Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
odkazy, které představují tagChvíli mi trvalo, než mi došlo, co za tag by to jako mělo být. V kontextu (X)HTML, které se také hemží tagy, by možná stálo za to podat drobné vysvětlení (čti dyzambyguovat).
Proc neustale vymyslet kolo?Protože vymyslet kolo dá míň práce než vymyslet něco nového.
Protoze neni kolo a kolo :)
Pomoci mikroformatu vyznacuji v obsahu vyznam urcite informace. V tomto pripade mam odkaz a chci rict, ze tento odkaz se necim lisi od vsech ostatnich odkazu. Odkazuje na tag prirazeny k danemu obsahu. Informace v hlavicce (meta) nese jinou informaci, muze obsahovat uplne jine slova, ktera treba souvisi s celym webem a vubec nemusi mit povahu tagu.
Kdyz to budou respektovat vyhledavaci enginy, muze to vest k efektivnejsimu indexovani.Dokud se to nezačne zneužívat a nebudou se tam vkládat klíčová slova často hledaná ale se stránkou nesouvisející.
Tady bych asi nebyl tak striktni, web dava jednotlive strance kontext a muze (a vetsiou i je) byt opodstatnene do klicovych slov dat obecnejsi termin, ktery treba neni v samotnem obsahu stranky. Ale porad je to jen slovo nekde v hlavicce stranky, ktere normalni clovek necte.
Koukni na hlavicku abc:
linux,abclinuxu,hardware,software,ovladače,diskuse,nápověda,rada,pomoc
a ktere z techto slov se vztahuje primo k teto strance? Temer zadne, ale za to dobre opisuji web, na kterem jsi.
Tiskni
Sdílej: