést celou mašinérii od začátku…
Nebo se na to dívám úplně blbě? Vidíte to také tak, nebo úplně jinak?
PS: Já bych doporučoval Arch. Ten také instauji každému, kdo chce Linux zkusit. Naučím ho jak používat pacman a abs, a obvykle není žádný problém.
Tiskni
Sdílej:
Takový člověk může někomu zaplatit "pětikilo" za instalaci a vysvětlení, jak nainstalovat SW a aktualizovat systém. V případě Archu třeba takto:
Myslím, že to není nijak složité, a to přesto, že Arch je v tomto ohledu naprosto neklikací.
A pokud mi někdo chce argumentovat, že o instalaci Windows není třeba nikoho žádat, tak ho mohu velmi rychle vyvést z omylu - znám spoustu lidí, i vysokoškolsky vzdělaných, kteří to nezvládnou.
S tím souhlasím. Dent se ovšem vyjádřil spíše v tom smyslu, že JEMU ta distribuce nevyhovovala.
Jinak, pokud jde o učení se nových věcí - dá se na to dívat ze dvou stran. Jednou jsou například zmíněné iptables, kde by člověk opravdu měl pochopit, jak to funguje - tedy, naučit se je. Osobně jsem byl ze všech klikátek jen totálně zmatený, a iptables jsem pochopil až poté, co jsem si stáhnul videopřednášku z AVC. Na druhou stranu, nemám rád učení se nových věcí, pokud se naučím něco standardního - třeba práci v Photoshopu - pak sednu k jinému programu a hledám a hledám. Jenže to není problém Win/Lin, ale stačí třeba i Quark XPress, Adobe InDesign a třeba MS Publisher - abych se držel druhého břehu.
Je pravda, ze ma dost velkych much (sam Ubuntu pouzivam na desktopu)Rád bych je slyšel. Jak už jsem v životě řekl tolikrát, pokud je někde chyba, je nejlepší ji ohlásit či pro její opravu něco udělat :o)
Já jsem oproti Vám nováček (2 roky používání) ale stejně si rýpnu - Co gentoo handbook, LFS příručky, celosvětová arch wiki, .. naproti tomu o ubuntuguide slysim poprveNo tak sup do toho - kde je ten link - ukol je snadny - jsem totalni Lama, neumim Anglicky, nainstaloval jsem pred chvili Vami doporucenou Linuxovou distribuci a chci podporu Multimedii - kde najdu informace? PS: Prinejhorsim to muze byt i Anglicky - poprosim kamarada at mi to prelozi
Já bych na to měl velmi jednoduchou odpověď - pokud jde třeba o zmíněnou Arch Wiki - pro multimédia ji ani nepotřebujete. Prostě nainstalujete kterýkoliv program na přehrávání multimédií (např. xine, mplayer, kaffeine...), všechny mají v závislostech balík kodeků, který poslouží pro přehrání snad jakéhokoliv videa - prostě maximální jednoduchost. Ovšem třeba v Ubuntu kvůli tomu musím hledat v jejich wiki, co s tím. Nainstaluji z repozitáře ovladače nvidia nebo ati-fglrx a jede 3D akcelerace - opět žádný problém.A co je to to xine, mplayer, kaffeine...???? - nejaka hra, nebo navod na pripravu kavy? Ja se tady bavim o zacatecnicich = totalni Lamy - ja nerikam, ze to nejsou zkuseni lide, ale jak maji vedet, jak se jmenuje prehravac v Linuxu, kdyz u neho sedi poprve. PS: porad se tu neobjevil jediny smysluplny odkaz na navod zprovozneni multimedii v jine distribuce nez Ubuntu.
