Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Nebylo by skvělé přenést pozvánku na koncert z webové stránky přímo do do kalendáře nebo do mobilu? Mikroformát hCalendar vám v tom pomůže.
Koncepční návrhy pro možnou podporu microformatu pro Firefox 3 si můžete prohlídnout na blogu Alexe Faaborga. Mezi zajímavé nápady patří využití sidebaru a ukládání historie. Sidebar by pro aktuální stránku mohl zobrazovat detekované kontakty, události a další informace a přímo k nim nabízet akce podle možností systému. Historie by mohla umožňovat vyhledávat v již navštívených stránkách např. lokality.
Kdo si to má pamatovat a nebo to hledat v dokumentaci?
Pěkný a aktuální přehled syntaxe na jednu stránku najdete v taháku.
Operátor je rozšíření prohlížeče Firefox, které umožňuje pracovat s microformatem obsaženým ve stránce. Pokud si ho nainstalujete, tak narazíte na drobný problém a to že obsahuje pouze několik předdefinovaných akcí.
Pokud tedy např. čtu článek na linuxexpresu a ten obsahuje tag, pak mi rozšíření nabídne stejné tagy na serveru technocrati.com. A já bych chtěl třeba abclinuxu nebo root. Čtu článek o ubuntu a chci vědět co o ubuntu píše root.
A protože tvůrci s tímto počítali, tak stačí napsat kousek javascriptu, dát ho na správné místo a restart firefoxu.
V minulém zápisu jsem zmiňoval microformat hCard. V diskuzi padlo několik připomínek týkajících se telefonu. To mě inspirovalo k troše hledání a tady je výsledek.
Velmi užitečnou specifikací z rodiny microformat je hCard. Jedná se o způsob jak vyznačit v XHTML kódu vizitku. K čemu je to dobré? Představte si, že webové stránce najdete kontakt, který si potřebujete uložit. Vezmete tušku, opíšete si ho do notýsku a pak pro jistotu ještě do nějakého adresáře. Ale proč by nemohlo jít kontakt přímo vyexportovat do vizitky, třeba vCard?
Jde to a není to ani moc komplikované, snad akorát trochu ukecané.
<div class="vcard">
<span class="fn n"><span class="given-name">Radomil</span> <span class="family-name">Gott</span></span><br/>
<a href="mailto:radomil.gott@le.cz" title="radomil.gott@le.cz" class="email">radomil.gott@le.cz</a>
</div>
Rozšíření Firefoxu Operátor má novou verzi. Toto rozšíření slouží pro podporu microformatu. Nově umožňuje vizualizovat nalezený microformat přímo v obsahu stránky. Dále bylo přidáno několik nových akcí, podpora pro Location a lepší debug.
Snad nejjednoduší specifikace z rodiny microformat je rel-tag. Jeho účel je jednoduchý, v rámci svého webu vyznačit odkazy, které představují tag. Jako příklad může sloužit např. profil Astrud Gilberto na last.fm. Posluchači ji otagovali jako bossa-nova,brasil, ... a tato informace je v kódu vyznačena tak, aby byla strojově čitelná.
Samotné vyznačení je poměrně triviální, stačí použít mírný prohřešek vůči XHTML a k odkazu přidat atribut rel.
<a rel="tag" href="http://nekde.cz/tag/testik">text</a>
Tímto způsobem vyznačuji tag testik (nikoliv text). Z odkazu bude použita čás za posledním lomítkem.
Nedalo mi si to nevyzkoušet, takže výsledek můžete vidět třeba v článku bash 19 v LinuxEXPRESU jako tagy nebo v článku Madeleine Peyroux na mém blogu jako odkaz na kategorii.
Současné možnosti pro tvorbu webů mají své limity, které vyplývají z jeho návrhu. Jazyk (X)HTML není navržen proto, aby byl schopen vyznačit například jméno člověka, akci, tag nebo geografickou polohu. Tyto požadavky se objevují stále častěji v souvislosti s tím, čemu se říká web 2.0.
Zajímavou možností, jak se s tímto problém vypořádat je microformat. Technologicky se nejedná o nic převratného, je to prostě konvence, jak používat to, co už je. A tak pomocí atributů class nebo rel se prostě vyznačí určitá informace, která je pak strojově čitelná. Pro prohlížeč, který microformat nepodporuje se nic nemění a ti vybavenější vidí něco navíc. Pro experimentování stačí nainstalovat např. rozšíření pro firefox operator.