Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Potřeboval jsem digitální podpis. Ani ne tak já, jako že jsem si potřeboval ověřit kolik problémů čeká průměrného uživatele.
A jak jsem dopadl?
Z trojice akreditovaných CA jsem si vybral První certifikační. Ani nevím proč . A už jsem se poučil odminula, kdy jsem si koupil certifikát u Czechie, která není akreditovaná.
Na stránkách ICA jsem vcelku jednoduše našel formulář s žádostí a ejhle, první problém. Vyžaduje IE. Takže reboot do XP.
V IE to nebylo o moc lepší, vyhodil mi chybovou hlášku, že chybí ICAxxx.dll. Povoluji instalaci ActiveX komponenty, nepomáhá. Tak volám na podporu, první telefon obsazený na druhém mi vcelku trpělivě vysvětlí, že se mám podívat do sekce nejčastější otázky a tam je můj problém popsaný. Bez vyplnění tohoto formuláře to ale nepůjde.
Následuje stažení tří dll, každé v samostatném zipu, jejich zkopírování do systému (fuj), registrace dll (rutina pro každou lamu). V návodu jsou drobné překlepy.
Takže nyní už je možné formulář vyplnit. Další zádrhel, certifikát uložte na disketu. Hledám disketu, vzpomínám jak se pozná jestli je zamčená a hledám kam ji do notebooku strčit. Marně. Ukládám tedy certifikát na flash disk a doufám, že to bude stačit.
Stránky mi nyní nabízí přehled kontaktních míst, vybírám si nejbližší a zrada. Seznam není aktuální, nejbližší pobočka ČSOB se přestěhovala. Naštěstí vím kam.
Přicházím na pobočku 16:50 a na informacích se ptám jestli jsou kontaktním místem ICA. Po zaváháání se dozvím, že ano. Pak paní kamsi zatelefonuje a sdělí mi, že mám přijít zítra, že na mě nemají čas. Tak za sebou zanechávám stížnost a odcházím.
Máte někdo povzbudivější zkušenosti?
Tiskni
Sdílej:
Chystam se otestovat vsechny tri autority, takze snad i napisu.
openssl asn1parse -i -dump
jsem z toho to cislo dostal a stejne si nejsem jisty, jestli spravne.
Vše jede v Linuxu, Firefox, včetně nainstalování kvalifikovaného certifikátu. Netřeba flash nebo disketa, veřejný klíč se zasílá z prohlížeče, certifikát pak zase dostupný na účtu u eIdentity. NEVÝHODA: osobně se dostavit na jediné registrační místo a to je v Praze. Občas ale objíždějí republiku a v případě firem, které chtějí více certifikátů (rámcová smloua), se dostaví do firmy. Platba za službu nutná převodem.