Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nedávno jsem narazil na informaci, kterou kdybych znal dříve, by mi mohla ušetřit pár nepříjemných starostí.
Na svém domácím počítači jsem na tento problém nenarazil, ale na jednom PC v práci mi kernel přecházel do panického stavu téměř po každém svém upgradu. Problémy vycházely z „ideální“ kombinace libata, dvou IDE řadičů, a jejich nepodpoře a následné podpoře v jádře. Přitom jsem si mohl všechny problémy odpustit, kdybych použil stabilní pojmenování blokových zařízení, čili persistent block device naming.
Genialita spočívá opět v jednoduchosti. Prostě není nutné adresovat zařízení pomocí /dev/sda1
, což se může různě měnit, ale pomocí popisku (label), UUID, ID (unikátního jména odvozeného dle výrobního čísla), a dle cesty (path - jméno vytvořené dle fyzické cesty k zařízení).
S ID a PATH může být problém, že se jejich název změní, protože jejich název označuje i subsystém, ve kterém se nacházejí. Myslím ale, že například pro flashdisky by mělo být použití bezproblémové.
/dev/disk/by-id/-Kingston_DataTraveler_II+_5B49182B099F-0:0-part1 /dev/disk/by-id/-Corsair_Voyager_GT_A300000000000571-0:0-part1
Pro disky jsou tedy zajímavé možnosti by-label a by-uuid. Z výše uvedeného příkladu je vidět, čím nahradit cestu /dev/sd*. Jsou to cesty
/dev/disk/by-id/ /dev/disk/by-label/ /dev/disk/by-path/ /dev/disk/by-uuid/
V praxi to pak může vypadat takto:
/etc/fstab ========================= /dev/disk/by-label/koren / reiserfs defaults,notail,noatime 0 0 /dev/disk/by-uuid/a4181f52-d226-466e-a63e-f2c18cb129b4 /disky/sata200gb jfs defaults 0 2 /boot/grub/menu.lst ========================= kernel /vmlinuz26 root=/dev/disk/by-uuid/3aef1fd0-b485-43e6-8870-0a971d0c6a0d ro
A pokud bych chtěl, aby se mi flashdisk připojil pokaždé do /mnt/corsair, mohu do /etc/fstab doplnit něco takového:
/dev/disk/by-id/-Corsair_Voyager_GT_A300000000000571-0:0-part1 /mnt/corsair vfat user,noauto 0 0
Doufám, že to některým z vás pomůže vyřešit některé problémy, a těm, kteří to už dávno znali, se omlouvám za ztracený čas.
Filip (filbar) v diskuzi poznamenal, že v systému adresář /dev/disk nemá - takže upřesním, že používám Arch Linux. Tak nějak naivně jsem předpokládal, že to funguje podobně i v ostatních distribucích. Měla by fungovat i syntaxe UUID=a4181f52-d226-466e-a63e-f2c18cb129b4
, nebo LABEL=koren
, ale nemám to kde otestovat.
Tiskni
Sdílej:
/dev/disk/neco
nemámTo ale patrně asi nebude pravda, protože Arch to měl už v červnu 2006.
Ještě doplním, že to neměla být óda na Arch, spíš jsem se leknul, že píšu o něčem, co je pro ostatní distribuce irelevantní. Nemám rád tady ty žabomyší války mezi distribucemi. Je nás mizivé procento, a přesto mají mnozí potřebu dohadovat se, jestli je lepší Ubuntu, Mandriva, Arch, či Gentoo (každý ať si doplní další hromadu distribucí)
LABEL=boot /boot ext2 defaults,noatime 1 1 LABEL=swap swap swap defaults 0 0 LABEL=root / ext3 defaults,noatime 1 1
je vnitrne nekonzistentni a vede k problemum.
Tohle by ale mělo sloužit právě k odstranění problémů. Údajně, pokud je v počítači více diskových řadičů, je pořadí, ve kterém jsou disky přidávány, náhodné. Takže se může stát, že při jednom bootu je root na /dev/sda3, a po dalším nabootování je root na /dev/sdb3. Na zmiňovaném počítači v práci mi disk záhadně přeskakoval mezi /dev/hda a /dev/hde.
Pokud jde o to, že se jedná jen o identifikaci filesystému, zase tak velký problém bych v tom neviděl, protože se obvykle při provozu filesystém nemění, každopádně se nezmění sám od sebe (pokud nedojde k nějaké chybě)
Jde o to, ze ten label nebo to UUID neidentifikuji blokove zarizeni, ale filesystem, ktery je na nem.A právě to je účelem, protože na současném linuxovém desktopu/notebooku/PDA vám nikdo nezaručí, že na
/dev/sdxy
naleznete pokaždé ten stejný filesystém.