Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.4.0.
Kriminalisté z NCTEKK společně s českými i zahraničními kolegy objasnili mimořádně rozsáhlou trestnou činnost z oblasti kybernetické kriminality. V rámci operací OCTOPUS a CONNECT ukončili činnost čtyř call center na Ukrajině. V prvním případě se jednalo o podvodné investice, v případě druhém o podvodné telefonáty, při kterých se zločinci vydávali za policisty a pod legendou napadeného bankovního účtu okrádali své oběti o vysoké finanční částky.
Na lepší pokrytí mobilním signálem a dostupnější mobilní internet se mohou těšit cestující v Pendolinech, railjetech a InterPanterech Českých drah. Konsorcium firem ČD - Telematika a.s. a Kontron Transportation s.r.o. dokončilo instalaci 5G opakovačů mobilního signálu do jednotek Pendolino a InterPanter. Tento krok navazuje na zavedení této technologie v jednotkách Railjet z letošního jara.
Rozšíření webového prohlížeče Urban VPN Proxy a další rozšíření od stejného vydavatele (např. 1ClickVPN Proxy, Urban Browser Guard či Urban Ad Blocker) od července 2025 skrytě zachytávají a odesílají celé konverzace uživatelů s AI nástroji (včetně ChatGPT, Claude, Gemini, Copilot aj.), a to nezávisle na tom, zda je VPN aktivní. Sběr probíhá bez možnosti jej uživatelsky vypnout a zahrnuje plný obsah dotazů a odpovědí, metadata relací i
… více »QStudio, tj. nástroj pro práci s SQL podporující více než 30 databází (MySQL, PostgreSQL, DuckDB, QuestDB, kdb+, …), se stal s vydáním verze 5.0 open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
<a href="tel:+420123456789">123 456 789</a> (Mimochodem, vite, ze podle vyhlasky MV CR, se na webech uradu musi zverejnovat telefonni cislo bez mezinarodni predvolby. Jak byste to udelal pomoci hCardu, aniz byste vyradil preshranicni ucastniky telefonni site?)
tu vyhlasku neznam, ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
tu vyhlasku neznam
vyhlaska 442/2006 Sb. (povinnost stanovi § 2, odst. 1, struktura telefonniho cisla je dana 1. prilohou vyhlasky pod oznacenim polozka 4.4.)
ale hCard doporucuje notaci E.123. Pokud MICR by s tim melo problem, pak se predvolba da skryt pomoci CSS. (jestli tedy netrvaji na tom, aby i textovem browseru nebyla :))
Jak? Dalsim spanem? Jenze CSS ma slouzit na prezentaci, ne na skryvani obsahu, aby koza zustala cela. Na textovem browseru neni vubec nic spatne.
Souvislost DNS a telefoniho cisla nechapu a rad se neco dozvim.
E.164 (Mimochodem take doporuceni ITU, ale na rozdil od E.123 vyzaduje ty telefonni cisla jinak ;). Ohledne DNS prekladu vysel nedavno na Lupe takovy popularizacni clanek.
Mezerovy problem tak jak ho uvadis by neresil situaci kdy telefon exportujes do vizitky. A kopirovani z webu by taky dopadlo spatne.
Ale kdepak. Ten pravy udaj se schovava v @href. Tvuj prohlizec nenabizi kopirovani odkazu?
No a nakonec semantika, tel: uvadi pouze protokol. To cislo uz neni nijak spojene s osobou, organizaci nebo adresou. Taky se neda pomoci CSS selektoru vybrat (podle tech, ktere jsou prakticky pouzitelne). Podle meho hCard drzi to informaci pohromade a nijak nebrani pouziti tel:...
Selektor =^? Jiste, toto nerozporuji. Ja jen, ze pouzivat @class na vyznaceni tel. cisla mi prijde mene prihodne nez odkaz.
Diky za zajimave podnety. Kudy se vyda vyvoj se neda odhadnout. To ustanoveni vyhlasky MICR mi moc nedava smysl, ale holt je to tak. Treba v mobilu uz se snazim mit predvolbu vzdy, ono pak clovek posle SMS z ciziny a divi se. A nastup prohlizecu v mobilech je jasny.
Tiskni
Sdílej: