Termy (GitHub) je multiplatformní terminál postavený nad frameworkem Electron. Může zaujmout automatickým doplňováním IntelliSense a integrovaným editorem z Visual Studio Code. Ke stažení je AppImage.
Univerzita Illinois objevila zranitelnost v Intel CPU u SoC Ring Interconnect. O zranitelnosti se mluví jako o "Lord of the Ring(s)". Výzkum byl zaměřen na procesory Skylake/Coffeelake, takže není jasné, zda postihuje i novější architektury. Procesory AMD používají jiné druhy propojení, takže tam je zatím stav neznámý, resp. vyžadoval by další výzkum. Podrobnosti naleznete na The Hacker News, samotná publikace pak viz: 2103.03443.pdf. Dále jsou k dispozici zdrojové kódy pro test zranitelnosti na GitHub - lotr.
Toužíte si prohlížet YouTube videa v konzoli? Pokud ano, je zde projekt ytfzf, který vám to umožní. Jedná se o bash script, který jako backend mj. používá youtube-dl.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Tiskni
Sdílej:
s/po instalaca/po instalaci/
s/trial verze/trial verzi/
Ach jo...
Nějaké kontrolní součty pro image Windows jsem našla tady, můžete si to zkontrolovat, jestli některý nebude sedět na vaše DVD. Případně zkusit ještě jiné zdroje.Dobrý nápad, děkuji. Na odkazovaných stránkách je jiný součet, ale ten stažený odpovídá jednomu ze součtů zde
$ sha1sum Windows_7_64-bit_Professional_x64.iso 0bcfc54019ea175b1ee51f6d2b207a3d14dd2b58 Windows_7_64-bit_Professional_x64.isoDesítky tam nepůjdou kvůli ovladačům. Ten notebook už má své roky, a jak známo, na důchodce se všeobecně kašle
Windows: https://tinyurl.com/y9tmhhm7 Office: https://tinyurl.com/y7o95n8f
Každý proprietární software je drahý. Tolerovat se to dá snad leda u uměleckých děl jako jsou Jazz Jackrabbit, Titus The Fox nebo Prince of Persia, které si člověk pustí uzavřené v Dosboxu případně ve Wine.
Je i není. Někdo ho musí napsat a udržovat, a ne všichni programátoři mohou být živi z podpory (nemyslím sociální, ale znalostní).
Nechť všichni nejen programátoři jsou schopni fungovat na nějaké formě nepodmíněného základní příjmu.
Třeba proto, že obchodní modely proprietárního softwaru pro různě hendikepované, kdy těžké prachy tečou přes pojišťovnu, jsou brutálně neetické, potažmo nějaký rant ohledně softwaru pro výzkum mimo informatiku a příbuzné obory jsem tu už někde psal.
Z nostalgie (po čtvrtstoletí od prvního setkání s Warpem) jsem si tu personální edici Arca OS nedávno pořídil, v ceně licence je i "DOS" a "Win3.1" subsystém. https://www.monitos.cz/tmp/VB_OS_Arca.png
Nahoře někdo psal o nasazení, v případě OS/2 asi nejde o to kdo to nasadí, ale o tom kdo to již nasadil. Většina jejich zákazníků se rekrutuje z žebříčku Fortune 500. Dodnes jim na tom běží řada klíčových věcí. Nezřídka v rámci řízení technologií, takže virtualizace (s emulací zajišťující postarší kompatibilní HW nemusí být řešením). Proto jeden z prvních cílů bylo zajistit běh na moderním HW. Asi nejzajímavější je, že k tomu od IBM nezískali zdrojové kódy, ale patchuji přímo binárky (dekódují co daná část vykonává a vytvoří modifikaci umožnující požadovanou funkcionalitu/kompatibilitu).
