Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jelikož už mi doma pomalu dosluhoval DivX přehrávač H&B DX-3255, chtěl jsem se podívat, co místo něj, a narazil jsem na přehrávač Popcorn Hour A-110, který sice neumí přímo přehrávat CD/DVD, ale zato umí spoustu jiných věcí A je v něm… Linux!
Plánoval jsem zde udělat velký rozbor tohoto přístroje, nakonec toho ale moc není. Napsal jsem pár poznatků a zkušeností, pokud byste chtěli dozvědět něco dalšího, zeptejte se v diskuzi, a pokud to bude v mých silách a budu mít na to čas, tak to případně vyzkouším a odpovím. A pokud tuhle hračku někdo z vás již doma má, budu vděčný za vaše zkušenosti.
Koupil jsem ho spolu s 500GB 5400rpm SATA-II diskem Samsung F1P – sice nemá ty pravé „točky“, ale také díky tomu tolik nehřeje a nedělá kravál. Bezvadné zjištění je, že tato škatulka používá formát ext2/3, takže pokud tam chcete nahrát data co nejrychleji, není s tím v Linuxu vůbec žádný problém
Pro představu, co všechno to umí, si dovolím zkopírovat specifikaci:
Konektivita
Webové služby
Podpora multimédií
DRM
Chipset
Paměť
Audio/Video výstupy
Interface
Síť
Připojil jsem přehrávač do síťového switche. Základní nastavení bylo snadné. Škatulku zapnete a funguje. Automaticky zjistí nastavení obrazovky, či nastavení sítě přes DHCP. Síť lze samozřejmě nastavit i ručně.
První jsem si zkusil, jak běhá video z YouTube, a pak jsem se vrhnul na instalaci. Přímo z Internetu jsem nainstaloval nejnovější firmware. Pak jsem připojil pevný disk a nechal jej zformátovat a nainstalovat na něj NMT aplikace (opět přímo z Internetu), z nichž jsem potom nechal běžet jen FTP server. Při formátování jsem si mohl vybrat mezi ext2 a ext3. Výchozí bylo ext3, použil jsem ale ext2 – nemyslím, že by mi bylo k něčemu žurnálování. Pokud soudíte, že jsem udělal chybu, rád si o tom počtu v diskuzi. Pokud nemá někdo možnost připojit přístroj k Internetu, lze všechno instalovat z flash disku.
Když jsem zmínil YouTube, je úplně skvěle zpracováno. Lze ho pohodově procházet i prohledávat a funguje perfektně. Kromě něj je tam ještě spousta dalších webových služeb. A přímo v hlavní nabídce je jakási SayaTV, což je spousta jakýchsi čínských televizí. Pak ještě nějaký komunitní portál, což mne též neoslovilo.
První problém, na který jsem narazil, bylo to, že jsem se s heslem z návodu nemohl přihlásit k FTP. Po krátkém hledání na netu jsem zjistil, že již neplatí v návodu napsané výchozí heslo ftpuser
, ale 1234
. Ta kvanta dat, která jsem tam chtěl natáhnout šla ale přes FTP dost pomalu. Zkusil jsem přístroj připojit přes USB k počítači. Nic se ale nedělo. Žádný disk se neobjevil. Začal jsem pátrat na netu po nějakých informacích, když tu na mne najednou asi po 2 minutách vyskočila 2 okýnka s přítomnými disky. Takže mass-storage funguje (a ta šíleně dlouhá doba je zaviněna bootováním přístroje). Jeden oddíl cca 256 MB je s NMT aplikacemi, druhý oddíl je datový. Zkoušel jsem i přístup přes NFS, ale chovalo se mi to nějak divně, tak jsem zůstal u FTP.
BitTorrent klient ani Sambu jsem nezkoušel.
Pokud si spustíte službu myHome Server, je možné se na přístroj připojit po síti na portu 8088 a pouštět si v síti stream, vysílaný přístrojem. I když mi nefungoval přímo na klik, ale musel jsem do URL zkopírovat zobrazený odkaz. Škoda, že se nepřenášejí i titulky.
Co mi na přehrávači vadí, je zjištění, že si nemohu zvolit, které titulky se zobrazí. Ono to prostě vybere jeden soubor a není možno zvolit jiný. Takže například přepínání jazyka titulků nehrozí, což je blbé, přitom by určitě nebylo složité tuto možnost naprogramovat. Další chybičkou je, že občas tak nějak vytuhne a nereaguje vůbec na nic. Je potřeba fyzicky vypnout. A v neposlední řadě je docela non-green. Ve stand-by bere nějakých 7 W. Navíc docela záludně občas sám zapne HDD. Jsem v ložnici, přístroj „vypnutý“ a najednou slyším, jak se roztočí plotny. I když mám vypnutý i počítač, takže není možné, že by tam něco lezlo přes FTP. Také nepředpokládám, že by se mi tam někdo nabourával přes router zvenku.
