Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Nebylo by skvělé přenést pozvánku na koncert z webové stránky přímo do do kalendáře nebo do mobilu? Mikroformát hCalendar vám v tom pomůže.
Mikroformát hCalendar je další z rodiny microformat, tentokrát reprezentuje událost ve formátu blízkém iCalendar. Prakticky stačí pouze označit akci pomocí css třidy, označit začátek a konec akce, přidat název a nejdůležitější je hotovo. Pro detekci akce ve stránce pak slouží rozšíření Firefoxu Operator. K akci je možné přidat také popis a odkaz.
Ukázka celého kódu pak může vypadat například takto: (ukázka)
<div class="vevent">
<h2 class="summary">1. workshop k projektu Podnikání bez překážek</h2>
<p>
<abbr class="dtstart" title="2007-06-19T13:00:00-02:00">25. červen 09:00</abbr>
-
<abbr class="dtend" title="2007-06-19T17:00:00-02:00">25. červen 15:00</abbr>
</p>
<p><span class="location">České Budějovice</span></p>
<p class="description">....</p>
<p> <a class="url" href="...">...</a></p>
</div>
Drobná zrada je formátování data tak, aby fungoval export do google kalendáře. Ačkoliv podle specifikace je možné datum napsat několika způsoby, tak opravdu funkční způsob je 2007-06-19T17:00:00-02:00, což je 19. června, 17:00 našeho letního času.
Tiskni
Sdílej:
Export z hCalendar do iCalendar existuje nebo se da napsat v javascriptu, to neni slozite. Jde o to, ze pomoci mikroformatu mas data vyznacene a pak s nimi muzes pracovat dle libosti.