Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
Telefon lze vyznačit jako odkaz se speciálním URI, tj. href="tel:...". Toto ještě nemá nic společného s microformátem, to je zápis podle normy XHTML a RFC 3966. Aby to nebylo tak jednoduché, tak existuje ještě možnost href="wtai:...", kterou má WAP. Pomocí tohoto protokolu je možné využívat možnosti mobilního telefonu. No a do třetice by to také mohlo být href="sms:...", což bude podporovat OperaMini. Telefonní číslo nám nabízí více možností co s ním udělat a záleží tedy na možnostech klienta (může-li vytáčet hovor, posílat fax, posílat SMS, MMS, ...) a možnostech cílového čísla (může přijímat SMS, ...). Z tohoto důvodu bych si nebyl jistý, zdali autor stránky může do stránky vnášet předpoklad toho jak bude číslo použito tím, že uvede protokol.
Oproti tomu vyznačení microformátem neříká nic o tom, jak s číslem manipulovat. Dává tedy prostor prohlížeči, aby podle svých možností nabídl odpovídající službu. Takže si dokážu představit, že proxy server, který používá OperMini např. nahradí vyznačený telefon za href="tel:.." nebo jinak. nebo nabídne uložení čísla do adresáře.
<p class="vcard">
<span class="fn">Filip Filip</span>
<span class="tel">
<span class="type">work</span>tel.: <span class="value">+420 584 261 024</span></span>
<span class="tel"><span class="type">fax</span>fax.: <span class="value">+420 584 221 026</span></span>
</p>
Číslo by bylo možné ještě rozdělit na části a mezeru dělat pomocí CSS jak padlo v komentářích minule, ale pro přehlednost to nebudu komplikovat. Zobrazení typu čísla (work,fax) se zbavíme pomocí CSS.
Tiskni
Sdílej:
<a href="tel:+420123456789">123 456 789</a>
(Mimochodem, vite, ze podle vyhlasky MV CR, se na webech uradu musi zverejnovat telefonni cislo bez mezinarodni predvolby. Jak byste to udelal pomoci hCardu, aniz byste vyradil preshranicni ucastniky telefonni site?)
tu vyhlasku neznam, ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
tu vyhlasku neznam
vyhlaska 442/2006 Sb. (povinnost stanovi § 2, odst. 1, struktura telefonniho cisla je dana 1. prilohou vyhlasky pod oznacenim polozka 4.4.)
ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Jak? Dalsim spanem? Jenze CSS ma slouzit na prezentaci, ne na skryvani obsahu, aby koza zustala cela. Na textovem browseru neni vubec nic spatne.
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
E.164 (Mimochodem take doporuceni ITU, ale na rozdil od E.123 vyzaduje ty telefonni cisla jinak ;). Ohledne DNS prekladu vysel nedavno na Lupe takovy popularizacni clanek.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
Ale kdepak. Ten pravy udaj se schovava v @href. Tvuj prohlizec nenabizi kopirovani odkazu?
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
Selektor =^? Jiste, toto nerozporuji. Ja jen, ze pouzivat @class na vyznaceni tel. cisla mi prijde mene prihodne nez odkaz.
Diky za zajimave podnety. Kudy se vyda vyvoj se neda odhadnout. To ustanoveni vyhlasky MICR mi moc nedava smysl, ale holt je to tak. Treba v mobilu uz se snazim mit predvolbu vzdy, ono pak clovek posle SMS z ciziny a divi se. A nastup prohlizecu v mobilech je jasny.