Dalšího nedostatku jsem si všimnul při přehrávání nějakého seriálu – logo televize bylo ořezané v rožku. Nevím, jak přes HDMI, tam je to možná v pořádku. Takže si volím skutečnou velikost, kterou si ručně nazoomuji na optimum. Naštěstí to nemá vliv na titulky. Ty se zobrazují zcela nezávisle, je možné zvolit velikost, odsazení od spodního okraje obrazovky, barvu, barvu okraje, zpoždění – kromě zmíněné nemožnosti si zvolit soubor s titulky naprostá spokojenost.
Kromě videa umí přehrávač i hudbu, fotografie, rss, webové stránky. Jen škoda, že není možné si zadat normálně URL a surfovat. Přehrávání hudby je vázané na televizi, protože nemá vlastní displej. A při zobrazování fotek je neumí otáčet podle EXIF. Navíc není možné vlézt do adresáře a prohlížet vše, co tam je – funguje to tak, že si zvolíte, jaký typ médií chcete prohlížet, a v daném adresáři se zobrazí pouze ten.
Shrnul bych to, že přístroj má hromadu nedostatků, které překážejí, ale pokud člověk není moc náročný, tak je to šikovná škatulka, která přehraje téměř jakýkoliv formát a ušetří vás vypalování médií.
HD ripy
Stáhnul jsem Elephants Dream 1920(HD) – přehrávač to nezvládnul - obraz žádný, ale zvuk jel. Gruntovi to přišlo podezřelé, tak jsem stáhnul ještě Big Buck Bunny, který narozdíl od ED nepoužívá MPEG4, ale H.264, a ten funguje naprosto v pohodě.
Titulky v MKV
Přehrávač titulky v MKV umí, ba co více, umožní mezi nimi i přepínat (narozdíl od titulků externích).
RS-232
V přehrávači jsou 2 volné konektory. Jeden označen UART0, druhý vypadá, že je pro sichr kvůli případnému ventilátoru.
Tiskni
Sdílej:
PH-110 se chystam testovat o vikendu. docela by me zajimaly zkusenosti s MKV (co kdyz jsou titulky primo v kontejneru a je jich nekolik, da se mezi nimi nejak prepinat?) a 1080p. Nektere nove ripy se pry delaji v profilu L5.1 coz PH ofic. nepodporuje (a dost dobre nechapu, proc to ti lide delaji, kdyz Bluray je jen L4.1 a vnaseji do vseho dalsi zmatek a nekompatibilitu) - vim ze se to da nejak zkonvertovat, ale ten opruz..Dlouho jsem si myslel, ze si postavim HTPC ,ale kdyz srovnam ty moznosti a cenu (HTPC co umi 1080p a zaroven je tiche a male..), tak pro me porad vychazi si co dva-tri roky koupit novyho popcorna..
nejsem zadnej fajnmekr (to bych si koupil daleko drazsi hracku), proto mi s PH bude bohate stacit, pokud bez problemu zvladne DVD, MKV (720p / 1080p) + DivX/Xvid bez trhani a kousani (na prehravani mp3 a prohlizeni internetu mam jiny hracky). Vendor nastesti (aspon to tak vypada) hodne opravuje bugy, tak uvidime jak to pujde. K PH mam pripravenej 2,5" WD Essential 320GB pres USB s ext2, nemam moznost ho pripojit k domaci siti (prehravat filmy pres Wi-fi je pry mozne, ale nepouzitelne) a odpojovat a prenaset ho neustale od televize k pocitaci na to bych nemel nervy.
Taky ted vnitrne bojuji, jestli koupit eGreat M31B (to same co PH, jen v peknejsi krabicce) nebo postavit nejake HTPC. Tam se fakt bojim hluku, ale zase bych to mel i jako domaci server. Dokonce bych byl ochotny jit i do AMD - ty X2 4850e s 45 W jdou uchladit pasivne pry, pripadne i s malootackovym vetrakem, na desce nejakou nv 8200 a s VPDAU to pry pro 1080p ma 5% CPU spotreby... Nejakou HTPC skrin s pomalootackovyma vetrakama, tichy zdroj... A jako dalkac Freerunner :D Kdovi... Vyhoda eGreatu je zase ze prijde, clovek zapoji a jede. Jen jsou obcas pry problemy a vetracek je pry taky neprijemny (ale verim, ze se da odpojit).
