Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Po několika letech jsem se rozhodl dát sem opět příspěvek, který by snad mohl pomoci některým zoufalcům, kteří mají stejný problém, nad jakým jsem strávil v posledních dnech spoustu svého drahocenného času. A předem bych se chtěl omluvit, že nebudu reagovat na případné komentáře. Ne, že bych nechtěl, ale opravdu nemám čas.
Před lety pořízený Popcorn Hour už doma fungoval jen na pouštění vánočních pohádek, protože neumí H.264, natož H.265, a stále nám v obýváku ležel otevřený a přidrátovaný starý notebook Lenovo G700, který je neuvěřitelný svou použitelností. Běží na něm Plasma 5 bez jakýchkoliv prodlev či jiného zdržování. Je mnohem rychlejší než mnohé o řadu let novější počítače s i3 a svou roli plnil excelentně, ale chtěl jsem ho uklidit, tak jsem pořídil pro daný účel až zbytečně výkonné minipc. A k tomu bezva dálkový ovladač a bezdrátovou klávesnici s touchpadem Logitech K400. Chci, aby mohlo sloužit nejen jako HTPC, ale i jako desktopový počítač.
Předpokladem bylo, že tam bude Arch, Kodi a Plasma. Ale komu by se chtělo drbat s instalací Archu, přece máme distribuce jako Manjaro a další podobné, které nám ušetří spoustu času. Spoiler: lenošný se nejvíc nadře.
Nainstaloval jsem tedy Manjaro. Nehrál zvuk, ale vadný HW nebyl, protože přes speaker-test se na HDMI dal poslat šum či sinusovka, ale hlavně to při pokusu ukončit Kodi celé zatuhlo a svítila na obrazovce jen nereagující obrazovka Kodi. No nic, zkusil jsem EndeavourOS. Zvuk opět nehrál, ale Kodi netuhlo, v repozitářích byly i všechny možné addony, takže jsem zajásal a jal se zprovozňovat zvuk přes HDMI. Zjistil jsem, že mám problém, s nímž jsem vůbec předem nepočítal. Všechny cesty, ať přes vyhledávač nebo přes AI, vedly buď do úplně slepé uličky nebo k doporučení nepořizovat si Intel, když chci posílat zvuk přes HDMI, nebo k tomu, že má zoufalec počkat, že to vývojáři určitě opraví (už se to táhne několik let), nebo k jedinému společnému cíli, který CML vyhodnotil jako jediné správné funkční řešení. Nebudu ho teď dohledávat, šlo o to, přes modprobe cosi nastavit. To jsem udělal a bylo možné se jistým způsobem dopracovat ke zvuku. Pokud se člověk předtím nepřihlásil do Plasmy, tak šlo v Kodi (ne vždy) nastavit HDMI jako výstup a hrálo to. Občas bylo potřeba počítač párkrát restartovat, protože prostě naběhnul bez dostupné volby HDMI. Pokud se člověk přihlásil do Plasmy, zvuk nehrál. Bylo potřeba přepnout kartu na jinou, vrátit zpět HDMI a zvuk hrál. Asi minutu nebo tak nějak. Potom se zvukový výstup vypařil úplně a nešlo dělat už nic. Každopádně ale šlo nastartovat do fungujícího Kodi, tak jsem to tak nechal…
Jenže asi o dva dny později mi Kodi začalo šíleným způsobem stále padat. Spadlo chvilku po startu, padalo při procházení seznamu filmů, nedovolilo ani proskenovat složky a úplně zdevastovalo databázi. Myslel jsem, že si třeba nějak nesedlo s aktualizací systému, tak jsem zkusil sestavit si svoje. Po mnohahodinové úspěšné kompilaci a instalaci Kodi padalo stále. Netuším proč, trochu mám obavu, jestli si ten čínský SSD nezahrál tetris s některými svými daty, každopádně jsem nechtěl pokoušet osud a raději nainstaloval jinou distribuci. Tentokrát jsem zkusil Parchlinux. Zvuk samozřejmě opět nefungoval, ale Kodi běželo stabilně. Byl jsem spokojen do chvíle, než jsem zjistil, že mi vůbec nebere USB mass-storage. Nehodlal jsem to řešit, vyzkoušel jsem KaOS. Po instalaci jsem zjistil, že v repozitáři není pro Kodi jediný addon. A opravdu nemám v plánu tam každou blbinu kompilovat. Jen tak pro jistotu doplním, že zvuk samozřejmě také nefungoval.
TLDR: Po mnoha ztracených hodinách svého času jsem tedy pokorně nabootoval čistý Arch Linux. Zjistil jsem, že nemusím trávit další spoustu času instalací, protože obsahuje jakýsi instalátor, o němž jsem dříve buď nevěděl nebo tam nebyl. Tak jsem ho vyzkoušel. Důležité v tomto momentě je asi to, že jsem jako zvukový systém zvolil PulseAudio. Všechny ty distribuce v sobě měly zadrátované úplně vše včetně PipeWire, který má být údajně lepší. V rámci instalace jsem rovnou přidal plasmu, dhcp a pár drobností, restartoval jsem, spustil plasmu, vlezl do nastavení zvuku a zkusil grafický test reproduktorů. Málem jsem o půl metru nadskočil, když se z vyhuleného reproduktoru ozvalo naplno „FRONT LEFT“…
V Kodi zvuk také funguje, není tam potřeba hledat HDMI, funguje normálně přes Pulse Audio, zvuk se neztrácí, zvuková zařízení nemizí, mohu se přepínat mezi Plasmou a Kodi, a zvuk stále funguje. Není potřeba vůbec nic dalšího, vše funguje z čisté instalace. Kéž by mi někdo tohle poradil, než jsem k novému minipc sedl poprvé
Řešením celého problému tedy je zvolit distribuci, v níž se dá nainstalovat čisté PulseAudio, a nespoléhat se na „pohodlná“ hotová řešení.
Ještě přidám své 2 malé postřehy ke Kodi. Když se podaří chyba toho typu, že například máte film v seznamu dvakrát, protože jednou je přidán soubor a jednou adresář v němž se nachází, lze to opravit pomocí sqlitebrowseru editací souboru myVideosXXX.db nebo jak se přesně jmenuje. A při generování klíče k Netflixu jsem na přihlašovací stránce musel odškrtnout možnost zapamatovat si přihlášení, jinak mi to odmítalo vygenerovat kód.
Tiskni
Sdílej: