Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Potřeboval jsem digitální podpis. Ani ne tak já, jako že jsem si potřeboval ověřit kolik problémů čeká průměrného uživatele.
A jak jsem dopadl?
Z trojice akreditovaných CA jsem si vybral První certifikační. Ani nevím proč . A už jsem se poučil odminula, kdy jsem si koupil certifikát u Czechie, která není akreditovaná.
Na stránkách ICA jsem vcelku jednoduše našel formulář s žádostí a ejhle, první problém. Vyžaduje IE. Takže reboot do XP.
V IE to nebylo o moc lepší, vyhodil mi chybovou hlášku, že chybí ICAxxx.dll. Povoluji instalaci ActiveX komponenty, nepomáhá. Tak volám na podporu, první telefon obsazený na druhém mi vcelku trpělivě vysvětlí, že se mám podívat do sekce nejčastější otázky a tam je můj problém popsaný. Bez vyplnění tohoto formuláře to ale nepůjde.
Následuje stažení tří dll, každé v samostatném zipu, jejich zkopírování do systému (fuj), registrace dll (rutina pro každou lamu). V návodu jsou drobné překlepy.
Takže nyní už je možné formulář vyplnit. Další zádrhel, certifikát uložte na disketu. Hledám disketu, vzpomínám jak se pozná jestli je zamčená a hledám kam ji do notebooku strčit. Marně. Ukládám tedy certifikát na flash disk a doufám, že to bude stačit.
Stránky mi nyní nabízí přehled kontaktních míst, vybírám si nejbližší a zrada. Seznam není aktuální, nejbližší pobočka ČSOB se přestěhovala. Naštěstí vím kam.
Přicházím na pobočku 16:50 a na informacích se ptám jestli jsou kontaktním místem ICA. Po zaváháání se dozvím, že ano. Pak paní kamsi zatelefonuje a sdělí mi, že mám přijít zítra, že na mě nemají čas. Tak za sebou zanechávám stížnost a odcházím.
Máte někdo povzbudivější zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
Chystam se otestovat vsechny tri autority, takze snad i napisu.
openssl asn1parse -i -dump
jsem z toho to cislo dostal a stejne si nejsem jisty, jestli spravne.
Vše jede v Linuxu, Firefox, včetně nainstalování kvalifikovaného certifikátu. Netřeba flash nebo disketa, veřejný klíč se zasílá z prohlížeče, certifikát pak zase dostupný na účtu u eIdentity. NEVÝHODA: osobně se dostavit na jediné registrační místo a to je v Praze. Občas ale objíždějí republiku a v případě firem, které chtějí více certifikátů (rámcová smloua), se dostaví do firmy. Platba za službu nutná převodem.