Taky ted vnitrne bojuji, jestli koupit eGreat M31B (to same co PH, jen v peknejsi krabicce) nebo postavit nejake HTPC.
Co jsem se díval na specifikaci toho SoC, tak to sice má nějaký 300Mhz MIPS jako exekuční jádro(jak vypadá /proc/cpuinfo
?) ale má to všelijaké multimediální moduly navíc, které se určitě hodí víc.
Tam se fakt bojim hluku, ale zase bych to mel i jako domaci server. Dokonce bych byl ochotny jit i do AMD - ty X2 4850e s 45 W jdou uchladit pasivne pry, pripadne i s malootackovym vetrakem, na desce nejakou nv 8200 a s VPDAU to pry pro 1080p ma 5% CPU spotreby...
No tak s VDPAU bych si moc nadějí nedělal. Je sice pravda, že to téměř nijak nevytěžuje procesor, ale o to víc to zatíží GPU a ta se rozpeče. Bez chlazení ani omylem…má to snad jen tu výhodu, že grafika peče furt, takže by nebylo potřeba větrák zastavovat. Mně dává 60°C chlazená v idle módu no a pokud si to při přehrávání střihne přes cestu víc MVs, tak i předčí CPU. A navíc GF řafy 8XXX umí přehrát jen MPEG1/2(a to ještě ne zcela dokonale) a H.264(a to jen některé pokud se to neopatchuje). No a ty SoC nemají HW akceleraci jen videa, ale i třeba HW dekódování AC3 apod. A na x86 bych se vyprdnul už tuplem.
Nejakou HTPC skrin s pomalootackovyma vetrakama, tichy zdroj... A jako dalkac Freerunner :D Kdovi... Vyhoda eGreatu je zase ze prijde, clovek zapoji a jede. Jen jsou obcas pry problemy a vetracek je pry taky neprijemny (ale verim, ze se da odpojit).
Zda-li člověk zapojí a jede je otázka irelevantní. Důležitá otázka zní: a jde to hacknout?
vdpau by nemělo zatížit gpu, protože používá dedikovaný dekódovací obvod s nízkým počtem tranzistorů a tedy nízkou spotřebou. Grafické karty, kterých se vdpau týká, by při dekódování neměly používat shadery.
Jinak tato mašinka, o níž je řeč, přehraje h.264 video level 4.1 plus nějaká rezerva, ale 1920x1080 s frameref=16 nedá ani omylem. Softwarové dekódování na PC je zkrátka stále nutné, pokud chcete stoprocentní kompatibilitu s videy tvořenými kodekem x264 :|
vdpau by nemělo zatížit gpu, protože používá dedikovaný dekódovací obvod s nízkým počtem tranzistorů a tedy nízkou spotřebou. Grafické karty, kterých se vdpau týká, by při dekódování neměly používat shadery.
Něco na tom bude. 21-24W v idle módu a stabilních 32,1W při přehrávání H.264 videa o rozlišení 1920x800. Jenže stále platí, že samotná karta v idle módu se zapnutým větrákem(vypnout ho neumím a radši ani nebudu) dává 60°C a při přehrávání to vzroste na 65°C-68°C(větrák se víc roztočí) a PowerMizer se vždy přepne na Level 2(500Mhz NV Clock, 400Mhz Memory clock, tedy nejvyšší). A to je prosím mobilní grafika. Jak na sebe působí grafika a CPU nemůžu porovnat, jelikož je mam v jednom tunelu a na PC ještě záruku, ale když se CPU ani neobtěžuje vylézt z nejmenších 800Mhz, tak si myslím že až zas takový vliv CPU mít nebude. Při videu jsem zkoušel ještě zapnout glxgears
, ale to se mi zase zakousne dekódování videa a stejně si myslím, že by to nebyla nějaká vypovídající hodnota, protože je sběrnice už tak vytížená HD videem.
Jinak tato mašinka, o níž je řeč, přehraje h.264 video level 4.1 plus nějaká rezerva, ale 1920x1080 s frameref=16 nedá ani omylem.
No jak tak čtu, tak všichni si ji pochvalují právě z toho důvodu, že H.264 o rozlišení 1920x1080 dekóduje úplně bez problému. Ještě aby ne, když má na to dedikované 2 HD Video Decoders(RISC)
.
