Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
Telefon lze vyznačit jako odkaz se speciálním URI, tj. href="tel:...". Toto ještě nemá nic společného s microformátem, to je zápis podle normy XHTML a RFC 3966. Aby to nebylo tak jednoduché, tak existuje ještě možnost href="wtai:...", kterou má WAP. Pomocí tohoto protokolu je možné využívat možnosti mobilního telefonu. No a do třetice by to také mohlo být href="sms:...", což bude podporovat OperaMini. Telefonní číslo nám nabízí více možností co s ním udělat a záleží tedy na možnostech klienta (může-li vytáčet hovor, posílat fax, posílat SMS, MMS, ...) a možnostech cílového čísla (může přijímat SMS, ...). Z tohoto důvodu bych si nebyl jistý, zdali autor stránky může do stránky vnášet předpoklad toho jak bude číslo použito tím, že uvede protokol.
Oproti tomu vyznačení microformátem neříká nic o tom, jak s číslem manipulovat. Dává tedy prostor prohlížeči, aby podle svých možností nabídl odpovídající službu. Takže si dokážu představit, že proxy server, který používá OperMini např. nahradí vyznačený telefon za href="tel:.." nebo jinak. nebo nabídne uložení čísla do adresáře.
<p class="vcard">
<span class="fn">Filip Filip</span>
<span class="tel">
<span class="type">work</span>tel.: <span class="value">+420 584 261 024</span></span>
<span class="tel"><span class="type">fax</span>fax.: <span class="value">+420 584 221 026</span></span>
</p>
Číslo by bylo možné ještě rozdělit na části a mezeru dělat pomocí CSS jak padlo v komentářích minule, ale pro přehlednost to nebudu komplikovat. Zobrazení typu čísla (work,fax) se zbavíme pomocí CSS.
Tiskni
Sdílej:
<a href="tel:+420123456789">123 456 789</a>
(Mimochodem, vite, ze podle vyhlasky MV CR, se na webech uradu musi zverejnovat telefonni cislo bez mezinarodni predvolby. Jak byste to udelal pomoci hCardu, aniz byste vyradil preshranicni ucastniky telefonni site?)
tu vyhlasku neznam, ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
tu vyhlasku neznam
vyhlaska 442/2006 Sb. (povinnost stanovi § 2, odst. 1, struktura telefonniho cisla je dana 1. prilohou vyhlasky pod oznacenim polozka 4.4.)
ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Jak? Dalsim spanem? Jenze CSS ma slouzit na prezentaci, ne na skryvani obsahu, aby koza zustala cela. Na textovem browseru neni vubec nic spatne.
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
E.164 (Mimochodem take doporuceni ITU, ale na rozdil od E.123 vyzaduje ty telefonni cisla jinak ;). Ohledne DNS prekladu vysel nedavno na Lupe takovy popularizacni clanek.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
Ale kdepak. Ten pravy udaj se schovava v @href. Tvuj prohlizec nenabizi kopirovani odkazu?
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
Selektor =^? Jiste, toto nerozporuji. Ja jen, ze pouzivat @class na vyznaceni tel. cisla mi prijde mene prihodne nez odkaz.
Diky za zajimave podnety. Kudy se vyda vyvoj se neda odhadnout. To ustanoveni vyhlasky MICR mi moc nedava smysl, ale holt je to tak. Treba v mobilu uz se snazim mit predvolbu vzdy, ono pak clovek posle SMS z ciziny a divi se. A nastup prohlizecu v mobilech je jasny.