Presne tak
+1
Ubuntuguide je nějaká recesistická stránka, ne? Ty "návody" na instalaci programů jsou fakt veselé, aneb sudo apt-get install na 100+1 způsobůNe to je stranka pro totalni Lamy, kde naleznou informace ktere potrebuji. Nebo vy jste tak "osviceny", ze kdyz vas posadim za PC s OS/2 (tj. system ktery jste pravdepodobne nikdy nevidel), a poprosim vas o instalaci podpory napr. multimedii, tak vy se zamyslite a reknete - Aha na to potrebujem program X a program Y, mozna Z a jak to nainstalujem, tak to bude vse chodit. Nebyl by jste nahodou za stranky podobne UbuntuGuide vdecny?Asi vytvořím mandrivaguide
Tak to jste se musel opravdu hodně snažit, abyste to dokázal nenajít. Zkusil jsem do google zadat 'opensuse 10.2 MP3 install' a hned na první stránce výsledků vidím nejméně tři stránky s řešením…Ja asi pouzivam jiny Google
http://www.suseportal.cz/multimedia_v_suse_linux_10_1 Tohle vam nestaci? Staci napsat "multimedia" na strance suseportal.cz a hotovo. A jestli mi chete tvrdit, ze tohle neni to, co jste chtel, protoze se to tyka verze 10.1 a vy chcete 10.2, tak zacnu vazne pochybovat o inteligenci prumerneho uivatele Ubuntu. Podle tohoto navodu zprovoznite takrka jakakoli multimedia v jakekoli verzi openSUSE!Dekuji za prvni pokus o zaslani linku na zprovozneni multimedii v jine distribuci nez Ubuntu. Bohuzel tento navod je pro zacatecnika naprosto nepouzitelny (je to videt i v diskuzi pod clankem), protoze v nem naprosto chybi napr. pridani repositaru Packmana pro stahnuti napr. w32codec a jinych potrebnych baliku, ktere z zakladnich repositarich OpenSuse nejsou. To ze musi predtim instalovat nejake Apt z Debianu (mimochodem ten link neni funkcni) uz si netroufam komentovat.
Jinak, jestli prumerny uzivatel ubuntu potrebuje Ubuntu5.10 - "seznam balicku", Ubuntu 6.06 - "seznam balicku", Ubuntu 6.10 - "seznam balicku"..... kde "seznam balicku" je promenna s 100% konstantnim obsahem... pak je u me prumerny uzivatel Ubuntu, nezlobte se na me, DEBIL! :o)Ale ze je tech DEBILU na svete hodne co
Chci-li zprovoznit multimedia, potrebuju seznam baliku, ktere mam nainstalovat. nic-vic, nic-min. A jestli u toho musite mit navod na pouziti APTu, tak je potvrzujete, ze prumerny uzivatel Ubuntu je korunovany DEBIL.Ne, v Ubuntu potřebuji i seznam repository (některé nejsou standardně povolené). No a pokud jako začátečník nevím, jak je přidat, hodí se mi odkaz i na vysvětlující text. Prostě a jednoduše, návod je tak podrobný, aby ho zvládl projít i člověk, který u Ubuntu sedí úplně poprvé. Neví co je apt, repository, nebo jak se instalují rpm balíčky.
Pohledem do navodu na suseportal by jste zjistil ze existuje YAST, nebo lepe SMART (ktery je mimochodem daleko pred APT) a navod na pozivani SMART, YAST i APT tam jeJak souvisí smart s aptem? Podle mých zkušeností jej používají nejvíce uživatelé Suse, což ovšem nevrhá příliš lichotivé světlo na standardní instalační prostředky, které Suse má (pozor, reaguji pouze na základě stížností, které jsem slyšel, nebo četl). Ovšem smart je určen pro více distribucí, takže jej můžete používat i v Ubuntu. Zda je lepší, nebo horší jak
apt
si netroufám posoudit, ale lepší jak aptitude
mi nepřišel 1. Rozdil mezi SUSEportal a wiki-Ubuntu mi prijde mizivy.Jestli ten rozdil nevidite, tak se opravdu nema cenu o tom bavit.
2. openSUSE umoznuje vsechno nastavit pomoci Yast2. Ubuntu sice pouziva "ovladaci panely" desktopoveho prostredi, ale moznosti nastaveni klikanim jsou v porovnani s opensuse smesne!To ze Opensuse zdedilo nestandartni program pro nastaveni systemu je jedna vec, Ubuntu jde cestou standartu. Pomuze mi snad Yast s nastavenim multimedii?
3. Wiki-ubuntu: Chcete mi rict, ze navod typu "otevri .conf soubor, najdi ten a ten radek a prepis ten a ten parametr vam prijde jako user-friendly? To je pak user-friendly i Gentoo, ktere ma stejne, ne-li lepe propracovane Wiki!!!Ano Ubuntu nema nestandartni user-friendly program (Yast), proto se musi nekdy editovat konf. soubory. Proto vznikla zde kritizovana stranka ubuntuguide
4. Medialni masaz kolem Ubuntu je desna. Osobne znam celou radu lidi, kteri si nechali nainstalovat Ubuntu, aby byli IN. 3/4 z nich uz nechce Linux ani videt, a ten zbytek jsem premluvil na openSUSE, kde zustali a jsou spokojeni.... (Nekteri uz jsou mozna i u jinych dister jako Debian...)Chapu, ze nekoho vytaci nova distribuce, ktera 2 roky po svem vzniku je nejoblibenejsi mezi uzivateli. Ale zavani to fanatismem.