Softwarové dekódování na PC je zkrátka stále nutné, pokud chcete stoprocentní kompatibilitu s videy tvořenými kodekem x264
Spíš bych řekl Hardwarové dekódování, protože v některých částech nedává ani Turion X2 TL-60 na 2Ghz s MMX,MMX2,3DNow,3DNow2,SSE,SSE2(ale teda pouze na jádro) aneb zničit krtka - teda šum.
Tak jasne - jako ve vsech techto je nejake takove genericke CPU s malym vykonem a zbytek pocitaji specializovane moduly - problem je, ze jsou vsechny closed. Kdyby se k tomu dalo dostat opensourcove, tak by to mohla byt bomba, to uznavam. Zatim co jsem se dival, tak vlastni aplikace tam pustit jdou, pouziva se crack pres CGI skripty. To je vse co jsem nasel. Ja uz byl opravdu rozhodnuty si to koupit - preci jen zadne starosti, prijdu domu, zapojim a jedu. Bohuzel jsem nasel forum, kde lidi resi co jede a co ne a taky to neni zadna slava, hlavne u HD ripu :( VPDAU je na zacatku, tam kde by nestacilo dekodovat muze prijit na radu CPU, karta se pry moc nehreje, jede to pekne i s integrovanou a pasivne chlazenou - coz presne chci, pripadne se dokoupi nejaka novejsi NVidia - taky pasivne chlazena. Hlavni co ale je, ze budu mit doma komp i na jine veci - nejen prehravani videa, ale muzu tam klidne pustit i buildeni atd. a vim, ze vsechno ovlivnim a nastavim jak chci ja. Navic i cenove to vychazi priblizne na stejno - jen te prace s tim bude proste vic. Ale to zase pro nas hracicky je spis vyhoda :)
Uz nevim kde jsem to videl, rychly Google search dava toto http://www.networkedmediatank.com/archive/index.php/thread-4012.html
Tak jasne - jako ve vsech techto je nejake takove genericke CPU s malym vykonem a zbytek pocitaji specializovane moduly - problem je, ze jsou vsechny closed.
No jo, to mně nenapadlo. Když je tam Linux, tak jsem čekal, že to bude pohánět libav*(a že tam eventuálně půjde namontovat mplayer), jenže je pravda že tam vlastně může být cokoliv co bude jen kopírovat do určitého místa paměti. Na druhou stranu to nejspíše bude kód, který lze spustit pod Linuxem(aplikace,knihovna,modul,…). Stáhnu ten FW a mrknu se.
Kdyby se k tomu dalo dostat opensourcove, tak by to mohla byt bomba, to uznavam. Zatim co jsem se dival, tak vlastni aplikace tam pustit jdou, pouziva se crack pres CGI skripty. To je vse co jsem nasel.
Alespoň že to. Důležité je, zda-li se nějak dá dostat na kořenovou partišnu.
Bohuzel jsem nasel forum, kde lidi resi co jede a co ne a taky to neni zadna slava, hlavne u HD ripu
Můžu požádat o odkaz nebo alespoň lehké osvětlení. Zmlsán VDPAU si neumím představit jak vypadá žádná sláva.
Hlavni co ale je, ze budu mit doma komp i na jine veci - nejen prehravani videa, ale muzu tam klidne pustit i buildeni atd. a vim, ze vsechno ovlivnim a nastavim jak chci ja.
Jasně, na to je to exekuční jádro dost pomalé. No na druhou stranu x86 jako server…nevim.
Navic i cenove to vychazi priblizne na stejno - jen te prace s tim bude proste vic. Ale to zase pro nas hracicky je spis vyhoda :)
Než s cracknutím, vytvořením cross-compileru a následným builděním přímo pro tu architekturu? O tom pochybuju.
Chtěl bych také (výhledově) vyměnit dosluhující DVD přehrávač za něco jiného a tato krabička mě docela zaujala.
Ale moje otázka zní: jak přehráváš ty CD/DVD??? Externí mechanika?
podobne postupoval jeden znamy a druhy den zjistil, ze se neda zvetsovat font u titulku (ma slabsi zrak), takze pro nej byl prehravac (pro filmy bez cz dabingu) v podstate nepouzitelny
A RS-232 to má kde?
Ale má to na desce piny pro sériový port, jo?
Těžko říct. Může to vypadat jakkoliv a nebo to nemusí být vůbec vyvedeno. Od oka to nepůjde poznat určitě(ani popisky u obvodů nemusí být přesné), to by k tomu musela být nějaká dokumentace. Nicméně za embedded zařízení bez RS-232 bych vraždil.