Spoustu zajímavostí k tomuto projektu zaznělo v rozhovoru s jedním z tvůrců Arca OS s B.Lunduke. https://www.youtube.com/watch?v=8oXKMZ56R2o&t=160s
v případě OS/2 asi nejde o to kdo to nasadí, ale o tom kdo to již nasadilNo jo, takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Na druhou stranu mi přijde šílené, aby zrovna takové bohaté firmy stavěly na dávno mrtvém řešení, které je problém rozšiřovat či upravovat a samotná funkčnost je závislá na software, který je funkční jen díky tomu, že někdo patchuje binárky. No ale zjevně se jim daří, tak proč ne.
Je u nich vlastně vyřešeno to přetečení čítače událostí (49dni?)?To si pletete s Windows 95, ne?
Takže Win 3.1 těch 49,7 dní běhu překonaly.
https://www.monitos.cz/tmp/win31_53_days.pngkolik peněz jsem vyházel za Computery a Chipy (časopisy)Nevím co Comupter ale CHIP býval dobrý časopis. To rozhodně na svou dobu ztráta času nebyla. Nezapomeň že k tomu taky bylo spousta softwaru (což se v dobách kdy jsem měl maximálně modem a tatu jsem posílal tahat 30MiB patch na Quake3 do práce hodilo) na CD. Ale prostě se s tím nic nedá dělat, pak to začalo jít silně z kopce a ztráta času to být začala (neřeknu přesný rok, možná tak 2004-2008). Existuje vůbec ještě dneska? Já ho měl z půjčovny měsíc co měsíc a rozhodně nelituju. Jmenuj dneska jeden podobný časák, kvůli kterému vůbec stojí za to zajít si do půjčovny nebo se vůbec otravovat s předplatným.
ale na papire je to tou reklamou prolezly skrz na skrz a neudelas nic...Jo, jo. To je vyloženě hnus. Ale tohle tak nebývalo.
žádné omalovánky16 barev a ty ikony vypadají lepší tak jak moderní TrueColor. Nabootované je to hned i když DosBox zkrouhnu na úroveň 66Mhz i468DX a když to sletí tak se to jednoduše roztapetuje po celé obrazovce a nezačne to bootovat jakési poradce a mudrce a pány sponky. Ideální. Možná budou existovat i nějaké staré office pro 3.11.
Ale když jsme u toho. Neměl Novell taky kdysi svůj operační systém?
Asi záleželo na HW, mně třipětjedničková workstejšna držela jak helvítská víra a servery (fileserver a nějaké divné microsoftí mailové řešení jehož název si už nepamatuju) taky neměly se stabilitou problém.Přesně tak. NT byly zkouškou tehdejšího HW. Když se hroutily do BSOD, bylo potřeba najít komponentu, která to způsobovala, a potom už držely skvěle.
Nojo, my tehdy kupovali počítače tuším jen od Autocontu (v té době nová progresivní firma), který tehdy svůj HW celkem poctivě testoval. Proto nám to asi nedělalo problémy.Ha, ha. Za Autocontem, pokud si dobře vzpomínám, stála partička z ekonomky na VŠB, která těžce lobovala přes ministertvo školství. Šlo o ukázkový příklad klientelismu, kdy se pro školy hromadně nakupovaly předražené shity. Ekonomka na VŠB v OV jinak byla před listopadem 89 synonymem poslední štace, kterou byl schopen absolvovat kdejaký idiot. Je pozoruhodné, kolik z nich se po r. 89 navzdory svému diletantismu vyšvihlo nahoru.
myslím, že by tak v polovině škol za cenu těch 486tek skončily nějaké 286ky [...] techické řešení nebylo v podstatě špatné.a kdyby to bylo i moralne dobre, tak misto 1x 486 by bylo 10x Pentium
ja mam original cd nt4.0 ktera je i na alphu a powerpc.To je ono čoveče. Na originiálce. Normálně jsem lhal. Už žhavím CD-ROM a virutál…
Jé, to je zavaděč pro hru Pampuch od Zoneru :-)
(tehdy ty zavaděče ještě neměly tolik škodlivých vlastností)