5. Podpora v Cestine: SUSE byla vzdy distribuce s nejlepsi podporou CR. Jestli mi chcete tvrdit, ze wiki-ubuntu, ktera je kazdych 5 minut nedostupna s oduvodneni, ze se clovek pripojil mockrat a ma hledat jinde mi prijde smesna!Byl jsem dlouholetym uzivatelem Suse a vzdy jsem si cenil ceskou podporu a ceske manualy. Ale to je minulost. Podivejte se na http://forum.ubuntu.cz/ - ma jina distribuce v CR takovou komunitu? To Wiki: ????
Ano, to je jednen z nejoblibenejsich blabolu: "nejoblibenejsi distribuce" :o) A na to jste prisel kde? Snad ne na Distrowatch.com :o) To snad ani nepotrebuje komentar. Nebo snad mate pocit, ze oblibenost distribuce se meri poctem instalaci v populaci uhrovitych pubertaku? Pane, dejme tomu, ze vymyslime zpusob, jak spocitat vsechny instalace distribuci na vsech pocitacich sveta. Opravdu si myslite, ze ve vsech podnicich, na vsech pracovnich stanicich, na serverech a domacich desktopech bude vladnout ubuntu? No to snad ne, nebudte smesny.... :o)Radeji nebudu komentovat
jinak, wiki.ubuntu.cz si vlastne jednu kritiku zaslouzi: Zatimco na globalni wiki clovek najde vzdy co chce, na ceskou ma jakysi "omezeny pocet pristupu za jednotku casu"... opravdu pomoc novackovi :o)Porad naprosto nechapu o cem to mluvite? muzete to rozepsat
Ad: Ubuntu jde cestou standardu.....- Ano, napriklad "SUDO" je toho dukazem, vidte??? :o)No podle mne je rozdil mit odlisne konfiguracni soubory od standartu (potom se nedivim, ze komercnim fimam vadi vydavat baliky pro kazdou distribuci zvlast) vs. odlisne prihlasovani (ktere nema vliv na konfiguraci a ktere si muzu kdykoliv zmenit)
Jinak, sam jsem ubuntu velmi podrobne vyzkousel, a vyhledani cehokoli na Ubuntu.cz mi trvalo 3x delsi dobu nez na suseportalu.... Tak kde je ta 100% pravda?Plne souhlasim na SusePortale nic neni - vyhledani "niceho" opravdu trva kratsi dobu
Jestli neco vyrazne nedoporucuju, tak je to ubuntu. Je mi jasne, ze se tady objevi nejaky urvany ubuntak a zacne me kritizovat, ale Ubuntu neni ani user-friendla, ale neni to ani Debian... Bohuzel.Vysvětlete mi jedno: Proč útočíte nepodloženými argumenty na určitou distribuci a přitom ještě označíte ty, kdo s Vašimi názory nesouhlasí, za "uřvané Ubunťáky"? Pokud vím, v Ubuntu se docela pevně dodržuje Code of Conduct, jakýsi soubor pravidel slušného chování. Pokusme se udržet i ostatní diskuze v mezích slušnosti k druhým.
Když to zvládne, už se nemusím bát že začne zaplavovat fóra zbytečnými dotazy, protože už bude vědět jak a kde co nakonfigurovat a když ne, ví kde najít informace. (mimochodem, ač uživatel Archu, stejně používám často Gentoo wiki - je to snad nejlepší zdroj informací)
Pokud mu Gentoo po nainstalování nesedne, doporučím přechod na Arch nebo Debian. Klidně i Ubuntu - kdy člověk ví co dělá není to špatný distro.2) Pak jsou lidi kteří se nic moc ze začátku učit nechtějí. Těm doporučuju Ubuntu. Hlavně proto že i přes User-friendly kabát je to pořád Debian s dost čistým /etc a skvělou dokumentací. Neodděluje tolik uživatele od podstaty systému jako Mandriva a podobné.
Rozhodně nikomu nedoporučuju Mandrivu nebo Suse, mám s nimi špatné zkušenosti. Fungujou dobře, ale jenom do chvíle než nastane nějaká nestandardní situace se kterou se nepočítalo. Pak je uživatel ztracený, protože příkazovou řádku skoro nezná a vykřikuje všude že mu to nejde a co s tím aniž by hledal. Jo a nemám rád RPM
Když to zvládne, už se nemusím bát že začne zaplavovat fóra zbytečnými dotazy, protože už bude vědět jak a kde co nakonfigurovat a když ne, ví kde najít informace.
Vy zdejší fórum asi moc nesledujete, že?
Na druhou stranu lidí co se ptají víc než hledají je asi dost všude... Jde jenom o to na co se ptají... Ono je to těžký :-/
A proc jsem asi rozdělil zájemce o Linux do dvou skupin? Nechceš vědět co je XOrg, nainstaluj Ubuntu. Stejně se asi dříve či později dostaneš k nutnosti něco si tam upravit/dopsat. Hlavně pokud má člověk ATI
Opravdu stačí jenom znalost toho, kde se konfigurace např. XOrg skrývá. Já bych si většinu konfiguráků taky z hlavy nenapsal.
Když si vezmu že znám uživatele Windows kteří si pamatujou kde co nastavit v Registrech, zdá se mi opravdu alespoň základní znalost obsahu /etc triviální.
A proc jsem asi rozdělil zájemce o Linux do dvou skupin? Nechceš vědět co je XOrg, nainstaluj Ubuntu. Stejně se asi dříve či později dostaneš k nutnosti něco si tam upravit/dopsat.
2. Oficialni repozitoraz ma hodne baliku, takze nemusite pridavat nic ciziho.haha ... co třeba driver pro moji tiskárnu (min12xxw)?
Co se tyce licenci, nikdo nic nekomplikuje - v repos. jsou i nonGPL buildy.MUHEHE ... co třeba podpora Monkey's Audio Codec? - to jsou jen dva příkládky, co jsem si vybavil coby první asociaci, ale jmenovat by se toho dala spousta
Koncový uživatel chce ... aby si mohl pustit jednoduše filmhehe, tak co máš pořád s tím, jak se na Ubuntu musí doinstalovávat nějaká podpora multimédií? - ostatně ve flamewaru výše jest to zásadním nepochopením z tvé strany: Ubuntu je možná taková sračka (s prominutím všem nefanatickým uživatelům), že to jinak než nějakým obskurním způsobem, na který je třeba zvláštní návod, nejde, takže si to ani jinak neumíš představit, nicméně jsou i takové distribuce, kde opravdu není třeba nic extra zprovozňovat, takže požaduješ odkaz, který v některých případech z principu ani existovat nemůže
- instaluje se z live CD. Prijde za mnou uzivatel, ze chce zkusit Linux, dam mu Live CD Ubuntu a reknu mu. Podivej toto CD ti v tvem systemu nic nezmeni, podivej se jak ten Linux vypada a kdyz se ti bude libit, mas tam ikonku "Instalace". Pokud se ti nelibi, hod to CD do kose. Pokud tento uzivatel slysel o nejakem KDE, proste mu do ruky vrazim jine CD s Kubuntu. Dost starsich PC nema DVD - a davat nekomu 5CD jen at si to vyzkousi?Hmm, to je možná důvod proč má ubuntu tolik lidí, ale rozhodně to nepovažuju za nějakou přednost. Mandriva má taky live & install cd - Mandriva One. Nicméně já nechci operační systém zkoušet, já ho chci prostě nainstalovat a používat a absence klasického instalátoru mi vadí. Vadí mi, že je to jenom na jednom CD, já obvykle instaluju "skoro všechno" - KDE i Gnome, neomezuju se na aplikace z jednoho prostředí, vadí mi, že někdo jiný za mě aplikace předvybral a já ty "svoje" pak musím ručně doinstalovávat. Mám špatnou zkušenost s Easybuntu - u mě vůbec nefungovalo, ale i kdyby ano, nelíbí se mi, je to nesystémová věc, znovuzrozené PLF pro Ubuntu nebo medibuntu (zatím málo balíčků) je ta správná cesta.
a kdyz ste nakousli to PLF, by me zajimalo co se s nim vlastne stalo a proc. je nedostupny uz cca 2 mesice a zajimalo me jestli se nekdy vrati, nebo to muzu rovnout odstranit ze sources.list ...
a kdyz ste nakousli to PLF, by me zajimalo co se s nim vlastne stalo a proc. je nedostupny uz cca 2 mesice ...eh? teď jsem to ťuknul do konqueroru a přinejmenším homepage PLF se tváří v pohodě ...