Ten jp2 soubor se mi nedaří v ničem otevřít.
Je to JPEG2000. Umí ho číst GTK aplikace(bohužel ne GIMP) a nebo se dá konvertovat convertem
z ImageMagicku. Já osobně používám nástroje image_to_j2k
a j2k_to_image
z balíku openjpeg-tools, který asi vychází z OpenJPEGu.
Koukal jsem na NMT fórum po zmínkách o RS-232, padnul tam stejný dotaz a odpovězeno na něj bylo, že ho tento přehrávač nemá. Otázka ale je, jestli odpovídající měl na mysli, že není vyveden konektor, nebo není na desce vůbec.
Také jsem pátral a nevypadá to, že by se RS-232 pyšnil. Škoda no.
convert
em jsem to převedl B-110 vypadá zajímavěji
Jak na tom běhají HD ripy? (1080p)? Těch 256MB RAM mi přijde děsivě málo.
Málo na co? Doufám, že se zase dozvím, že 256MB RAM je jen plácnutí do vody.
To je blbost, když je to procesor dělaný přímo na to, ne?:
The SMP8630 family provides highly-integrated solutions for products requiring high-definition MPEG-4.10 (H.264), SMPTE 421M (VC-1), WMV9, MPEG-4.2 and MPEG-2 decoding.Viz.
A navíc když se tím chlubí i na hlavních českých stránkách.
A nebude to tím, že ED jsou v DivXu nebo Xvidu nebo něčem takovém? IHMO procesor to na to má určitě.
No…a nebo.
x264 video v 1080p s DTS zvukem přehraje naprosto v pohodě. Mám jak A-100 tak A-110, zatim jsem nenarazil na formát, který by nepřehrál, až na DVD s CSS. Jinak je to skvělý kus HW, můžu jenom doporučit.
Viz výše, zda mašinka zvládne 1080p závisí na to, kolik referenčních snímků bylo při kódování použito. Video vytvořené pomocí x264 s vyššími parametry to nepřehraje, s nižšími ano. Jako dekodéry v grafických kartách.
Viz výše, zda mašinka zvládne 1080p závisí na to, kolik referenčních snímků bylo při kódování použito.
Jako I-Frames? A co ty s tím mají co dělat. Chvilku jsem si s tím hrál a zjistil jsem, že největším zabijákem je velký počet MV a s tím i velký počet bloků který je potřeba vyměnit což jsou už pravidlem nějaké zářivě bílé místa s klidným pohybem kamery a ten imbecilní(někdo říká, že uměle vkládaný) šum.
Video vytvořené pomocí x264 s vyššími parametry to nepřehraje, s nižšími ano.
Můžu se zeptat jaké jsou to přesně parametry?
Jako dekodéry v grafických kartách.
Ještě jsem teda nenarazil na video, které by mi karta nepřehrála.
DTS zvuk umi az posledni firmware
Mam jen takovej blbej dotaz...ty ruzny veci co dotoho instalujes rve na ten HDD, nebo nekam do nejaky flash pameti, chtel bycch to pouzivat bez HDD na prehravani z Fileserveru, tak jestli to je mozny a zvlada to brat si veci treba pres NFS a nebo jestli to prehrava jen veci z vlastniho HDD.
Diky
A prehravat z NFS nebo samby to zvlada bez HDD v poho?
Super, dik moc
Ahoj,
možná je to pasé = k té H-B 3255 , jestli jsou příznaky odumírání = přestává číst bezproblémová média - rozšrubuj to a vysavačem povysávej vnitřek, pak jemným (šicí stroj) olejem pomaž (s rozumem a velmi opatrně) mechaniku DVD ROM = táhla, kolečka jejich osy. Čtení se zlepší, v mém případě problém zmizí a objeví se znova cca za 4 - 5 měsíců. Já toto již opakoval 2x a H&B 3255 stále žije.
Hodně štěstí.
PopCorn offtopic: H&B 3255 pokud jsou to zvuky skřípavé/škrábavé, tak to mechanika nemůže načíst médium (to by mohlo být k vyřešení). Pokud to hučí během norm. čtení, pak to může být i médiem/médii (laciné šunty), zkus použít jiné. Já jsem s hlukem v normálu, vyjma extrémů, kdy mechanika nemůže pře/číst., namažu a je to pryč..
Jenom mně tak napadlo, nedalo by se místo podobného přehrávače použít nějaký netbok? Má display, tj. není závoslost na TV při přehrávání hudby, má hdd, sí....
Dá se připojit přez net na strimy NOVY nebo třeba ČT?