Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript naprogramované v Rustu, bylo vydáno ve verzi 1.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Z novinek lze zmínit experimentální podporu WebGPU API. Cílem je podpora TensorFlow.js s GPU akcelerací.
Byla vydána verze 8.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 5.10.20. GParted na verzi 1.2.0. Xfce na verzi 4.16. Nově byl začleněn paperkey pro vytištění OpenPGP privátních klíčů.
Byly vyhlášeny výsledky soutěže firmy Adfinis o nejlepší šablony pro LibreOffice. Z třiceti přihlášených vybrala porota šest vítězů. Všechny šablony si lze prohlédnout a stáhnout na stránce s oznámením o výsledcích soutěže. Green cabinet připravuje překlady šablon do češtiny, obdobně jako to již učinili v případě šablon indonéské komunity.
Zítra proběhne jednodenní online konference InstallFest 2021. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, workshopů a také stánků. Dění lze sledovat na Twitteru.
Byla vydána nová verze 6.5 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Nedávno byly aktualizovány také knihovny nábytku.
Nové verze webových prohlížečů Firefox a Chrome byly vydávány každých 6 týdnů. Vývojářům Firefoxu se nelíbilo, že Chrome bude mít vždy větší číslo verze, proto se rozhodli vydávat nové verze Firefoxu každé 4 týdny. Aktuální stav: Firefox 86 byl vydán v 8. týdnu a Chrome 89 v 9 týdnu letošního roku. V kterém týdnu bude mít Firefox větší číslo verze než Chrome?
… více »Thom Holwerda popisuje na OSnews pracovní stanici Raptor Blackbird Secure Desktop (architektura POWER9) a své zkušenosti s ní včetně provozu desktopových aplikací.
Byla vydána nová verze 1.54 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.54 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Check Point zveřejnil report, podle kterého NSA v roce 2013 vytvořila exploit pro operační systém MS Windows. Exploit sloužil k lokální eskalaci práv. O rok později tento exploit ukradli hackeři z Číny. Až po dvou letech byl exploit zveřejněn a Microsoft vydal aktualizaci. Jinými slovy, celé téma se točí o tom, jak NSA zřejmě přispěla ke globálnímu snížení kybernetické bezpečnosti. Celý příběh podrobně naleznete na checkpoint.com.
Framework Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací byl vydán ve verzi 2 a související programovací jazyk Dart (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.12. Proběhla online konference Flutter Engage. Videozáznam je k dispozici na YouTube. Canonical zde oznámil (Twitter, YouTube), že Flutter je výchozí volba pro vývoj nových aplikací pro Ubuntu.
Před nějakou dobou jsem pln nadšení popisoval nové vlastnosti vývojové verze Huginu. Mezitím uběhlo pár pátků, verze 0.8 vyšla finálně oficiálně, a k opěvovaným vlastnostem přibyly ještě dvě, kterých si uživatel může všimnout. Obě se týkají kontrolních bodů, a věřím, že se všem uživatelům budou líbit.
V okně s kontrolními body je nyní na první pohled vidět, zda jsou obrázky dobře spárovány. A při rozbalení roletky se seznamem obrázků se zobrazí, se kterými z nich má obrázek ve vedlejším okně společné body a jak je tohle spárování kvalitní. Dobře je to vidět na následujících obrázcích. Na prvním dobré spárování, na druhém špatné.
Velmi účelně bylo opraveno nastavení programu pro vytváření kontrolních bodů. Místo dvou předdefinovaných položek pro 2 typy programů je zde nyní možnost si jich přidat libovolné množství…
…a následně si v rozbalovacím menu vybrat, který z nich se použije. Velmi šikovné.
Nezbývá, než autory Huginu pochválit za velmi dobře odváděnou práci. Každé nové vylepšení je účelné, usnadní práci a pomáhá k vytvoření lepšího výsledku. Není mnoho programů, o kterých bych mohl prohlásit totéž. Už teď se těším, až bude možné v Huginu maskovat části obrázků – pak už mi v něm nebude chybět vůbec nic
A jen tak mimochodem, nechtěl byste někdo napsat článek nazvaný nějak jako „Hugin a HDR“? Nemyslím na nikoho konkrétního, jen se mi do mysli stále plete člověk s přezdívkou nazvanou dle stojanu na fotoaparát
Tiskni
Sdílej:
--\ autopano-sift-c 2.5.0-0.0 Description: Automatically create control points for panorama image Autopano-sift-C looks at your images and compares information about the images' content to order them correctly. Together with programs like hugin and enblend, you can create top-quality panorama images. This is autopano-sift ported to plain "C". The source is kept as close as possible to the original version. It should have the same inputs and outputs as the original "C#" version which is available at http://www.cs.tu-berlin.de/~nowozin/autopano-sift Warning: "The University of British Columbia has applied for a patent on the SIFT algorithm in the United States. Applications of this software may require a license from the University of British Columbia."
jj je to kvuli tomu, pac ten soft je napsan v c#
Neni to Alexandrovka po rekonstrukci?
Hugin je dobrý program.Nejen dobrý, ale i čím dál tím lepší :)
+1
Hugin je úchvatný program, mnohdy dokáže udělat panorama z fotek, které byly tak mizerně nafoceny, že v to ani člověk nedoufal ;)
nahodou netusite, ci sa do buducnosti chysta i flash panorama ako sucast Hugin?
cosi ako panosalado?
Hugin je skvely program, pomohol mi k par peknym panoramam. Akurat narazam na problem, ze pokial je sucastou panoramy povedzme 60 10Mpix fotiek, tak postupne autopano zaberie mnozstvo RAM (cca 2GB - nevadi mi, mam 4GB..) a nasledne padne (error 255 - to uz vadi, kedze sa nevytvoria kontrolne body..) Ma niekto podobne skusenosti?
Tazko povedat.. Ale urcite to bolo za hranicou 2GB.. Ta memoy usage je naozaj dost velka, ked tak googlim podobne problemy a svn verzia co som skusal zas segfaultuje.. :/ Uvidime, zatial skusam matchpoint - vyzera, ze zatial ide, som zvedavy na vysledky. Musel som ale koli matchpointu niektore foto panoramy zrusit (limit tusim 127 poloziek v cmdline)
No ja som mal tych foto 150, ale kazda cca 4MB. Pouzivam Autopano-SIFT-C (nechcelo sa mi na Mac OS rozbehavat mono) a urcite to bolo cez 2GB. Teraz som skusil pan-o-matic a uz asi 2 hodiny pocita.. Takze kafe by som stihol. (ale zatial v medziach co sa tyka RAM)
Update: vyzera, ze pan-o-matic dobehol a teraz visi Hugin v stave "Determining placement of images", CPU na 100% a cca 800MB RAM, uvidime..
No hlavne ak som si dobre vsimol pan-o-matic vyuzival aj viac jadier. Mozno to bude ten rozdiel..
Tak dokopy cca 5 hodin renderovania a mam 40Mpx panoramu (vysledny tiff ma okolo 180MB)
Inak ake mas skusenosti s pan-o-matic, co sa tyka hladania kontrolnych bodov? Ja som mal vo vysledku pomerne vela chyb (fotky nie celkom "sedeli") , ked to porovnam s autopano, ale s tym som zas neskusal take kvantum foto..
No tamto bola relativne mala panorama, ale sa fotografie dost prekryvali.. Inak s Huginom iba zacinam experimentovat, este som vela veci nepodchytil..