Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Před časem jsem psal o svém plánu postavit si tichý počítač. Výsledek je nakonec kousek kompromisní, ale jsem s ním spokojený.
Musí počítač opravdu vydávat takový rámus? Tuhle otázku jsem během posledních let řešil několikrát, ale bez úspěchu. Ach ti drobní škudlilové ...
Nebylo by skvělé přenést pozvánku na koncert z webové stránky přímo do do kalendáře nebo do mobilu? Mikroformát hCalendar vám v tom pomůže.
Vyzkoušel jsem si Linux Mint 2.2 a první dojmy jsou podstatně lepší než z minulých verzí. Verze 2.1 působila jako obarvené ubuntu, které umělo přehrávat mp3 hned po instalaci. Verze 2.2 přichází s novým GUI, má nové hlavní menu, konfigurační nástroje spojené do Control centra. Pro začínajícího uživatele to může být příjemná volba, protože neklade další nároky na to, jak do ubuntu doinstalovat kodeky a mp3 a ... Že by nová módní linuxová vlna? :)
Nemám MS word, tedy nemám problémy, které přináší. Používám OpenOffice a mám problémy jiné.
Po týdnu práce na analýze je připravena na odeslání, už jen jedna úprava a můžu to poslat. Jenže musím domů, no pošlu to z domu. Večer si dokument stáhnu po scp a ejhle, má polovinu obrázků. Hmm, všechny jsem tam vložil stejně. Tak tedy jinak, stáhnu si všechny obrázky, taky nic. Asi bych si konečně mohl připojit celý disk. A zase nic. Poslední šance, v práci mám disk připojený na /net a doma /mnt, připojím ho tedy stejně. A vše je ok.
Kde udělali soudruzi chybu, že polovina obrázků zůstane a polovina zmizí? Všechny byly v png, všechny ve stejném adresáři.
Když mi bylo deset, vycházel časopis ABC. Koupit se prakticky nedal o objednat jen pro vyvolené. A tak moje babička, která bydlela ve Slavonicích, 300 km od nás, si ho objednala a každý měsíc mi ho posílala. Někdy jen tak a někdy zase v balíku s jablkama. Měla takové ty velké, zelené a měkké jablka, co se cestou potlučou. A tak ten časopis měl vůni jablek. A já byl štastný, že jsem ho měl. Několik let.
Dokáže si to někdo ještě dnes představit? Ten časopis neměl reklamy (pominu-li semtam neco ideově správného). Z časopisů se nám postupně stalo médium reklamy. Má takový časopis ještě smysl? Platíme za to, že koukáme na reklamy a platíme proto, že distribuce a tisk časopisu jsou dražší než jeho příprava. Vše se tedy musí reklamě podřídit, protože ona rozhoduje o jeho existenci.
Je toto počátek zániku tištěného časpopisu jako takového a zrodu něčeho nového?
První pokus o získání digitálního podpisu nedopadl nejlépe, pokračování je trochu optimističtější. Stížnost zanechaná v ČSOB způsobila, že dnes se mi jejich pracovnice sama ozvala, jestli můj zájem trvá. Trval.
Potřeboval jsem digitální podpis. Ani ne tak já, jako že jsem si potřeboval ověřit kolik problémů čeká průměrného uživatele.
A jak jsem dopadl?
Tento týden vyšla nová alfa verze Ubuntu 7.04 a ejhle, podporuje WPA2. Mám notebook s nefunkční síťovou kartou. Takže pro připojení používám buď wifi a nebo T-mobile combi kartu. Asi už jsem líný abych trávil čas experimentováním a kompilováním. Hledám distro, kde bude vše fungovat samo :). Celé nastavení je nyní triviální, vše je schováno v apletu. Po rozbalení nabídne dostupné sítě a pak stačí zadat připojovací údaje a připojení jede jak má. Nádhera.
Koncepční návrhy pro možnou podporu microformatu pro Firefox 3 si můžete prohlídnout na blogu Alexe Faaborga. Mezi zajímavé nápady patří využití sidebaru a ukládání historie. Sidebar by pro aktuální stránku mohl zobrazovat detekované kontakty, události a další informace a přímo k nim nabízet akce podle možností systému. Historie by mohla umožňovat vyhledávat v již navštívených stránkách např. lokality.
Kdo si to má pamatovat a nebo to hledat v dokumentaci?
Pěkný a aktuální přehled syntaxe na jednu stránku najdete v taháku.
Asi jste postřehli kauzu kolem ukradených fotografií Karla Svobody. No a máme tady vysvětlení:
Na oddělní, kde podpraporčík pracoval, jsou počítače vybaveny starším systémem, v němž je problematické zabránit tomu, aby k datům dostal každý policista, uvedl Husák. "Neumožňuje separaci jednotlivých informací," řekl. [citace z aktualne.cz]
Co k tomu dodat?
P.S.: zápis se původně jmenoval "Počítačová gramotnost policie" přejmenoval jsem ho na popud několika komentářů :)
Marodím a tak mě napadlo, že bych se koukl na televizi. No a to nejlépe z postele. Už jsem to jednou zkoušel, ale nic jednoduchého jsem nenašel. DVB kartu mám v PC s linuxem a v posteli mám notebook s winXP. No zkusím to nějak rozjet.
P.S.: Díky komentářům už to jede, používám getstream.
Operátor je rozšíření prohlížeče Firefox, které umožňuje pracovat s microformatem obsaženým ve stránce. Pokud si ho nainstalujete, tak narazíte na drobný problém a to že obsahuje pouze několik předdefinovaných akcí.
Pokud tedy např. čtu článek na linuxexpresu a ten obsahuje tag, pak mi rozšíření nabídne stejné tagy na serveru technocrati.com. A já bych chtěl třeba abclinuxu nebo root. Čtu článek o ubuntu a chci vědět co o ubuntu píše root.
A protože tvůrci s tímto počítali, tak stačí napsat kousek javascriptu, dát ho na správné místo a restart firefoxu.
Jedna z maličkostí, která může u distribuce potěšit, je správně nadetekovaný a hardware. Nevím jak ostatní, ale téměř s každým novým kouskem válčím. Třeba právě wifi na tomhle notebooku. Zkoušel jsem několik distribucí, ale aby po standardní instalaci bylo možné se připojit na wifi síť s WPA2 se mi nepovedlo. Možná je to hloupé, ale nemíním se tím zabývat a kompilovat něco, stahovat ze sourceforge.net nebo používat ndiswrapper. Já bych chtěl, aby tohle řešila distribuce. A ejhle, Mandriva One 2007 Metisse to zvládla :).
V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
Velmi užitečnou specifikací z rodiny microformat je hCard. Jedná se o způsob jak vyznačit v XHTML kódu vizitku. K čemu je to dobré? Představte si, že webové stránce najdete kontakt, který si potřebujete uložit. Vezmete tušku, opíšete si ho do notýsku a pak pro jistotu ještě do nějakého adresáře. Ale proč by nemohlo jít kontakt přímo vyexportovat do vizitky, třeba vCard?
Jde to a není to ani moc komplikované, snad akorát trochu ukecané.
<div class="vcard">
<span class="fn n"><span class="given-name">Radomil</span> <span class="family-name">Gott</span></span><br/>
<a href="mailto:radomil.gott@le.cz" title="radomil.gott@le.cz" class="email">radomil.gott@le.cz</a>
</div>
Rozšíření Firefoxu Operátor má novou verzi. Toto rozšíření slouží pro podporu microformatu. Nově umožňuje vizualizovat nalezený microformat přímo v obsahu stránky. Dále bylo přidáno několik nových akcí, podpora pro Location a lepší debug.
Snad nejjednoduší specifikace z rodiny microformat je rel-tag. Jeho účel je jednoduchý, v rámci svého webu vyznačit odkazy, které představují tag. Jako příklad může sloužit např. profil Astrud Gilberto na last.fm. Posluchači ji otagovali jako bossa-nova,brasil, ... a tato informace je v kódu vyznačena tak, aby byla strojově čitelná.
Samotné vyznačení je poměrně triviální, stačí použít mírný prohřešek vůči XHTML a k odkazu přidat atribut rel.
<a rel="tag" href="http://nekde.cz/tag/testik">text</a>
Tímto způsobem vyznačuji tag testik (nikoliv text). Z odkazu bude použita čás za posledním lomítkem.
Nedalo mi si to nevyzkoušet, takže výsledek můžete vidět třeba v článku bash 19 v LinuxEXPRESU jako tagy nebo v článku Madeleine Peyroux na mém blogu jako odkaz na kategorii.
Současné možnosti pro tvorbu webů mají své limity, které vyplývají z jeho návrhu. Jazyk (X)HTML není navržen proto, aby byl schopen vyznačit například jméno člověka, akci, tag nebo geografickou polohu. Tyto požadavky se objevují stále častěji v souvislosti s tím, čemu se říká web 2.0.
Zajímavou možností, jak se s tímto problém vypořádat je microformat. Technologicky se nejedná o nic převratného, je to prostě konvence, jak používat to, co už je. A tak pomocí atributů class nebo rel se prostě vyznačí určitá informace, která je pak strojově čitelná. Pro prohlížeč, který microformat nepodporuje se nic nemění a ti vybavenější vidí něco navíc. Pro experimentování stačí nainstalovat např. rozšíření pro firefox operator.